z

         

    30
              20
      Horácovo akvárium       60
     

                 aneb historie a současnost všelikého mého pinožení se v akvaristice

    20
                    |   MAPA STRÁNEK   |   O WEBU   |   HOME   |         30
              20
     

                                    © 2004-3004  Jiří Horáček

      30
             

30

                 

   |   ÚVOD   |   MOJE AKVÁRKA   |   LITERATURA   |   ODKAZY   |   ČLÁNKY   |   ATLASY   |   PORADNA   |   KNIHA NÁVŠTĚV   |   RŮZNÉ   |   NOVINKY   |  

                 
24 40 40 546 114 232 40 40 24
     
 

   |   ROSTLINY   |   RYBY (A DALŠÍ POTVORY)   |  

 
 

[  stonkovky   solitéry   nízké rostliny   kobercovky   kapradiny   mechy a játrovky   plovoučky   různé  ]

 
 

[  dodatky :  neakvarijní rostliny   nepřeživší rostliny  ]

 
     
     
     
 

Limnobium  spongia  laevigatum

 
     
24 86 202 24 202 24 202 24 202 86 24
            28
            96
            28
24 86 202 24 202 24 202 24 202 86 24
            28
            96
            28
                    24
24 1052/20 24
     
 

■  co říká literatura

 
     
 

česky: voďankovec  výběžkatý  vzplývavý
čeleď: Hydrocharitaceae (voďankovité)
původ:
  střední a jižní Amerika
maximální výška:  -
světlo:  ???
voda:  přesné parametry neznám, podle mě je velmi nenáročná, ale nesnáší vodu chudou na živiny (zejména dusičnany). Nasleduje zakrnělý růst, žloutnutí listů až úhyn (osobní zkušenost).
růst:  velmi rychlý (neuvěřitelně rychlý :o)
množení:  na křehkém lámavém výběžku (oddenku) vzniká dceřinná rostlinka
umístění:  plovoucí rostlina

 
     
 

zajímavosti a poznámky: kupodivu patří do stejné čeledi jako douška či vodní mor, jimž se ovšem ani trochu nepodobá. Listy vyrůstají v růžici a mohou mít až 5cm v průměru. Jsou dužnaté, až 6mm tlusté, tvořené převážně vzdušným houbovitým pletivem (aerenchym), které umožňuje trvalé plavání na hladině. Ve velmi krátké době je schopen pokrýt celou hladinu. Regulace jeho množství je ovšem (oproti okřehku či nepukalce) velmi jednoduchá a rychlá.
Tohle je celkem důležité, tak to dám i sem: "Nedávno (04/2009) jsem se dozvěděl, že moje Limnobium spongia ve skutečnosti vůbec není Limnobium spongia. To jsou věci :-) ... Na rybicky.net totiž padl dotaz, kterak od sebe rozlišit Limnobium spongia a Limnobium laevigatum. Odpověď /od člověka, kterej rostlinkám opravdu rozumí/ byla víc než překvapující: L.spongia vypadá spíš jako vodní hyacint (tokozelka) (viz odkazy) a u nás se vůbec nepěstuje. To, co se u nás běžně prezentuje, nabízí a kupuje jako L.spongia, je ve skutečnosti. L. laevigatum. Masakr." :-)

 
     
  zdroj: Karel Rataj: Akvárium a rostliny  
     
     
 

■  zajímavé odkazy

 
     
  http://rybicky.net/atlasrostlin/limnobium_laevigatum
http://rybicky.net/atlasrostlin/limnobium_spongia
http://www.elacuarista.com/plantas/FL/ ...
http://plants.ifas.ufl.edu/node/233
 
     
     
 

■  proč jsem si ji-je-ho pořídil

 
     
  Je dobré mít v akváriu alespoň jednu plovoucí rostlinu, ať už kvůli rybám (labyrintky je přímo milují) nebo kvůli regulaci světla (někde jsem četl, že když už nevíte, co s řasama, je dobré pořídit si právě tuto rostlinu).  
     
     
 

■  moje zkušenosti (Svoboda nad Úpou)

 
     
 

10.8.2005  Zakoupeno 5ks (!) (pěstírna akvarijních rostlin v Jaroměři). Popravdě, nedával jsem této rostlině příliš mnoho šancí. Svítím rovnou do vody (tj. bez krycích skel), což plovoučkám nedělá zrovna moc dobře. Většinou dojde ke spálení žárem svítidla. Proto jsem mnohem víc spoléhal na játrovku Riccia fluitans. Ta je sice plovoucí, ale roste pod hladinou, takže je vůči žáru dobře chráněná. Jenže všechno dopadlo úplně jinak. Ricii mi během pár dní zlikvidovaly mé dvě ampulárie a voďankovci se (navzdory chmurným předpokladům) daří výtečně i pod přímým světlem.

15.4.2006 Ač nerad, vyhazuju toho kýble. Nechápu, proč tuto rostlinu  Aqua-Daho ani Rataj nenabízí. Množí se opravdu velmi dobře a hlavně neuvěřitelně rychle. Tohle je rostlina, u které bych (na rozdíl od Cladophory) bez váhání souhlasil s tvrzením, že vodě odnímá spoustu odpadních látek. Její produkce biomasy je totiž naprosto neuvěřitelná. Z pěti zakoupených rostlinek jsem měl během měsíce koberec pokrývající téměř celou hladinu nádrže (170x50cm). Kořeny dorůstají až 30cm (!) a jsou pokryté velmi jemným vlášením (cca 5-10mm), které rády spásají ampulárie. Než jsem pořídil kongotetry, zkracoval jsem kořeny každých čtrnáct dní na 5-10cm. Pak už jsem nemusel - kongotetry je stále okusovaly. (Co jsou v akvárku desperátů, je to zase na mě).

13.10. 2006  Né že bych chtěl na mých oblíbených ampuláriích šetřit, ale proč to vyhazovat bez užitku - když jim tak chutná :o). Už celkem dlouho jim předkládám veškeré přebytky a málokdy něco zbyde. Nejdřív přijdou na řadu kořínky, pak měkké pletivo umožňující rostlině plavání a nakonec i zbytek rostliny.

14.1.2007 šmitec Tak tohle jsem teda nečekal. Tahle krásná rostlinka je opravdu rychlík k pohledání. Jak rychle rostla, tak rychle taky odešla. Ano, čtete správně. Po roce a půl bujného růstu z ničehož nic konec. Stačilo jí na to pouhých 14 dnů (možná trochu víc - já než si něčeho všimnu). Najednou začala tvořit malé, cca 1cm velké lístky žluté barvy, které se velmi snadno odlamují. Starší listy hnědnou až černají. Jakoby ji postihla nějaká hniloba nebo co. Pár nejzachovalejších rostlinek jsem odlovil do lavóru, ale po týdnu bohužel musím konstatovat, že asi nezachráním ani je. Všem ostatním rostlinám se daří přímo výtečně ... Tak co se to sakra děje?

11.4.2007  comeback. Tak jsem to bez ní dlouho nevydržel :o) ... Spolu s dalšími rostlinkami zakoupena vanička od Rataje.

2.6.2007  Hned od začátku začala zase žloutnout, tak jsem si namíchal 1% roztok dusičnanu draselného (5g/500ml) a začal dávkovat 3x týdně 10ml. Limnobium se okamžitě vzpamatovalo a začalo zarůstat hladinu.
2.8.2007  Dnes jsem zredukoval jeho množství ve čtyřstovce. Tentokrát jsem nic nevyhodil, ani nedal sežrat ampuláriím, nýbrž jsem jím pokryl hladinu v akváriu desperátů. Tomu říkám proměna! Ještě nedávno zde byl jen porost mikrosoria, nyní se dívám na dokonalou džungli.
12.8.2007 (z deníku): Limnobium už se pomnožilo natolik, že jsem ve čtyřstovce z hladiny odstranil nepukalku. Dát pryč rostlinu, které se daří, je škoda, ale dvě bujně rostoucí plovoučky, to už je moc. Limnobium vyhrálo, neb kromě toho, že se mnohem lépe reguluje jeho množství, dělá ještě v akváriu parádu svými kořeny. Nepukalka vlastně jenom stíní, nic víc ...
28.1.2008 
(z deníku): Nechápu. Není to tak dlouho, co jsem ho (málem) opět likvidoval. Nějak jsem flákal hnojení a z limnobia zbylo jen několik neduživých, nažloutlých a zakrslých rostlinek. Nadal jsem si do línejch lemplů, nasadil PMDD a dusičnan a vše se rychle spravilo. To bylo radosti na Starém Bělidle!!! Limnobium jakožto rychlerostoucí rostlinka prostě potřebuje dostatek živin. A pokud je nemá, okamžitě na to reaguje. Jasný jako facka ... Akorát že teď už zase (celkem dlouho) nehnojím a limnobium pořád roste jako šílené. Týden co týden vyhodím do popelnice 3/4 rostlinek (je to škoda, ale už nevím, co s ním) a z  ponechané čtvrtiny je do týdne zase koberec pokrývající celou hladinu akvária. Nechápu.

5.10.2008 sinice  Bojuju se sinicí. Abych rostlinám dopřál maximum světla, odstranil jsem z hladiny limnobium.

20.11.2008  Limnobium je zpátky.

3.3.2009  rozsivky (z deníku čtyřstovky): Navzdory tomu, že poslední dobou nemám na akvárium zrovna moc času, všiml jsem si, že zase chcípe Limnobium. Tak jsem zároveň s krmením párkrát přidal i PMDD. A pak jsem si zase akva moc nevšímal. A to jsem neměl dělat. Limnobium zareagovalo na přihnojení vskutku příkladně a bleskurychle zarostlo hladinu. A než jsem se dokopal k jeho redukci, v nastalém šeru mi téměř všechno v akváriu (opět) pokryly rozsivky. Svině jedny rezavý :o) ...

18.4.2009 (z deníku): Ze čtyřstovky je krevetkárium. Bohužel, pořád mě zloběj řasy (při důkladném úklidu jsem rozhodil rovnováhu v akvárku). Krevetky je snad vůbec nežerou (připadá mi, že z nich jen vyčesávaj bordel :o). A okružáků není tolik, aby ji stíhali likvidovat. Nemluvě o tom, že jim daleko víc chutná kořenové vlášení limnobia. (Což jsem ráčil vyřešiti tak, že jsem ho /alespoň na čas/ úplně odstranil z akvária). Snad se teď konečně budou víc věnovat zařaseným rostlinám. (Nic jinýho nedostanou, ha ha :o).

24.5.2009 Tak jsem se nedávno dozvěděl, že moje Limnobium spongia vůbec není Limnobium spongia. To jsou věci :o) ... Na rybicky.net padl dotaz, kterak od sebe rozlišit Limnobium spongia a L. laevigatum. Odpověď /od člověka, kterej rostlinkám opravdu rozumí/ byla víc než překvapující : L. spongia vypadá spíš jako vodní hyacint (tokozelka) (viz odkazy nahoře) a u nás se vůbec nepěstuje. To, co se u nás běžně prezentuje, nabízí a kupuje jako L.spongia, je ve skutečnosti. L. laevigatum. Masakr.

26.9.2009  Vloženy nové fotky - limnobium listy zvedající (!) a limnobium kvetoucí (!!!)

 
     
     
 

■  moje zkušenosti II (Litvínov)

 
     
 

5.9.2016  Pořízena 1 vanička (Rataj). Samozřejmě pod názvem Limnobium spongia (jak jinak :-) ...

8.4.2017  Daří se mu. Kromě šestistovky ho mám ve všech nádržích.

5.11.2017 Všechno v pohodě. Momentálně je ve čtyřstovce, ve dvoustovce a v jedný šedesátce (zaprasený okřehkem :-) ... Přemýšlím, že si ho nechám jen ve dvoustovce (na zastínění nádrže - jako prevenci proti návratu vláknivky). Ve čtyřstovce asi nebude - tam stíní až moc (rozjely se rozsivky - dost možná i kvůli nedávnému založení dna) ... a na stonkovkách je taky vidět, že by braly víc světla ...

 
     
     
 

■  moje zkušenosti III (Praha)

 
     
 

24.11.2021 Od Rataje objednaná vanička (dorazilo něco strašného, jsem zvědavý, esli to okamžitě neshnije) ...

3.12.2021  (z deníku dvoustovky): Novým rostlinám se daří ... Největší radost mám pochopitelně z mých oblíbenců (Rotala wallichii a Limnophila aromatica) a taky z Limnobia (vypadá to, že neshnije) (Přišly mi takový prapodivný koháty /5ks/, listy na dlouhých tlustých řapících, bez kořenů). Okamžitě se do toho pustili okružáci. Pro jistotu jsem ho rozhodil do všech šedesátek, abych zvýšil pravděpodobnost přežití ... Zatím se mu daří všude ... všechny rostliny vyhodily kořeny a začaly odnožovat ... tak snad dobrý ... už se těším, až ho budu mít dost a půjde do dvoustovky místo toho bordelu (nepukalky :-) ...

 
     
     
     
 

[ zpět na začátek ]

 
     
     
     
     
 

|  úvod  |  moje /staré/ akvárium  |  další /staré/ nádrže  |  literatura  |  odkazy  |  články  |  atlasy  |  poradna  |  kniha návštěv  |  různé  |  novinky  |

 
 

  |  COMEBACK 2016 moje /nové/ akvárium  a  další /nové/ nádrže  |  mapa stránek  |  o webu  |  home  |

 
24 1052 24