z

         

    28
              20
      Horácovo akvárium       59
     

                 aneb historie a současnost všelikého mého pinožení se v akvaristice

    20
                   |  mapa stránek  |  o webu  |  home  |        25
              20
     

© 2004-3004  Jiří Horáček  |  poslední aktualizace : 04.11.2017

      28
               
                 

|  úvod  |  moje /staré/ akvárium  |  další /staré/ nádrže  |  literatura  |  odkazy  |  články  |  atlasy  |  poradna  |  kniha návštěv  |  různé  |  novinky  |

  |  COMEBACK 2016 moje /nové/ akvárium  a  další /nové/ nádrže  | 

                 
24 40 40 546 124 222 40 40 24
     
 

  |  rostliny  |  ryby (a další potvory)  | 

 
 

[  stonkovky   solitéry   nízké rostliny   kobercovky   kapradiny   mechy a játrovky   plovoučky   různé  ]

 
 

[  dodatky :  neakvarijní rostliny   nepřeživší rostliny  ]

 
     
     
     
 

Microsorium pteropus   [ další kapradiny ] [ kompletní atlas ]

 
     
24 86 202 24 202 24 202 24 202 86 24
            28
            96
            28
24 86 202 24 202 24 202 24 202 86 24
            28
            96
            28
                    24
24 1052/20 24
     
    co říká literatura  
     
 

česky: hnědovka křídlatá
čeleď:
Polypodiaceae (osladičovité)

původ:
 tropická jihovýchodní Asie
maximální výška: cca 20cm 
světlo: tlumené (0,30W/litr)
voda: 20-28ºC, měkká (2-12ºdKH), pH 5,5-7,5
růst: pomalý
množení: dělením rhizomů nebo oddělením dceřinných rostlin (tvoří se na okrajích starších listů)
umístění: solitérně nebo ve skupině v popředí nebo ve středu nádrže (dle velikosti)

zajímavosti a poznámky: patří mezi kapradiny. Kořeny zasypané substrátem rychle uhnívají - rostlina se proto pouze připevňuje na kameny a kořeny. Zvláštností je síťovitá žilnatina listů. V dánských pěstírnách byly z tkáňových kultur namnoženy mutace Microsorium cv. Tropica a Microsorium cv. Windelov s hluboce vykrajovanými listy.
_____Traduje se o ní, že velmi silně okyseluje vodu (pH klesá až na 5,5) a proto by se neměla v nádrži stát dominantní druhem - dokáže doslova umořit ostatní rostliny. Je to pravda, ale jen napůl. Microsorium (stejně jako jávský mech /to je stejná písnička - ten prý také okyseluje vodu/) neokyseluje vodu aktivně, tj. nevylučuje do ní jakési záhadné kyselé substance, ale pasivně. Tím, že roste velmi pomalu, odebírá z vody jen minimum živin - samozřejmě včetně těch kysele reagujících. Rostlinami nespotřebované kyselé látky se v akváriu hromadí a následně snižují pH.

zdroj:  K.Rataj: Akvárium a rostliny, I.Scheurmannová: Akvarijní rostliny

 
     
    zajímavé odkazy  
     
  https://www.google.cz/ ...  Microsorium pteropus - fotogalerie Google  
  https://www.google.cz/ ...  Microsorium cv. Windelov - fotogalerie Google  
  https://www.google.cz/ ...  Microsorium cv. Narrow - fotogalerie Google  
     
    proč jsem si ho pořídil  
     
  1) zdravé, krásně sytě zelené listy hnědovky jsou ozdobou každé nádrže
2) je to moje oblíbená rostlinka :o) ...
 
     
    moje zkušenosti  
     
 

6.8.2005 konečně  Tuto dnes téměř nesehnatelnou rostlinu jsem nakonec dostal v obyčejné akvaristice v Trutnově (dodala pěstírna Rataj). Vzal jsem 10ks po 59,-Kč, což z ní rázem udělalo nejdražší rostlinu v mé nádrži. Protože už ji nebylo kam dát (stopadesátka už byla plná rostlin z první objednávky u Aqua-Daho), nechal jsem ji v lavoru na okenním parapetu. Ani toto velmi skromné ubytování jí však nijak nevadilo, naopak - na mnoha starých listech začaly velmi rychle pučet nové rostlinky.
25.9.2005 finta fň  Z jednotlivých rostlin jsem vytvořil velký trs, k čemuž jsem použil kámen velikosti pěsti, omotaný několika gumičkami a silonovým vlascem. K takto upravenému kameni už nebylo těžké rostliny přichytit (Edit: gumičky ve vodě dost rychle zpuchřely a popraskaly, tak jsem to zkusil se samotným vlascem. Závěr: Už nikdy více! :o).
29.12.2005 šneci Trs hnědovky je už díky mnoha dceřinným rostlinkám (pučících na starších listech) doslova obrovský, takže jsem se rozhodl pro menší redukci. Bohužel, po vyjmutí rostliny z akvária jsem zjistil, že většina listů uvnitř trsu je ve velmi špatném stavu. Našel jsem zde do černa zbarvené, hnijící listy a listy brutálně ožrané od šneků, kterými se trs jen hemžil. Zajímavé je, že tito maličcí zmetci nikde jinde nejsou. Že by nějaký druh, kterému chutná speciálně mikrosorium :o) ? Silně poničené listy jsem zlikvidoval a zdravé jsem (znovu) umístil v lavoru na parapet  (doufaje při tom v rychlé pomožení rostlin).
25.2.2006 modrá skalice  Protože mi šneci i nadále decimují zbylé rostlinky mikrosoria, rozhodl jsem se, že jim dám pořádně za vyučenou a přilil jsem k němu do lavoru malou skleničku slabě modrého roztoku modré skalice (síran měďnatý). Měď je pro šneky vysoce toxická, takže jsem si od toho sliboval jejich dokonalou a bezezbytkovou likvidaci. Za pár minut jsem našel šneky mrtvé.
1.3.2005 návrat do čtyřstovky Dnes jsem konečně vrátil microsorium do velké nádrže - ovšem nikoliv na jeho původní místo (velkému trsu jávského mechu se totiž očividně daří - až moc), ale místo Echinodorus amazonicus, tedy na pravou stranu akvária. Tentokrát už jsem se ale nepatlal s jeho přichytáváním na kámen - prostě jsem jednotlivé rostliny přivázal silonovým vlascem k několika kovovým matkám, které používám k zatížení stonkových rostlin.
26.3.2005 krize  Dnes jsem přesunul až příliš bujně rostoucí Echinodorus cv. Ocellot green na pravou stranu nádrže. Mirosorium, kterému začínají černat snad všechny listy (jediné, co mě napadá je, že jsem to s tou skalicí asi přehnal)  se tedy muselo opět stěhovat - tentokrát na levou stranu nádrže, kde jsem ho schoval za E. bleherae. Snad se proboha ještě vzpamatuje ...
28.7.2006  Vypadá to, že microsorium tu nešťastnou lapálii se skalicí přežije. Na většině poškozených listů totiž vesele pučí a rostou dceřinné rostlinky. Na krásné nové listy se dokonce již několikrát vytřely skaláry. I tak samozřejmě musím konstatovat, že jsem s touto rostlinou zatím neměl moc štěstí.
5.8.2006 Microsorium mi udělalo velkou radost, protož doslova vstalo z mrtvých. Schováno za obrovským E.bleherae se krásně vzpamatovalo z mé "odšnekovávací" lázně a dnes opět vypadá k světu. Je dokonce tak pěkné, že jsem ho umístil k přednímu sklu. S přichycením nebyl problém - vždy několik rostlinek je přivázáno silonovým vlascem ke kovové matce, která zároveň slouží jako zátěž. Vzniká tak dokonale "mobilní" keříček rostlin, který mohu libovolně přemisťovat, aniž by tím rostliny nějak trpěly. Z několika takových keříčků jsem u předního skla vytvořil pěkný velký  trs, který se rázem stal ozdobou nádrže.
12.8.2006 nové rostliny 
Dnes mi přišlo dalších deset košíčků mikrosoria (pěstírna AQUA-DAHO). Rozhodl jsem se totiž, že velmi zásadním způsobem zvětším jeho porost podél předního skla. To se mi povedlo, ale nadával jsem u toho jako dlaždič, protože mi poslali samé neduživé, žluté chcípáky (kus za 50,-Kč). Dokonce i rostlinky, které přežily již zmiňovanou lázeň v modré skalici, oproti nim vypadají jako ze žurnálu. 
13.10.2006  Po 2 měsících vypadá porost mikrosoria podél předního skla naprosto úchvatně. Většina rostlin vytváří na svých listech dceřinné rostlinky. Dokonce i nechutně žluté rostliny od firmy Aqua-Daho jsou v pořádku. Ať už jim chybělo cokoliv, v mém akvárku se jim toho dostalo a nyní nelze rozpoznat, které rostliny jsou ty původní a které nové. Haleluja!
21.5.2007  Akvárium je po kompletní předělávce, mikrosorium stále zůstává v centrální části nádrže.
26.8.2007 Microsoriu se opravdu daří. :o) Už se rozrostlo natolik, že jsem ho musel přesunout ze středu na pravou stranu. Coby zcela bezúdržbová, nenáročná "alternativa za kobercový porost" se teda moc neosvědčilo :o))) ...
23.12.2007 monstrum :o)  Microsorium dosáhlo naprosto neuvěřitelných rozměrů (viz FOTO). Při vánoční předělávce jsem ho vyndal z akvária a v podstatě jsem nevěděl, kam s ním.
16.1.2008  Větší část trsu jsem umístil v akváriu desperátů (FOTO).
18.2.2008  Při předělávce nepovedené vánoční předělávky jsem část vrátil do čtyřstovky, tentokrát na levou stranu (FOTO).
2.9.2008  výročí (z deníku čtyřstovky): Mikrosoriu se nedaří (a na 100% za to může PMDD!). Mám vypozorováno, že vždycky, když ho začnu pravidelně dávkovat, mikrosorium začne černat. :o( A to ho dávám jen malinko - denně 5ml/400litrů.
říjen 2008 Čtyřstovka je opět bez mikrosoria. Potřebuje se vzpamatovat, tak jsem ho dal na ozdravný pobyt do desperátů.
11.1.2009  ruducha (z deníku akvária desperátů): Ozdravný pobyt se nekoná. V desperátech totiž řádí ruducha a nejvíc napadla právě pomalu rostoucí mikrosorium. Zařasené mikrosorium jsem dnes vyhodil a místo něho jsem do akva vrátil anubisy - mimochodem - dokonale čisté a zdravé. Bez Sava nebo jakékoli jiné chemie. Prostě byly dva a půl měsíce v jedné z třicítek s okružákama. Bez krmení. Bez živin. A po ruduše ani památky. (A pak že to nejde). Teď tam šlo pro změnu mikrosorium.

 
     
     
24 288 24 202 24 202 24 288/20 24
            28
            96
            28
                24
     
     
 

2.5.2009  dominantou u potápníka (z deníku studenovodní nádržky): Po velmi dlouhé době jsem potápníkovi pořádně vyčistil a předělal bejvák. Důvod předělávky: 1) potápníka nebylo skoro vůbec vidět - furt byl někde zalezlej a 2) v akvárku se nedalo pořádně uklidit (odkalit). Vyhodil jsem Eleocharis, Hygrophilu, jávský mech i kořen. V duchu hesla "v jednoduchosti je krása" jsem nechal jen mikrosorium a vrbové větvičky. Obojí lze snadno vyjmout a pořádně odkalit (FOTO).
5.10.2009  Ruducha to v akvárku bez živin vzdala. Dokonale odřasené Microsorium jsem vrazil na levou stranu čtyřstovky. foto
17.2.2010  Dodatečně vloženy fotografie ruduchy na mikrosoriu. Článek o likvidaci ruduchy viz zde.
25.2.2010  Z mikrosoria se po (doufám, že jen dočasném) odstranění E.bleherae stala hlavní dominanta nádrže. foto

 
     
    moje zkušenosti II  
     
 

30.5.2016  Pořízeno 5 ks (Aqua-Daho).
8.4.2017  Roste to ... ale už jsem ho zažil v lepší kondici ...
3.10.2017  Roste to ... a nádherně :-) ... a taky se to brutálně množí ... už nevím, co s tím ... Nejvíc se mu daří v šestistovce, tam už je obrovské ... Kultivary Narrow a Windelov (kterým asi založím extra kartu) (i když se mi moc nechce :-) to mají naopak - v šestistovce jim černaly listy (po ostříhání a přesunu do čtyřstovky a šedesátek jsou zase v poho - něpanimajem) ...

 
     
     
     
 

[ zpět na začátek ]

 
     
     
     
     
 

|  úvod  |  moje /staré/ akvárium  |  další /staré/ nádrže  |  literatura  |  odkazy  |  články  |  atlasy  |  poradna  |  kniha návštěv  |  různé  |  novinky  |

 
 

  |  COMEBACK 2016 moje /nové/ akvárium  a  další /nové/ nádrže  |  mapa stránek  |  o webu  |  home  |

 
24 1052 24