z

 

 
 

 

 

 
 
     
     
     
 

Sony DSC-F717 : Uživatelská recenze

 
     
     
     
     
 

_____Digitální fotoaparát Sony DSC-F717 je již čtvrtou generací neobvykle pojatého digitálního fotoaparátu. Začalo to modelem F505, který měl rozlišení dnes již poměrně úsměvných 2.1 Mpx, následovaly modely F505V (3,34 Mpx) a F707 (5,24 Mpx). Patří mezi tzv. SLR-like zrcadlovky. F717 vyniká kvalitní optikou Carl-Zeiss s výbornou světelností v rozsahu 2.0 - 2.4 / F8.0. Výrazným znakem této modelové řady je ojedinělá konstrukce těla s otočným/výklopným objektivem. Fotoaparátu dominuje masivní objektiv s pětinásobným optickým zoomem (38 - 190 mm ekv. kinofilmu). Dvojnásobný digitální zoom nedoporučuji vůbec používat, neb stejnou práci zastane i kvalitní program, jehož pořízení se s nejvyšší pravděpodobností jako majitel digitálního fotoaparátu nevyhnete. K objektivu je poměrně mohutným kloubem připevněno tělo, které je stejně jako plášť objektivu vyrobeno z hořčíkové slitiny. Fotoaparát je vybaven EVF hledáčkem s dioptrickou korekcí a barevným LCD displejem s úhlopříčkou 1,8". Ovládací prvky jsou rozmístěny po obou částech fotoaparátu, a tak je prakticky nemožné s ním pracovat jen jednou rukou . Na objektivu po vzoru klasic. zrcadlovek najdeme závit o průměru 58 mm. Dole je umístěn klasický závit pro stativ.
_____Snímací čip 2/3" Super-CCD (vlastní výroby Sony) má rozlišení celkem 5,24 megapixelů. Efektivních pixelů Sony udává 5.02 miliónu, ovšem prostým součtem velikosti snímku v bodech dojdete k výsledku 4,92 Mpx. Dostaneme tedy obraz o maximálním rozlišení 2560x1920 bodů. Dále máme možnost zvolit rozlišení o velikosti 2560x1712 (s poměrem stran 3:2), 2048x1536, 1280x960 a 640x480. Citlivost čipu se v automatickém režimu pohybuje mezi 100 - 320 ISO, manuálně lze nastavit i 400 a 800. Doporučuji v manuálním režimu pevné nastavení 100 ISO, kdy je fotka prakticky bez šumu, a pouze v nevyhnutelných případech používat ISO vyšší. Závěrka pracuje od 1/2000 do 1/25 sekundy, v manuálním režimu si můžete navolit expoziční čas až na 30 sekund. Při časech delších než 1/25 fotoaparát použije filtr na korekci šumu - snímky tak jsou opravdu čisté. Clonu můžete nastavit v rozsahu F2,0 - 8,0. Sony F717 má přirozeně i možnost natáčet "video" ve formátu MPEG, a to ve třech stupních kvality: 320x240 při 16 fps, 320x240/8 fps a 160x112/8 fps. Výhodou je omezení velikosti souboru pouze velikostí karty. Zdrojem energie je Li-Ion akumulátor se skvělou výdrží. (přes 210 minut.). Fotoaparát pracuje s paměťovými kartami MemoryStick což je ve všeobecném podvědomí veřejnosti jeví jako nevýhoda (především co se týká ceny tohoto média), ovšem z vlastní zkušenosti vím, že lze sehnat tyto karty velice levně, a nikdy jsem se nesetkal s jakýmkoli problémem či závadou. Navíc F717 byl první fotoaparát Sony, který podporuje i novou generaci karet MemoryStick Pro o velikosti až 1GB.
_____Na těle přístroje se nachází klasický otočný volič pracovních režimů fotoaparátu. Nabízí volby: automatika, programový režim, priorita clony, priorita času, plný manuál, video, prohlížení snímků a Set-Up. Parametry expozice lze rychle nastavit jog-dial kolečkem podle indikace na displeji, umístěném před spouští. Křížový ovladač umožňuje měnit mód blesku, aktivovat makro, samospoušť či prohlédnout si poslední pořízenou fotografii a případně ji ihned smazat.
_____Na zadní stěně se nacházejí další voliče: první přepíná mezi EVF hledáčkem a LCD displejem, druhý aktivuje jeden ze dvou nočních režimů, které jsou dostupné pouze v plně automatickém módu. Funkce Night-shot umožňuje pořídit nazelenalou „infra“ fotografii, Funkce Night-frame pak využije infra pouze na zaostření a scénu vyfotí s bleskem v přirozených klasických barvách.
_____Již zmíněný masivní objektiv umožňuje díky prstenci plynule zoomovat, případně manuálně ostřit. Tady musím F717 také pochválit, jelikož se mi manuální ostření, (i přes obrovský handicap hledáčku EVF oproti průhledovému hledáčku klasických zrcadlovek) jevilo jako dobře použitelné, na rozdíl od konkurenčních značek, kdy je lepší spolehnout se raději na automatiku. Nahoře je zabudován výklopný blesk s dosahem až 5 metrů při citlivosti 100 ISO. V automatickém režimu - při nedostatku světla - se po namáčknutí spouště blesk sám aktivuje (vyklopí), případně můžete před expozicí zvolit jeden z jeho pracovních režimů (vynucený, red-eye, slow-sync). Intenzitu záblesku lze korigovat v menu.
_____Kromě interního blesku je zde možnost použít i blesk externí. Patice na jeho připojení je umístěna hned za zabudovaným bleskem a po straně najdeme i konektor pro synchronizaci. Dole jsou umístěna kovová „dvířka“, po jejichž otevření na vás vykoukne konektor rozhraní USB. Podle manuálu podporuje verzi 2.0, ovšem praxe trochu pokulhává za teorií. Přenosová rychlost je totiž o něco málo rychleší než klasické USB1. Z ovládacích prvků je na tubusu objektivu umístěna kolébka dvourychlostního ovládání zoomu, tlačítko „vyvážení bílé“, zámek expozice a přepínač módů ostření. Na čelní straně objektivu najdeme dvě infračervené diody, které jsou používány v režimech noční fotografie. Libůstkou je zaostřování pomocí laserového hologramu, který za špatných světelných podmínek, či naprosté tmy promítá laserem na snímaný předmět obrazec, díky kterému je fotoaparát schopen přesně zaostřit.
_____Krom fotoaparátu naleznete v krabici i krytku objektivu, USB kabel, AV kabel, popruh na rameno, nabíječku a CD se softwarem na zpracování a přenos obrázků, paměťovou kartu Memory Stick 32 MB.
_____Mohu rovnou říci, že F717 je opravdu výborný fotoaparát. Zvláště v období jednoho roku od uvedení na trh těžko hledal (dle mého názoru) ve své třídě konkurenta. Určitě by v některém konkrétním parametru našel svého přemožitele, ale mám především na mysli celkovou koncepci, komplexnost a propracovanost. Samozřejmě, digitální technika je odvětví, které snad nejrychleji „zastarává“, Dnes už ve srovnání s fotoaparáty, které se nacházejí v době svého uvedení na trh ve stejné cenové úrovni např. s Canon 300D samozřejmě tolik nevyniká. (V tomto případě jde také především o obrovský koncepční rozdíl mezi „klasickou digitální zrcadlovkou“ a „SLR-like zrcadlovkou s EVF hledáčkem“.

klady

 • Skvělý objektiv s výbornými parametry, světelností a kresbou.
 • Výdrž baterie s přesným a spolehlivým ukazatelem zbývající kapacity.
 • Vlastnosti fotoaparátu při fotografování za špatných světelných podmínek.
 • Rychlé ostření.
 • Detailní prokreslení snímku a nízký šum (při ISO 100 bez šumu)
 • Promyšlenost konstrukce včetně její robustnosti a odolnosti.
 • Rychlost.
 • Přehlednost menu.
 • Celkově vyvážené vlastnosti.
 • Makro od 2cm.
 • Histogram v reálném čase.

zápory

 • Ohnisko začínající na 38 mm.
 • Nevhodně umístěný LCD - ihned ho zapatláte palcem.
 • Sáňky na blesk pouze se středovým kontaktem.

_____V celkovém výsledku mohu tento fotoaparát vřele doporučit, zvláště pokud nejste tak movití, aby jste si mohli dovolit digitální zrcadlovku. V době kdy jsem dopsal tento článek byl na českém trhu k sehnání zhruba za 23 tisíc korun včetně DPH, což se mi jeví jako skvělá cena, s ohledem na to, co Sony F717 nabízí. Alternativou je pak jeho nástupce, Sony F828, který zatím ještě není na trhu a jeho cena se bude pohybovat okolo 36-ti tisíc. (psáno 31.10.2003)

 
     
     
     
     
 

FOTO http://www.grafika.cz/art/df/SONY_F717.html

 
 

TEXT http://www.fotosite.cz/clanky/cl_00072/ (uživatelská recenze)

 
     
     
     
     
 

■ ■ ■

 
     
     
     
 

Sony DSC-F717 : Technická data - kompletní přehled

 
         
         
         
  Snímací světločivný čip     
         
    Typ čipu CCD  
    Rozlišení 5.24 Mpix  
    Efektivní rozlišení 4.92 Mpix  
    Velikost 2/3 "  
    Citlivost 100, 200, 400, 800 ASA  
         
  Rozlišení a zpracování dat     
         
    Rozlišení 2560 x 1920 pix, 2048 x 1536 pix, 1280 x 960 pix, 640 x 480 pix  
    Barevná hloubka 42 bit  
    Digitální zoom 1 - 2 x  
    Vyvážení bílé barvy automat, přednastavené hodnoty, manuálně  
    Počet přednastavených voleb WB 2  
    WB bracketing Ne  
         
  Paměťové médium a ukládání snímků     
         
    Paměťové médium MemoryStick, MemoryStick Select  
    Vyrovnávací paměť ?  
    Formát souboru JPEG, TIFF  
    Záznam zvuku ?  
         
  Objektiv     
         
    Rozsah objektivu 9.7 - 48.5 mm  
    Ekvivalent pro 35 mm 38 - 190 mm  
    Světelnost 2 - 2.4  
    Konstrukce Carl Zeiss Vario-Sonnar 13/10 členů/skupin  
    Stabilizace obrazu ne  
    Použití předsádek ano  
    Závit pro filtry (bez adaptéru) 58 mm  
         
  Clona a závěrka     
         
    Typ závěrky hybridní (elektronická + mechanická)  
    Rozsah závěrky 1/2000 - 30 sec  
    B čas ano 30 sec  
    Rozsah clony 2 - 8  
         
  Programy a módy     
         
    Pracovní módy P - automatika, A - předvolba clony, T - předvolba času, M - manuál  
    Kreativní programy portrét, krajina, makro, svítání, svítání - portrét  
         
  Digitální programy a filtry     
         
    Digitální programy histogram, automatická digitální redukce červených očí  
    Digitální filtry černobíle, sepia, stupně ostrosti  
         
  Měření osvitu     
         
    Typy měření se zvýhodněným středem, bodové  
    Blokování AE ano  
    Počet oblastí měření 49  
    Korekce expozice -2 - 2 EV s krokem po 1/3 EV  
         
  Zaostřování     
         
    Typ ostření AF TTL  
    Programy AF single  
    AF bodů 5  
    Bodový AF ano  
    Výběr AF bodu ručně  
    Rozsah ostření základní rozsah 0.5 m,  makro režim 0.02 - 0.5 m  
    Pomocný AF zdroj hologram AF  
         
  Blesk     
         
    Typ blesku vestavěný  
    Konektory pro blesk sáňky SONY, ACC konektor  
    Bleskové korekce low, normal, hight  
    Dosah blesku (100 ASA) 0.5 - 5 m  
    Měření pro blesk E-TTL  
    Programy pro blesk automat, proti červeným očím, vypnutý, stále zapnutý, pomalá synchronizace  
         
  LCD Monitor     
         
    Velikost 4.5 cm  
    Rozlišení 123 kpix  
    Pohyblivost výklopný a otočný  
         
  Hledáček     
         
    Typ hledáčku digitální  
    Velikost 1.1 cm  
    Rozlišení 180 kpix  
    Dioptrické korekce ano  
         
  Konektory a propojení s periferiemi     
         
    Konektory USB 2.0, video-out, bleskový konektor, AC/DC konektor  
    Přímý tisk DPOF  
    ExifPrint 2.2  
    Spojení s PC ?  
         
  Videosekvence     
         
    Rozlišení 320 x 240 pix, 160 x 112 pix (délka je omezena pouze velikostí paměťové karty)  
    Rychlost 16, 8 sn/sec  
         
  Serie snímků     
         
    Série snímků ?  
    Bracketing ano  
    AF Bracketing ne  
         
  Samospoušť a podpůrné funkce     
         
    Autospoušť 10 sec  
    Dálkové ovládání RM-DR1  
    Stativový závit standard 1/4"  
         
  Napájení     
         
    Akumulátor Li-lon NP-FM50 1200mAh  
    AC adaptér AC-L10  
         
  Rozměry a materiál      
         
    Rozměry 120 x 67 x 148 mm  
    Váha 659 g  
    Materiál těla hliník, ocel, hořčík  
         
         
         
 
 

zdroj : http://www.azfoto.cz/_web/sony/sony_cybershot_dsc-f717.php?tag=sony_cybershot_dsc-f717&mode=1

 

[  www.horacovoakvarium.cz ]