z

         

    30
              20
      Horácovo akvárium       60
     

                 aneb historie a současnost všelikého mého pinožení se v akvaristice

    20
                    |   MAPA STRÁNEK   |   O WEBU   |   HOME   |         30
              20
     

                                    © 2004-3004  Jiří Horáček

      30
             

30

                 

   |   ÚVOD   |   MOJE AKVÁRKA   |   LITERATURA   |   ODKAZY   |   ČLÁNKY   |   ATLASY   |   PORADNA   |   KNIHA NÁVŠTĚV   |   RŮZNÉ   |   NOVINKY   |  

                 
24 40 40 546 114 232 40 40 24
     
 

moje první akvárium (čtyřstovka)

 
     
     
     
 

  |  akvárium  |  technika  |  chemie  |  údržba  |  krmení  |  problémy  |  dekorace  |  rostliny  |  ryby  |  deník  |  účetní kniha  |  fotogalerie  | 

 
     
     
     
 

  |  2005 a 2006  |  2007  |  2008  |  2009  |  2010  |  bez komentáře  |  čím a jak fotím  | 

 
 

fotogalerie - čím a jak fotím   [ čím fotím - jak fotím - úprava fotografií na PC ]

 
     
24 1052/20 24
24 302/20 24 726 24
         
    čím fotím      
         
         
   

Sony DSC - F717 [ další info ]

  typ: elektronická zrcadlovka
 
maximální rozlišení: 2560 x 1920 bodů
  senzor: Super CCD 5,24 megapixelů (5,02 efektivně)
 
barevný filtr: RGBG
 
LCD monitor: 1.8, úhlopříčka 4.6cm, 123.000 pix
 
hledáček: elektronický, LCD barevný, 180.000 pix
 
objektiv: otočný, Carl Zeiss Vario-Sonnar
 
optický zoom: 5x
 
digitální zoom: 10x
  videosekvence: ano, MPEG 320 x 240 pix
  audiozáznam: ano
  blesk: vestavěný, dosah 5m
  ukládání v : JPEG a TIFF
  ISO citlivost: AUTO, 100, 200, 400, 800
  USB: ano, USB 2.0
(1,2 MB/sec)
  stabilizace obrazu: ne
  další fce: noční vidění a fotografování, redukce šumu

 
         
         
         
 

 

Hama STAR 63

  lehký stativ s 3-dílnými teleskopickými nohami
  ideální pro digitální fotoaparáty a kamery
  3-cestná hlava má rychloupínací destičku pro uchycení
  hlava obsahuje 2 vodováhy pro určení roviny
  převodový zdvihák na kliku pro plynulé nastavení výšky
  větší stabilita díky výztuhám a nohám o průměru 26,7 mm

  konce noh jsou opatřeny gumovými krytkami
  rukojeť pro přenesení stativu
  hák pro zavěšení brašny/závaží
  výška v rozloženém stavu: 66 - 166 cm
  hmotnost: 1740 g
  nosnost: do 4 kg
  dodáván včetně brašny

 
         
         
     

[ zpět na začátek ]

 
         
         
         
24 1052/20 24
  jak fotím  
    jak fotím    
     
 

_____Po dlouhém období tápání jsem se dopracoval k jakés - takés kvalitě (už to sice nejsou fotky, za které bych se styděl, ale pořád to není ono). Stále doufám a věřím, že to dokážu ještě lépe :o) ... A když ne - svět se samozřejmě nezblázní.

podmínky při focení
_____V současné době fotím akvárium za těchto podmínek : 1) ve tmě  2) bez blesku 3) se stativem (dřív jsem místo stativu používal - samozřejmě k velké nelibosti manželky - žehlící prkno :o). (Je to jen prkno ... ale vysvětlete to ženský :o) ...

nastavení přístroje
_____Pokud je akvárium osvětleno tak, jak to mám nejraději, tj. pouze jednou (přední) rampou (= 2 zářivkové trubice po 58W), pak mi (zatím) jako nejlepší vychází toto nastavení : clona 2,2, čas 1/80s (resp.1/100s), white balance: zářivka, ISO: auto. To, jestli použiju čas 1/80s nebo 1/100s, určuje momentální množství voďankovce na hladině akvária. Svou roli hraje také to, jestli fotím u dna nebo u hladiny (více světla).
_____Při focení ryb používám ještě kratší časy (u těch hodně rychlých - Phenacogrammus interruptus, Crossocheilus siamensis - musím jít až na 1/200s, tj. na půl setiny sekundy - jinak jsou fotografie žalostně rozmazané). Takto krátké časy ovšem vyžadují dobré nasvícení akvária.
_____Se zmíněným nastavením dostávám fotky takové kvality, že už je (momentálně) na počítači nejsem schopen dál vylepšit. Což bylo koneckonců mým cílem - kdo se s tím má crcat ještě na PC :o) ... Na to nemám ani čas, ani náladu. A popravdě řečeno - ani to neumím :o) ... Výsledek je pokaždé horší než originál. Možná se mi párkrát povedlo fotku trošičku ztmavit, ale tím to hasne. Pokud jsem si troufnul na víc, skončilo to vždycky špatně.

focení celého akvarijního kompletu
_____Nedávno (srpen 2006) jsem konečně přišel na to, jak dostat pěkné fotky při focení celého akvária i se stolkem. Nechtělo se mi pracně hledat optimální čas a clonu, tak jsem fotil přes automat (samozřejmě bez blesku), ale fotky byly strašně tmavé - dokonce i bílá stěna za akváriem měla na fotkách jakousi tmavě hnědou barvu (?). No a s  bleskem to zase bylo šíleně přepálené - nemluvě o velmi nepříjemných odlescích.
_____Po několika neúspěšných pokusech jsem v čirém zoufalství zkusil kombinaci automat + blesk + naprostá tma v místnosti (zatáhnuté závěsy a zhasnuté světlo) a ejhle! - Vyšly z toho docela slušné fotky, na kterých je bílá zeď skutečně bílá a akvárium také vypadá jakž takž :

 
     
 
    424 + 202 + 424 = 1050
 

 
     
 
     
 

[ zpět na začátek ]

 
     
     
     
     
  úprava fotografií na PC  
    úprava fotografií na PC    
     
 

_____UPOZORNĚNÍ: toto je návod počítačového ignoranta pro lidi, kteří jsou na tom ještě hůř, než já. Zkušený (a počítačově gramotný) fotograf nechť laskavě promine a blahosklonně přeskočí.

_____natáhnutí fotek do PC  Podle typu přístroje buď pomocí minidisketky nebo kabelem. Celkem jednoduchá záležitost, kterou zvládne i dítě. Mně se fotografie automaticky ukládají do složky obrázky. Pokud nejsou průběžně mazány, brzy je značně nesnadné se v nich orientovat. Z tohoto důvodu si je ihned po stažení přesouvám do zvláštní složky "akvaristika".  
_____třídění fotografií další velmi praktickou záležitostí je mít fotografie roztříděné do jednotlivých složek podle data focení. Co focení (datum), to jedna složka.
_____selekce fotografií  Nepoužitelné (např. silně rozmazané) fotografie ihned mažu.
_____kopie  Z vybrané fotografie si udělám kopii (je mnohem bezpečnější pracovat s kopiemi a na originály "nesahat").
_____otevření upravovavané fotografie (tedy kopie) v programu na úpravu obrázků. Já používám Corel PHOTO-PAINT 9.
_____nastavení lupy  Právě stažený obrázek je příliš velký a není vidět celý. Aby práce s ním byla příjemnější, nastavím si lupu (horní lišta) tak, aby fotografie byla vidět celá. 
_____oříznutí fotografie  Nástrojem [obrázek → oříznout → na masku] z fotografie vyříznu to, co chci (např. pouze akvárium). Rozměry masky určíte kurzorem.
_____vlastní úprava fotografie  využívám hlavně nástroje [obrázek → upravit → jas/kontrast/intenzita] a [obrázek → upravit → rovnováha barev]. Je toho ještě spousta, ale přiznám bez mučení, že těm dalším srandičkám zatím moc nerozumím. S tím se ještě budu muset poprat.
_____poznámka: Dnes (květen 2009) už jsem tak línej, že než bych musel fotku upravovat, radši ji smažu a nafotím znovu :o)
_____převzorkování  Jedná se o zmenšení velikosti obrázku v obrazových bodech (pixelech). Fotografii lze zmenšit na určitý počet procent nebo na určitý konkrétní rozměr. Já dávám přednost druhé možnosti, díky čemuž mám např. všechny miniatury stejně velké (výška 150 pix).
_____Cílem je zmenšit obrázek na nějakou rozumnou velikost (vhodnou i pro stahování modemem po klasické telefonní lince). Ne každý má doma vysokorychlostní internet.
_____uložení upravené fotografie Při ukládání hotového obrázku dostanete na výběr tzv. formát. Nejběžnější je samozřejmě JPEG. Tento formát je ovšem ztrátový - při komprimaci dochází ke ztrátě dat a tím k poklesu kvality obrázku. Já používám komprimaci 0, 10 (zmenší obrázek cca 3x) nebo 20 (zmenší obrázek cca 6x).
_____přejmenování fotografie Snažím se, aby název fotografie obsahoval maximum informací:  název (akva = čtyřstovka, ad = akvárium desperátů, lamp = lampička atd.), datum focení (např. 2006-01-21), původní číslo snímku (s498). To vše kvůli snadnému dohledání originálu. Dále následují údaje o nastavení přístroje při focení (nastavení nx - konkrétní clona, čas atd.) a informace o úpravách (OO = otočení a ořez, R = retuš, jki = použití nástroje jas/kontrast/intenzita atd.) a zmenšení (například na šířku 900pix). U miniatur (200x150pix) s hypertextovým odkazem na větší obrázek pak ještě přidávám příponu mini.
_____TIP: Název obrázku může snadno vyřešit i další věc, která mi dost vadila - a to je naprostý chaos v sadě webových souborů. Najít konkrétní obrázek u rozsáhlejších stránek, to už je na psychiatra. Proto všechny mé obrázky mají předponu X. Díky tomu jsou na konci (tedy v dolní části) celé sady. A abych roztřídil i obrázky, mám například fotky z fotogalerie označené XFG, fotografie rostlin XR, fotografie titulních stran knížek (literatura) XL atd.
_____Kompletní název fotografie pak může vypadat například takto: XFG_akva2006-01-21_s498_n1u1_900pix. Díky tomuto poněkud podivně vyhlížejícímu názvu mohu :

 
     
  _____1) kdykoliv dohledat původní fotografii (snímek 498 ve složce akva2006-01-21)  
  _____2) kdykoliv reprodukovat podmínky focení (nastavení fotoaparátu n1)  
  _____3) jakoukoliv další fotografii upravit naprosto shodným postupem (úpravy u1 a zmenšení na 900pix)  
     
  Zkrátka - čím větší systém si do focení zavedete, tím rychleji se doberete ideálních podmínek focení, nastavení fotoaparátu i počítačových úprav.  
     
  záložka  
 

konkrétní příklady  aneb  jak to dělám já

 
     
     
  1) úprava fotografie celého akvária  
     
 

_____SITUACE: Mám k dispozici originální (neupravenou) fotografii právě staženou z foťáku.  Reálný rozměr (při maximálním rozlišení, kterého je můj stroj schopen) je 2560 x 1920 pix, velikost cca 2MB. (viz první, pochopitelně zmenšený obrázek)
_____CÍL: Chci získat "miniaturu" akvária (šířka 1100pix - viz druhý obrázek), která bude odkazovat na (oříznutý) originál.

 
     
     
 
    358 + 335  + 357 = 1050
 

 
     
     
 

     
     
     
 

a) oříznutí  Pokud je třeba, nástrojem [obrázek → otočit] dostanu akvárium do roviny a pomocí nástroje [obrázek → oříznout → na masku] vyjmu fotografii akvária (bez černých okrajů). Dostávám tzv. oříznutý originál (velikost cca 2200 x 690pix, 1,22MB), na který bude odkazovat později vytvořená miniatura (šířka 1100pix)
b) uložení oříznutého originálu  Uložit → komprimace/vyhlazení 0/0. (Originál nijak nezmenšuju).
c) vytvoření miniatury Nutno zkopírovat právě vzniklý obrázek a tuto kopii následně zmenšit : obrázek → převzorkovat  → na šířku 1100 pix (při zachování poměru stran)
d) uložení miniatury  Uložit →  komprimace/vyhlazení 10/0. Dostanu miniaturu o požadované šířce 900pix, velkou cca 100 kB.

 
     
  záložka 2  
  2) úprava fotografie detailu  
     
 

_____SITUACE: Mám k dispozici originální (neupravenou) fotografii právě staženou z foťáku.  Rozměr je opět 2560x1920 pix, velikost 2,20MB (tentokrát je fotografie "větší" - obsahuje více informací, protože "nemá velké černé okraje").
_____CÍL: Chci získat miniaturu (200 x 150 pix), odkazující na větší fotografii rozumné velikosti (šířka 900pix, cca 200 kB)

 
     
 
     
     
 

 
74 902 x 677   20 (komplet všude) 74
 
 
    424 + 202 + 424 = 1050
 

 
     
 
     
     
 

a) oříznutí   Tento druh fotografií většinou vůbec neořezávám - není co, není proč.
b
) zmenšení fotografie  Obrázek
→ převzorkovat → zmenšit na šířku 900 pix při zachování poměru stran.
c) uložení fotografie Uložit → komprimace/vyhlazení 10/0. Dostal jsem obrázek o požadované šířce 900pix a velikosti 200 kB.
d) vytvoření miniatury Nutno zkopírovat právě vzniklý obrázek a kopii znovu zmenšit : obrázek → převzorkovat  → na šířku 200 pix při zachování poměru stran.
e) uložení miniatury  Uložit →  komprimace/vyhlazení 10/0. Dostanu miniaturu 200 x 150 pix, velkou cca 15 kB.

 
     
     
  3) vložení obrázku do stránky  
     
 

SITUACE  V určité složce mám obrázek akvária a jeho miniaturu.
CÍL        Miniatura vložená do webové stránky, po kliknutí na ni se v novém okně (nebo na nové stránce) objeví velké foto.

 
     
     
 
    424 + 202 + 424 = 1050
 

 
     
 
     
     
     
 

 

 
 

a) vložení miniatury  Zkopíruju a vložím miniaturu do příslušné webové stránky
b) hypertextový odkaz Vložím hypertextový odkaz z miniatury na velkou fotku. U detailů dávám přednost tomu, aby se velká fotka otevřela na nové stránce (kde si můžu navolit tmavé pozadí a připojit libovolně dlouhý komentář). Oříznutý originál se otevírá v novém okně.
c) poznámka Oříznutý originál (či jakoukoli jinou fotografii, na kterou odkazujete a přitom není vložena do nějaké stránky) je třeba zkopírovat a vložit do sady webových souborů !!! Na to se často zapomíná. Pokud zůstane tam, kde je, otevřete si fotku jen vy na svém počítači. Nikdo další.

 
     
     
     
 

A to je konec !!! Šmitec. Finíto.
(naposledy aktualizováno v květnu 2009)

 
     
     
 

[ zpět na začátek ]

 
     
     
     
     
 

   |   ÚVOD   |   MOJE AKVÁRKA   |   LITERATURA   |   ODKAZY   |   ČLÁNKY   |   ATLASY   |   PORADNA   |   KNIHA NÁVŠTĚV   |   RŮZNÉ   |   NOVINKY   |  

30
 

   |   MAPA STRÁNEK   |   O WEBU   |   HOME   |   poslední aktualizace (této konkrétní stránky) : 16.11.2021   |  

30
  1052/20 + 2x24 20 
    50