z

         

    30
              20
      Horácovo akvárium       60
     

                 aneb historie a současnost všelikého mého pinožení se v akvaristice

    20
                    |   MAPA STRÁNEK   |   O WEBU   |   HOME   |         30
              20
     

                                    © 2004-3004  Jiří Horáček

      30
             

30

                 

   |   ÚVOD   |   MOJE AKVÁRKA   |   LITERATURA   |   ODKAZY   |   ČLÁNKY   |   ATLASY   |   PORADNA   |   KNIHA NÁVŠTĚV   |   RŮZNÉ   |   NOVINKY   |  

                 
24 40 40 546 114 232 40 40 24
     
 

   |   nekomerční stránky   |   komerční stránky   |   konkrétní pojmy a problémy   |   inspirace   |  

 
 

nekomerční stránky

 
     
24 1052/20 24
24 1052/20 24
 

   |   akva servery   |   obecné stránky   |   rostliny   |   KREVETKY   |   nádrže   |   ostatní   |  

 
     
       
 

■  akva servery

 
       
       
 

 
akvarista.cz
_____Patrně nejstarší a nejznámnější akvaristický portál (zal. 1998) se spoustou rubrik (diskuse, články, nádrže návštěvníků, odkazy, seznam prodejen, kluby a spolky, akce, reportáže, inzerce, velmi solidní internetový obchod /mohu doporučit/ atd ...).
_____Asi největší předností těchto stránek je již zmíněné diskusní fórum (zejména pak jeho rozsáhlý archív), kde se lze dozvědět opravdu kvantum informací.
_____Pokud hledáte akvaweb, na kterém se schází nejvíc odborníků a profesionálních chovatelů, je tohle ta správná volba ...
 
       
       
       
 

 
akvarko.cz
_____Původně osobní stránky, které se postupně přetavily na velmi úspěšný akvaristický server. V sekci akvária můžete představit svou nádrž. Momentálně /srpen 2012/ je zde prezentováno přes 3600 akvárií a cca 1000 terárií. K dispozici jsou dále odkazy, inzeráty, atlas ryb a rostlin, články, fórum, pokec (chat) atd. atd. atd. ...
_____Web spolupracuje s magazínem AKVÁRIUM živě (k dispozici je obsah jednotl. čísel, předplatné).
 
       
       
       
 

 
Aquapage
_____Další, původně osobní akvastránky (akvárium 371L - bohužel již zrušeno), nyní velmi úspěšný akvaserver. Nemalý podíl na tom má i to, že autor svůj web neustále vylepšuje a zdokonaluje.
_____I tady můžete prezentovat své akvárium v rubrice akvária. Samozřejmostí je diskusní fórum, atlasy ryb, rostlin i bezobratlých, články, inzerce, chat.  zrušeno
 
       
       
       
 

 
rybicky.net
_____Můj nejoblíbenější akvaristický portál (chodím sem téměř denně :-). Je vhodný především pro začínající akvaristy. K dispozici jsou (mimo jiné) atlasy ryb, rostlin i ostatních akvarijních živočichů, rady, inzeráty, odkazy, akce, chat. Prezentováno je cca 6600 nádrží (srpen 2012).
_____Stránkám dominuje velmi živé diskusní fórum (v srpnu 2012 přes 3000 témat, dříve dokonce přes 8000 - v rámci zpřehlednění diskuse došlo ke sloučení podobných témat). Sám do něho přispívám od září 2006, ale už u sebe pozoruji cosi jako pocit "vyhoření" :-) ... Jak se říká, stokrát nic umořilo osla - dotazy se velmi často opakují, bohužel v archívu diskuse (nebo nedej bože v knihách!) se chce hledat jen málokomu. Ale s tím se asi potýkají všechny servery ...
_____Uživatelé se mohou aktivně podílet na zdokonalování webu. Admin reaguje na různé podněty /jak vylepšit web/ tak rychle, že je to až k neuvěření :-) ...
 
       
       
   

[ zpět na začátek ]

 
       
     

 

■  obecné stránky

 
  _____Tyto stránky jsem vyjmul z prezentací nádrží, protože jejich těžiště či hodnota nespočívají v dokumentování vývoje jedné konkrétní nádrže, ale zabývají se spíše akvaristikou jako takovou ...  
     
     
       
       
 

 
Aqua-Vai tropické sladkovodní akvárium
_____Velmi kvalitní akva stránky - patrně nejlepší, jaké jsem na českém internetu našel. Maximálně srozumitelné a přehledné. Prezentováno je krásné, prosperující akvárium o objemu 325 litrů (zal. 10/2001).
_____Ze všeho nejvíc mě zaujal autorův zdravý a nekomplikovaný přístup k akvaristice - bez výstřelků a moderních zbytečností (obyč. zářivky, klasický vnitřní molitanový filtr, žádné kejkle s oxidem uhličitým). Nejen v tomto ohledu je toto akvárium mým velkým vzorem a inspirací. Pokud se k něčemu takovému jen přiblížím, budu víc než spokojen. Díky panu Vajbarovi jsem zase začal věřit tomu, že to jde i bez "bublání", takže jsem (zatím :-) žádnou CO2-aparaturu nepořídil.
_____Nutno pochválit i bezkonkurenčně nejlepší "úvod pro začátečníky" a velmi pečlivě zpracované katalogy ryb a rostlin. I na tomto webu funguje kvalitní akvaristická poradna (opět osobní zkušenost). (Jak to ti lidé proboha stíhají ? :-).
_____Nejucelenější webovky o akvaristice vůbec.
 
       
       
       
 

 
Maniakva
_____Autorka tohoto zajímavého webu se věnuje akvaristice už velmi dlouho a v současnosti pečuje celkem o sedm akvárií (včetně nádrží 240 a 300 litrů). Na těchto relativně mladých stránkách (založeno 2004) jsou ovšem prezentována "jen" 3 miniakvária (všechny po 12-ti litrech) a akvárium 73 litrů. Posledně jmenované je (i přes svůj relativně malý objem) skutečně lahůdkově zařízené.
_____Z článků mě nejvíce zaujala série o chemismu vody. Sám jsem měl v úmyslu stvořit něco velmi, velmi podobného, ale jak vidno, (pokud se k tomu vůbec dokopu) (toť otázka :-), přijdu s křížkem po funuse ... Velmi pěkné jsou také články o sladkovodních krevetkách a různých plžích.
 
       
       
   

[ zpět na začátek ]

 
       
 

■  rostliny

 
       
       
 

 
Akvárium Vladimír Pelikán
_____Velmi kvalitní stránky o tom, jak to udělat, aby vám rostliny v akváriu dělaly radost ... a nikoliv starost. Je zde odborně (ale srozumitelně) rozebrána problematika správného osvětlení, problematika emerzních a terarijních rostlin v akváriu, potíže s řasami, aplikace CO2 atd. atd. Vzniká zde galerie akvarijních rostlin. Na tyhle stránky má odkaz snad každý, takže další komentáře by byly jen nošením dříví do lesa. Nelze než doporučit k velmi podrobnému prostudování. 
_____P.S. Škoda že stránky již nejsou aktualizovány (naposledy 24.12.2004).     
 
       
       
       
 

 
Petrovo akvárium 
_____Stránky akvaristického čaroděje. Nádherné nádrže. Jedna jako druhá jsou dovedeny k dechberoucí dokonalosti. Nemá smysl pokračovat v superlativech - koukněte na to sami. Škoda jen, že informací je na stránkách (prozatím?) jen poskrovnu. Lze si objednat z nabídky přebytků rostlin.
_____P.S. Možná se mýlím, ale případá mi, že na akvarko.cz je k jednotlivým nádržím víc informací, než na vlastním webu. Viz prezentace mazlík (720l), mechové království (160l), zahrádka ve skále (160l), pokusné akvárko (300l).
_____(přidáno 1/2009)
 
       
       
       
 

 
Rostlinná akvária 
_____Portál pro milovníky rostlin a rostlinných akvárií. (Konečně !!! :o) 
_____Zajímavé originální i přeložené články, které bourají a vyvracejí mnohé mýty a slepě omílaná dogmata, spojená s pěstováním rostlin a s likvidací řas (hlavní témata: hnojení rostlin, CO2, aquascaping, osvětlení, vyrob si sám, řasy, údržba, zakládáme přírodní akvárium v ADA stylu, rostliny)
_____Nechybí diskusní fórum, prezentace nádrží, e-shop.
_____(přidáno 8/2012)
 
       
       
       
 

 
Rostlinná akvária pro každého 
_____přidáno 8/2012, bude dokončeno ... pozn.: nově na  https://golias.net/akvaristika/index.php
 
       
       
   

[ zpět na začátek ]

 
       
 

■  krevetky

 
       
       
 

 
Akvarijní krevetky
_____přidáno 9/2012, bude dokončeno
 
       
       
       
 

 
Akvaristická stránka
_____přidáno 9/2012, bude dokončeno  zrušeno
 
       
       
       
 

 
Krevetkus
_____přidáno 9/2012, bude dokončeno
 
       
       
   

[ zpět na začátek ]

 
       
     
 

■  prezentace nádrží

 
 

_____aneb Kam se rád vracím - pro inspiraci i poučení. (Edit : Popravdě ... teď už na ně moc nechodím ... co se dá dělat ... většina z nich už je jen vzpomínkou (už nejsou aktualizovány) ... a nové osobní akvastránky nějak nevznikají).

 
     
     
       
       
 

 
AkvaNet
_____Akvárium 200 litrů, založené 10/2001. Osvětlení 2x30W (není to málo?). Používáno PMDD. Autor je typický kutil (viz úprava spínacích hodin, zabudování ventilátoru do krytu nádrže nebo výroba dávkovače CO2).  Jednu dobu jsem měl choutky pořídit si pozadí Back to Nature, ale díky článku na těchto stránkách jsem od toho upustil (viz zde). Vypadá to, že to jsou vyhozené peníze. Škoda, že chybí deník. 
_____P.S. Nedávno (cca 06/2005) jsem zde objevil užitečný článek o pravých a nepravých SAE.
_____P.S. Léto 2008 : stránky dostaly zcela nový kabát! (poslední aktualizace 10/2010)   zrušeno
 
       
       
       
 

 
Astrid
_____Prezentováno skutečně nádherně zarostlé akvárium o objemu 230 litrů, založené 08/2003, plus jedno menší akvárium (66 litrů) pro chov autorčiných oblíbenců Apistogramma cacatuoides. Osvětlení zajišťuje 6 zářivek po 25W - intenzita je tedy 0,65 W/litr. Filtr je vnější - EHEIM 2213 (440litrů/hod). Hnojeno PMDD (1ml/den), dříve též CO2 z kvasnic. Vývoj tohoto krásného akvária zachycuje velké množství fotografií.
_____P.S. Stránky jsou stále aktualizovány (!) (psáno 9/2012)  zrušeno
 
       
       
       
 

 
Dadmanovo akvárium
_____Prezentováno 225-litrové (založeno 06/2001) a poté i 325-litrové akvárium (založeno 03/2002). Nádherné fotografie. Velmi poučný deník popisující úspěšný boj s řasou a vyřešení problémů s CO2. Na druhou stranu je docela škoda té spousty rybiček (zbytečně zlikvidovaných kvůli špatné regulaci oxidu uhličitého nebo kvůli opakovanému zanedbávání karantény u nově zakoupených ryb).
_____K poslední aktualizaci došlo 21.11.2004, takže tyto stránky zůstanou patrně jen jakýmsi nedokončeným torzem. A to je setsakramentsky velká škoda - jednalo se bezpochyby o jedno z nej-krásnějších akvárií prezentovaných na netu.
_____P.S. Tak bohužel, Dadman definitivně pověsil akvaristiku na hřebík a všechno rozprodal. Web naštěstí zůstává - pro inspiraci i pro poučení.  (poslední aktualizace 12/2006)
 
       
       
       
 

 
Luckyho akvárium
_____Akvárium 290 litrů, založené 07/2000. Autor podle všeho nemá problémy ani s řasou, ani s růstem rostlin. Osvětlení je 4x36W (obyčejné zářivky). Aplikace CO2 a hnojení (PMDD) je prý nezbytné. Zajímavé zkušenosti s pěstováním Riccia fluitans pod vodou. Velmi pěkné fotografie. Moderní grafika. Galerie "rostlinových nádrží" jiných akvaristů. Stránky mi přijdou trochu moc stručné, hlavně mi zde chybí deník.
_____Poslední aktualizace proběhla 15.10.2003. Patrně další "mrtvé" stránky.  zrušeno
 
       
       
       
 

 
Perníkovo akvárium
_____Další velmi pěkné akvárium (220 litrů), založené r.1997 (deník od 02/2001). Deník popisuje střídavé úspěchy i neúspěchy v boji s řasou.  Filtr Fluval (180 litrů/hod), malá intenzita osvětlení (90W by mělo stačit, ale ne při použití tzv. "speciálních" zářivek Sun, Aqua a Flora-Glo). Naštěstí byly časem vyměněny za obyčejné. Autor přidává CO2 i PMDD. Tyto stránky patří mezi akvaristickými weby mezi vzácné trvalky a člověk zde narazí na spousty užitečných informací. Škoda, že autor stránky neaktualizuje častěji.
_____Edit 7.12.2008: Tak tady to taky nějak umřelo :o( ... (poslední aktualizace 12/2006).
 
       
       
       
 

 
Rosíkovo akvárium
_____Tyto akvaristické stránky byly první, které jsem četl. Nápad prezentovat své akvárium na internetu mě okamžitě nadchl. Asi nejvíc mě zaujala možnost vést si "veřejný" akvaristický deník a přiblížit tak své zkušenosti ostatním. Takže díky za inspiraci, Rosíku (byl jsi první :o).
_____Prezentováno je 675-litrové akvárium  (200x45x75cm), založené 05/2000. Délku 200cm lze jen tiše závidět. Výška je asi na samé hranici únosnosti - manipulace v nádrži určitě není nic jednoduchého. Trochu nešťastně byla zvolena šířka - 45cm je na takovouto nádrž opravdu málo. Autor sám na to přišel dost brzy a hořce zalitoval, že nezvolil alespoň 60cm. Akvárium je odkalováno jen jednou za rok (!), takže rostliny samozřejmě nerostou (nadbytek živin?) a ryby umírají. Neuvěřitelně slabé osvětlení (154W, což odpovídá intenzitě 0,23 W/litr (!) - a to při výšce 75cm) velmi dlouho způsobovalo problémy s růstem rostlin. Ty byly řešeny experimenty s CO2, instalací reflektorů a přidáváním PMDD. Výsledek : přemnožení řas a sinic. Dnes už konečně svítí nad akváriem 6x58 wattů - bohužel, než se tak stalo, odešla (zbytečně) spousta rostlin (a kvůli nedodržování karantény i spousta ryb).
_____Najdete zde zajímavé zkušenosti s výrobou a provozem vnějšího komorového filtru plus návod na výrobu pozadí z pěnového polystyrenu (velmi pěkné).
_____Aktualizace stránek už dlouho vázne (poslední aktualizace 11/2006), ale kdo z nás ví, co bude s jeho akvárkem či webem za nějakých pět šest let?
_____P.S. Zmíněné PMDD lze na tomto webu objednat na dobírku. Ale to už asi vědí úplně všichni.  zrušeno
 
       
       
       
 

 
Vyghum
_____Prezentováno krásně zarostlé akvárium (110 litrů) a miniakvárium (12 litrů). Světlo u větší nádrže zajišťují 4 zářivkové trubice (60cm, 18W), intenzita osvětlení je tedy 0,7W/litr. Filtr je vnější - EHEIM 2213, aplikován CO2 i PMDD. Velmi pěkně zpracované rostliny i živočichové (vlastní zkušenosti plus fotografie). Nádherná fotogalerie. Moc bych se přimlouval za zavedení deníku a tím i častější aktualizaci stránek.  (poslední aktualizace 12/2010)
 
       
       
   

[ zpět na začátek ]

 
       
     
 

■  ostatní

 
  _____Stránky, které nešly zařadit do výše uvedených skupin ...  
     
     
       
       
 

 
Catfish
_____Bezkonkurenční, nejkvalitnější, nejkomplexnější a nejkompetentnější české www-stránky o sumečcích. Taxonomie, chov a odchov, potrava, nemoci, FAQ atd.
 
       
       
       
 

 

Kateřina Horáčková        Katka - odkaz
_____Tento odkaz je víceméně (spíše více než méně :o) povinný. Je to totiž odkaz na stránky mé manželky, která se věnuje chovu somálských koček. Jedná se tedy o neplacenou reklamu. Opravdu - nic mi nedala (jenom nůž na krk :o).

(tajný) dodatek :
_____Pozor - varování : žena mě ukecala ke koupi pouze jednoho kocoura, ale záludně k němu přikoupila ještě dvě kočky, přičemž každá z nich může mít každé 2 roky až 3 vrhy (jeden vrh představuje 3-4 koťata). Jinými slovy, pro samé kočky teď doma není kam šlápnout. Takže pánové, nenechte se zblbnout !!!
_____P.S. Uvažuji o tom, že rozjedu zásilkový prodej speciálního krmiva pro akvarijní rybičky. Pracovní název je "Somálská pikantní směs". V případě zájmu mi prosím dejte vědět, abych mohl včas naplánovat počet "ztracených" kočiček :o).
_____P.S. II Jen abyste byli v obraze: K dnešnímu dni (4.1.2009) už po bytě lítá pět kocourů a pět koček (ty dvě koťata ani nepočítám :o) A pak si to nehoďte ... A propó, nechcete se někdo zbavit pitbula nebo rotvajlera, neovladatelného, zuřivého a krvelačného? :o)))
_____P.S. III  Tak nic ... pitbula netřeba ... z manželky je exmanželka a z koček jsou exkočky ...

 
       
       
   

[ zpět na začátek ]

 
       
       
 

(poznámka : odkazy jsou řazeny abecedně, nikoliv podle kvality či návštěvnosti).

 
       
       
       
 

   |   úvod   |   moje akvárka   |   literatura   |   odkazy   |   články   |   atlasy   |   poradna   |   kniha návštěv   |   různé   |   novinky   |  

 
 

   |   MAPA STRÁNEK   |   O WEBU   |   HOME   |   poslední aktualizace (této konkrétní stránky) : 16.11.2021   |