z

         

    30
              20
      Horácovo akvárium       60
     

                 aneb historie a současnost všelikého mého pinožení se v akvaristice

    20
                    |   MAPA STRÁNEK   |   O WEBU   |   HOME   |         30
              20
     

                                    © 2004-3004  Jiří Horáček

      30
             

30

                 

   |   ÚVOD   |   MOJE AKVÁRKA   |   LITERATURA   |   ODKAZY   |   ČLÁNKY   |   ATLASY   |   PORADNA   |   KNIHA NÁVŠTĚV   |   RŮZNÉ   |   NOVINKY   |  

                 
24 40 40 546 114 232 40 40 24
     
 

Nejčastější chyby začátečníků                  

 
 

                          poprvé publikováno : 30.11.2006   [ zpět na přehled článků ]

 
     
24 1052/20 24
24 1052/20 24
     
 

■  upozornění

 
     
 

_____Tento článek je velmi stručný. Mnohé informace jsem zamlčel, mnohé jsem zjednodušil. (Jinak by nebyl stručný :o). Cílem článku je upozornit začínajícího akvaristu na nejčastější chyby a omyly. Nic víc nečekejte.

 
     
 

■  obsah

 
     
 

akvárium - dno a dekorace - zakládání akvária - rostliny a ryby - technika a chemie - údržba

 
     
     
     
  akvárium  
 

          akvárium

 
     
     
 

■  malé akvárium aneb na velikosti záleží

 
     
 

_____Problematika přemílaná snad v každé akvaristické příručce, leč zřejmě marně ... takže noch einmal (třeba to tentokrát zabere? :o). Zapamatujte si : malé rozměry = velké problémy !!! (upozornění : řeč je stále o akvaristice :o)

_____Klasická chyba začátečníka spočívá v tom, že si chce nejdřív (ze strachu či z opatrnosti?) pořídit maličké akvárium (na zkoušku) - s tím, že si to trochu oťuká, tak časem eventuelně půjde do něčeho většího. Jenomže, ... malé akvárium + málo vědomostí + málo zkušeností ... to je cesta do pekel. Můj milý začátečníku, promiň mi mou drsnou upřímnost, ale čekají tě jen samé problémy a zklamání (chcípání rybiček nevyjímaje) a nakonec se na celou akvaristiku vykašleš ... Akvárium skončí někde ve sklepě či na půdě nebo ho (za symbolickou cenu) prodáš dalšímu nepoučenému začátečníkovi. Bohužel, nebudeš první ani poslední. Takhle to zkrátka chodí. (Čest vyjímkám :o).

_____Většina začátečníků bohužel zatvrzele ignoruje fakt, že v maličké nádrži může mít i sebemenší chyba či nehoda (překrmení, zanedbání čištění, výpadek proudu) takřka katastrofální důsledky ...

_____V malém akváriu vzniká velmi nestabilní ekosystém, ve kterém se nesmírně těžko vytváří biologická rovnováha, takže ryby jsou permanentně jednou nohou (resp. ploutví :o) na cestě do věčných lovišť ...

_____poznámka: Popravdě, sám nevím, kde je ona hranice (tedy objem akvária), od které lze očekávat vytvoření opravdu stabilní biologické rovnováhy, která dokáže vstřebat i nějakou tu chybu v péči začátečníka. Je zde velký počet různých faktorů. (Koneckonců, hlupák a lenoch dokáže zprznit i velkou, pětisetlitrovou nádrž). Já osobně bych to tipoval tak na 100 -150 litrů (když nebude přerybněno a když se mu dostane přiměřené péče). Ale to je jen spekulace ...

_____poznámka 2: Aby bylo jasno - rozhodně netvrdím, že maličké akvárium nemůže dlouhodobě fungovat a prosperovat. Určitě může. Jde jen o to, že není vhodné pro úplného začátečníka, který ještě nechápe mnohé souvislosti, který neví, co všechno si může a nemůže dovolit a tomu podobně.

_____poznámka 3: Ještě dovětek k tomuto (poněkud pesimistickému) úvodu - kromě těch, které maličké, nefungující akvárium od akvaristiky odradí, jsou tady ještě ti, kteří vytrvají, vymění malé za velké a zjistí, co už dávno vědí celé generace akvaristů - totiž že větší je prostě lepší. (Jen škoda všech těch uhynulých rybek, které je k tomuto poznání musely dovést).

 
     
     
     
     
     
     

     
 

moje akvárium (02/2008) - vývoj viz zde  (ilustrační foto)

 
     
     
     
     
     
     

     
 

v rámci aktualizování webu :-) ... moje nové akvárium (2018) - další info zde  (ilustrační foto)

 
     
     
     
24 1052/20 24
     
 

■  nevhodné rozměry akvária

 
     
 

_____Výška akvária  větší než 60 cm : pokud nemáte vyjímečně dlouhé ruce (asi tak ke kolenům :o), nezapomeňte si s takto vysokou nádrží pořídit i potápěčskou výstroj. Při sázení rostlin ji určitě oceníte :o). Kromě toho u nádrží s výškou větší než 50cm bývá problém s dostatečným prosvícením celého vodního sloupce. Každých 10cm vody (údajně) snižuje intenzitu světla cca o 50%. (Toto je dáno spíše špatnou geometrií osvětlení, tedy velkým množstvím světla, které nám nazdařbůh utíká z akvária, než pohlcováním světla vodou). Řešením pak bývá buď extra silné osvětlení (např. vysokotlaké výbojky), osvětlení s lepší geometrií (případně alespoň instalace tzv. reflektorů) nebo omezení sortimentu rostlin jen na ty opravdu velmi nenáročné (moc velký výběr ovšem není).

_____Malá šířka - nezapomeňte, že optický klam vznikající v důsledku lomu světla na rozhraní voda-sklo-vzduch šířku (resp. hloubku) akvária ještě zhruba o 1/3 zmenší, nemluvě o velmi malých možnostech "krajinotvorby", které budete mít k dispozici. Naprostou zvrhlostí v tomto ohledu jsou tzv. obrazová akvária. To  je jen snobismus na entou a týrání zvířat.

_____Délku akvária  se většinou doporučuje přizpůsobit délce vyráběných zářivek. Nejběžnější jsou trubice o délce 60, 90, 120 a 150cm. Pozor na nestandardní trubice 105cm, ty se dost špatně shánějí. Pravdou ovšem je, že zářivkové trubice mohou být vůči sobě vzájemně posunuté nebo zkombinované se žárovkami, takže délka akvária může být v podstatě libovolná ... Obecně platí, že nejkrásnější jsou nádrže, u kterých je délka 3-4 násobkem výšky. Ale to už je věc názoru a vkusu.

 
     
 

■  nevhodné umístění akvária

 
     
 

_____Nosnost podlahy ve starších domech  (trámová podlaha) se udává 100 -150kg/m2. V novostavbách (podle typu podlahy) 200-500 kg/m2 (v paneláku aj 1000 kg/m2). Nejlepší je umístit akvárium k nosné zdi a kolmo na trámy podlahy (kvůli lepšímu rozložení hmotnosti akvária). Na druhou stranu - nechci tady nikoho zbytečně děsit. Leckterá skříň plná knížek váží mnohem víc, než většina akvárií, která si začátečníci pořizují. Ničeho se nebojte - dům, jehož podlaha neudrží dva tři udělané chlapy stojící vedle sebe, spadne dřív nebo později (spíš dřív :o) i bez vašeho akvária ...

_____okno  Pokud umístíte akvárium tak, že na něj bude dopadat přímé sluneční světlo, koledujete si o pořádné problémy. Za prvé s přehříváním nádrže, za druhé s řasami. (To s těmi řasami prý není až tak jisté - ale na to si určitě rychle zvyknete - v akvaristice totiž není jisté skoro nic :o).

_____rušné místo Umístěním nádrže na rušné místo zbytečně stresujete její obyvatele. Lekavým rybám tak můžete udělat ze života učiněné peklo.

_____Stolek pod akvárium  by měl mít určitě dostatečnou nosnost. Pozor na nábytek, který není určen pro takovou zátěž. (Nic proti komodám značky IKEA, ale pod akvárko bych si dal rozhodně něco bytelnějšího :o) ...

 
     
 

[ zpět na začátek ]

 
     
  dno a dekorace  
 

          dno a dekorace

 
     
     
 

■  chyby ohledně dna

 
     
 

_____velikost a chemická inertnost štěrku Na dno je ze všeho nejlepší čistý, praný křemičitý písek velikosti cca 2 - 5 mm. Bez vápenatých příměsí samozřejmě (lze snadno ověřit vhozením do sklenky s octem - pokud šumí, je to v pytli). Vápník totiž většině akvarijních rostlin nesvědčí. Jeho nadbytek brání rostlinám vstřebávat jiné živiny, nemluvě o zvyšování tvrdosti vody a snižování množství volného oxidu uhličitého. Píses příměsí vápníku vám dnes bez mrknutí oka nabídnou i v akvaristice, takže pozor na to. Příliš jemný písek slehává a zvrdlé dno nesvědčí kořenům rostlin. Ve velmi hrubém štěrku obtížně koření rostliny a jeho malý vnitřní povrch neposkytuje dostatek prostoru nitrifikačním bakteriím. Také se v něm snadno schová (a následně plesniví) nespotřebované krmivo.

_____barva štěrku  Světlé (neřku-li bílé) štěrky : pravdou je, že cokoliv bílého působí v akváriu jako pěst na oko (nemluvě o tom, že to stejně velmi rychle zaroste řasou - a pak to vypadá ještě hůř). Ryby nemají světlé dno moc v lásce, špatně se vybarvují (představte si takovou neonku nad bílým dnem - no fuj) a údajně jsou i lekavější. Vyjímkou jsou v tomto ohledu snad jen biotopní akvária napodobující prostředí východoafrických jezer (Malawi a spol.). Uměle barvené štěrky : pokud toužíte mít v akváriu oranžový, červený, modrý, fialový nebo jánevímjaký písek, tak prosím - proti gustu žádný dišputát - ale možná byste to nejdřív měli rozebrat s psychiatrem. Třeba máte problém a ani o tom nevíte :o). Na druhou stranu, pokud chcete mít doma "biotopní akvárium", zobrazující řeku kousek pod chemickou továrnou, tak něch sa páči :o) ...

_____příměsi do dna  Toto téma zde ještě rozvedu, zatím bych k tomu řekl pouze tolik, že podobné experimenty nejsou pro úplného začátečníka zrovna to pravé ořechové.

_____výška a sklon dna  Doporučuje se, aby výška dna byla minimálně 5 cm u předního a cca 10-15 cm u zadního skla. Není to však žádné dogma - v maličkém akváriu by takto vysoké dno vypadalo podivně. Ale do malých nádrží zase nikdo nedává velké druhy echinodorů, které pro svůj mohutný kořenový systém určitou minimální výšku dna přeci jen potřebují. Výsledný sklon dna mimo jiné ulehčuje udržbu nádrže - detrit se stahuje do předních partií nádrže, kde ho lze snadno odsát.

 
     
 

■  chyby ohledně dekorací

 
     
 

_____pozadí Akvárium bez pozadí vypadá podivně. (Teď samozřejmě nemluvím o tzv. průhledových akváriích používaných k pomyslnému rozdělení místnosti, ale o nádržích, skrz které je vidět malbu či tapetu na zdi. Poněkud menším zlem jsou v tomto ohledu tapetky určené k nalepení na zadní sklo akvária. Bohužel, většinou se jedná o kýčovitě vyhlížející nesmysly zobrazující rostliny v nepřirozených velikostech (moc velké). Občas se dokonce i nějaká povede, hlavně když zobrazuje pouze kameny - bez rostlin. Problém ovšem bývá s vlhnutím tapety a s jejím přilepením - bez tvorby bublin. Někdo doporučuje natřít tapetu olejem a okraje překrýt lepící páskou (aby se zabránilo jeho vysýchání). Ale pozor - znám lidi, kteří o naolejování pozadí (či Julie :o) nechtějí už nikdy ani slyšet. Lze si též pořídit (nebo vyrobit) plastické (3D) pozadí. Pokud ovšem v nádrži plánujete bohatý rostlinný porost, jsou to samozřejmě vyhozené peníze (nebo zbytečná práce), protože na pozadí stejně nebude vidět. Nemluvě o tom, že vám v akvárku zabere spoustu místa a špatně se udržuje (když například poroste řasou). Mně osobně připadá jako nejpraktičtější jednoduchý vnější nátěr modrou, zelenou, hnědou nebo černou barvou. (Nejlépe podle mě vypadá černá, ale to už asi víte :o))).

_____nevhodné kořeny  Dřevo, které si přitáhnete z lesa, většinou dělá v akvárku problémy. Je lehké (což se dá vyřešit tím, že ho napřed necháte nasáknout vodou /to může trvat i měsíce/) a také většinou v akváriu hnije (což se vyřešit nedá - a to ani vyvařením). Pokud máte naspěch a nemůžete čekat, až kořen ve vodě dostatečně ztěžkne, můžete ho například připevnit silonovým vlascem ke kovové tyči a tu schovat v písku. Také ho můžete vrutem přišroubovat ke kusu plexiskla a to zahrabat pískem. A tak dále. (Možností je povícero). Naštěstí jsou dnes akvaristiky plné těžkého a kvalitního dřeva dováženého z tropů, které pod vodou hnilobě nepodléhá. Některé kusy mohou (až příliš) barvit vodu, takže je třeba nechat je nějakou dobu máčet (louhovat). (Poznámka: Rybám /resp. většině ryb/ tyto výluhy nijak neškodí - naopak!).

_____nevhodné kameny   jsou kameny ostré a kameny obsahující vápník (či jakékoliv jiné příměsi, ovlivňující chemismus vody).

_____mořské korály a mušle  Kromě toho, že mít tyhle věci ve sladkovodním akváriu je poněkud mimo mísu, uvolňuje se z nich spousta vápníku, což nedělá dobrotu (viz hore). (Edit: Jeden kolega to počítal a vyšlo mu, že kvůli jedný mušli se svět nezblázní :o) ...

_____kýčovité doplňky  Krásné akvárium je krásné samo o sobě. Není ho třeba dodatečně "zkrášlovat" hračkami (potápěč, vrak lodi, hrad, pirátská truhla apod.). Toleroval bych to ještě tak v dětském akváriu, u dospělého člověka je to spíš známkou naprostého nevkusu. Ale jak  jsem psal v souvislosti s barevným štěrkem - když se vám to líbí ... vražte to tam :o) Pokud tím netrpí ryby, zařiďte si své akvárium tak infaltilně, jak je vám libo.

 
     
 

[ zpět na začátek ]

 
     
  zakládání akvária  
 

          zakládání akvária

 
     
     
 

■  chyby při vlastním zakládání akvária

 
     
 

_____šetření na rostlinách  Je lepší (a levnější) investovat do rostlin hned na začátku větší částku, než jich koupit málo a čekat, že se to (možná) rozroste a namnoží. Ono se vám totiž klidně může stát, že se to vůbec nerozroste (rostliny mohou stagnovat nebo dokonce chcípat) a postupným přikupováním a dokupováním dalších a dalších rostlin do toho nakonec nacpete víc, než kdybyste jich hned zkraje pořídili dostatek. S větším množstvím rostlin (doporučuje se osázet cca 80% dna!) máte mnohem větší pravděpodobnost, že se vám v nové nádrži podaří rychle nastartovat biologickou rovnováhu a akvárium bude od samého počátku šlapat jako hodinky. Nemluvě o tom, že brzy budete mít akvárium plné rostlinných přebytků - není nic jednoduššího, než je odprodat do akvaristiky (nebo vyměnit s kolegou akvaristou) a snížit si tak zpětně (relativně vysoké) pořizovací náklady ...

_____panika při zákalech  Během několika hodin (až dnů) po prvním napuštění akvária může dojít k vytvoření mléčného zákalu. Je to naprosto normální jev, spočívající v mohutném přemnožení nejrůznějších fujtajblů, jmenovitě bakterií a následně prvoků (nálevníků), kteří se jimi živí. Poté, co tyto potvůrky spotřebují vše, co jim chutná, zákal (i bez vašeho přispění) relativně rychle zmizí. Stačí jen silně filtrovat (a ani to není bezpodmínečně nutné). Měnit vodu, vybírat rostliny a písek a zakládat vše znovu je nesmysl. Dejte tomu čas.

_____nedočkavost při vpuštění ryb do čerstvě zařízené nádrže  Vpuštění ryb do nového akvária může být naprosto pohodová a radostná záležitost - a nebo pěkný průšvih. A záleží to jedině na vás - na nikom jiném.
_____Nemůžete a nesmíte vrazit ryby do včera zařízené nádrže !!! Ryby musí přijít do fungující nádrže se zaběhlým filtrem! Tohle je nejkritičtější okamžik vašeho nového akvária - pokud nechcete své ryby otrávit N-látkami (amoniak, dusitany), musíte počkat, až se vám ve filtru pomnoží nitrifikační bakterie. Ty přeměňují velmi toxický amoniak (vylučovaný rybami) na (stále velmi jedovaté) dusitany a ty zase na (už mnohem mémě škodlivé) dusičnany. Bohužel platí, že nitrifikační bakterie se množí velmi pomalu, takže nebezpečné hladiny amoniaku a dusitanů bývají v nově založeném akváriu odbourány zhruba tak po 4-5 týdnech (viz například tento
graf). Buďte trpěliví a vyhněte se této klasické, zbytečné a hloupé chybě začátečníků.
_____Edit: Osídlení filtru bakteriemi lze (trochu) urychlit. Buď se k tomuto účelu používají komerční přípravky - násady bakterií nebo se do akvária umístí jedna až dvě "záběhové" ryby. (Pokud je akvárium dostatečně velké, záběhové ryby se neotráví). Samozřejmě, pokud chcete mít jistotu, můžete např. obden měnit třetinu vody (filtru si naopak vůbec nevšímejte). Další ryby se doporučuje přidávat opatrně, tj. postupně (dle obsahu dusitanů).

 
     
 

[ zpět na začátek ]

 
     
  rostliny a ryby  
 

          rostliny a ryby

 
     
     
 

■  náhodný nákup rostlin

 
     
 

_____Nekupujte rostliny, aniž byste znali jejich nároky na světlo, pH a tvrdost vody, maximální velikost + speciální požadavky (viz např. potřeba "zazimování" u aponogetonů, neslučitelnost kombinace Barclaya a ampulárie, nutnost přihnojování železem (většina echinodorů), vápnomilné x vápnostřežné /acidofilnírostliny apod.)

_____pozor na terarijní rostliny V akvaristikách narazíte celkem na 3 druhy rostlin - 1) klasické akvarijní rostliny (rostliny, které mohou žít pouze pod vodou), (je jich celkem málo, patří sem např. rod Vallisneria), 2) bahenní (obojživelné) rostliny - umí se přizpůsobit životu nad vodou (emerzní forma) i pod vodou (submerzní forma). Většina akvarijních rostlin patří právě do této skupiny. Pěstírny produkují (a akvaristiky nabízejí) převážně emerzní formy (lépe se množí, více vydrží při manipulaci, transportu apod.). Pozor - emerzní a submerzní forma se mohou dost výrazně lišit. Přechod (z formy na formu) může být snadný i obtížný (záleží na konkrétním druhu). 3) terarijní rostliny - nedokáží vytvořit submerzní formu - pod vodou (dříve či později) hynou. Přesto se v akváriích používají - k jakési dočasné "výzdobě" (většinou jde o vzhledově atraktivní druhy, které nemají obdobu mezi běžnými akvarijními rostlinami). 
_____Je nutné seznámit se se sortimentem akvarijních rostlin a naučit se rozlišovat - nenaletět! Nenechte si vychytralým (či neznalým?) prodavačem vnutit něco, co vám za chvilku chcípne (v čerstvě založeném akváriu většinou mnohem rychleji, než ve dlouhodobě fungujícím a prosperujícím).
_____Málem bych zapomněl ... na čtvrtý druh :o) ... 4) plastové rostliny Značně oblíbené ... jak u personálu (taky)akvaristik, tak u nepoučených začátečníků (nevyžadují žádnou péči, světlo, atd.) ... bohužel, tudy cesta k fungujícímu ekosystému v obýváku opravdu nevede ...

_____rostliny, které pod vodou dlouho nevydrží  Acorus, Aglaonema, Calamus (tzv. vodní palmy), Alternathera cv. Rubra, Caladium, Cardamine lyrata, Chlorophytum bichetii, Crassula helmsii, Cyperus (eragrostis, alternifolius), Diffenbachia, Dracaena (deremensis, sanderiana), Fittonia, Gymnocoronis spilanthoides, Hemigraphis (alternata, cv. Argenta, repanda), Houttuynia cordata, Hygrophila spec. red, Justicia schimperi, Ophiopogon (japonicus, jaburan), Piptospatha (riddleyi, insignis), Polygonum, Selaginella wildenowii, Spatiphyllum wallisii, Spiranthes odorata, Syngonium (albolineatum, podophyllum), Trichomanes javanicum atd. atd.

_____rostliny nevhodné pro úplné začátečníky  Následující rostliny nelze doporučit začínajícím akvaristům pro jejich speciální nároky (převážně se jedná o rostliny, které potřebují velice mnoho světla, příp. mají zvláštní požadavky na kvalitu vody apod.): Alternathera, Aponogeton henkelianus, madagascariensis, Barclaya longifolia, Blyxa, Bolbitis huedelotii, Cabomba aquatica, Eustralis stellata, Glossostigma elatinoides, Lilaeopsis novae-zelandiae, Limnophila aquatica, Rotala macrandra, Samolus valerandii ...

 
     
     
         
         
         
         
   

   
24 75 902/20 75 24
   

přehled rostlin, které prošly mýma rukama (ilustrační foto)

   
         
         
         
     
24 1052/20 24
 

■  náhodný nákup ryb

 
     
 

_____Pokud hodláte kupovat ryby pouze podle estetického hlediska (líbí - nelíbí nebo dokonce barevně ladí - neladí), tak nad svou hloupostí jednoho krásného dne velmi hořce zapláčete.

_____při nákupu ryb byste rozhodně měli znát :

 
     
            nároky na chemismus vody (pH, tvrdost, dusičnany, brakická voda)  
            potravní nároky (ryby dravé x rostlinožravé x všežravé x potravní specialisté - pouze šneci, živá potrava, řasy apod.)  
            speciální nároky (jemný písek - Gnathonemus petersi, chov pouze v hejnu - pancéřníčci atd.)  
           ■  agresivita (ryby do společenského akvária  x  teritoriální  x  absolutně nesnášenlivé)  
           ■  chování vůči rostlinám a dekoracím (Jsou ryby, kreré absolutně nezajímají vaše představy o vzhledu akvária. Konec konců, je to jejich domov a  
               vy jim do toho nemáte co kecat :o).  
           ■  maximální velikost !!! (5cm velké mládě Astronotus ocellatus sice vypadá jako roztomilá „korálová“ rybička, ale dost rychle z ní vyroste  
               alternativa na vánoční stůl !!!)  
     
 

■  ryby na machrování

 
     
 

_____Setkal jsem se i s tím, že mi naprostý začátečník (který vživotě nechoval ani paví očka) po několika málo rozhovorech na téma akavaristika oznámil, že si pořídí piraně. Naštěstí se mi podařilo rozmluvit mu to. Bylo mi jasné, že si nehodlá pořídit akvárium kvůli akváriu samotnému, ale kvůli tomu, aby mohl machrovat. Chtěl se zkrátka chlubit tím, že má doma piraně, ty "úžasně nebezpečné a krvelačné ryby, které vám při troše nepozornosti ohlodají ruku během několika vteřin". Byl to pro něj jen další způsob, jak se (na malém městě) zviditelnit. Chtěl se stát zvláštním a jedinečným skrze zvláštní ryby, které by mu doma plavaly v akváriu. Snad nemusím rozebírat, že takováto motivace k pořízení akvária je naprosto zcestná a neobyčejně hloupá ...

 
     
 

■  zanedbávání karantény

 
     
 

_____Velmi častá chyba (nejenom) začátečníků. Zkrátka, chceme vidět, jak se nové rybičky prohánějí v našem akváriu. A chceme to vidět hned. A toto přání bývá mnohem silnější, než strach ze zavlečení nemoci. Ostatně, rybky vypadají zdravě, tak jakýpak s tím saky paky ...

_____Problém je v tom, že ryby čerstvě vpuštěné do akvária mívají oslabenou imunitu. Toto oslabení imunity má na svědomí stres způsobený odlovem, transportem a změnou prostředí (včetně změny kvality vody). Oslabené ryby (s více či méně poškozenou vrstvu ochranného slizu) jsou samozřejmě velmi snadnou kořistí choroboplodných zárodků, které by neměly šanci, kdyby ryby byly v pořádku - jejich imunitní systém by je ochránil. Takto ovšem nemoc propuká naplno a (světe div se) postihuje i původní, zdravé osazenstvo nádrže. Klasika.

_____Jestli chcete dělat akvaristiku alespoň trošičku na úrovni, pořiďte si karanténní nádrž. Nebo opravdu chcete při každém nákupu nových ryb riskovat vychcípání celého akvária?

 
     
         
         
         
         
   

   
24 75 902/20 75 24
   

přehled živočichů, kteří prošli mýma rukama (ilustrační foto)

   
         
         
         
24 1052/20 24
     
 

■  přerybňování akvária

 
     
 

_____Velmi častá chyba. Bohužel, ani zdaleka se netýká jenom začátečníků.

_____Malá nádrž a ještě přerybněná - to je přímo vražedná kombinace. U začátečníků naneštěstí zcela běžná.

_____Pro určení optimálního (resp. maximálního) množství ryb do akvária se používají různá pravidla. V současnosti nejčastěji citované pravidlo zní: 1 litr vody na 1cm ryby (bez ocasu, v dospělosti).  O relativitě a úskalích tohoto (a podobných) pravidel pojednává článek A co ryby, mají si kde hrááát ?.

 
     
 

■  překrmování

 
     
 

_____Klasická a velmi častá chyba začátečníků. Ryby permanentně žadoní a žadoní a starostlivý začátečník sype a sype ... Dokud se ryby nepřežerou k prasknutí. Nespotřebované krmivo se ovšem v akváriu velmi rychle kazí, hnije či plesniví - zkrátka zaneřáďuje vodu. Toxická zátěž pak snadno může způsobit katastrofu (zejména pokud je nádrž malá a přerybněná).

_____Zmíněným problémům se lze snadno vyhnout, dodržujeme-li jednoduché pravidlo, které říká, že maximální jednotlivá krmná dávka by měla být rybami spotřebována nejpozději do 2 minut (pro někoho jsou i ty 2 minuty až příliš :o). Pokud jim to trvá déle, dáváme krmiva příliš mnoho. Moudré je také naordinovat rybám jednou do týdne celodenní půst. Vytráví jim a ještě vám pomůžou s očistou nádrže.

 
     
 

[ zpět na začátek ]

 
     
  technika a chemie  
 

          technika a chemie

 
     
     
 

■  málo světla

 
     
 

_____Začátečníci málo svítí  To je prostě fakt. Důvody jsou různé. Jeden nesvítí, aby ušetřil, druhý zase někde slyšel, že "z hodně světla se dělají řasy" ... třetí na to jde přes "logiku": "vždyť ta zářivka (žárovka) osvítí celou místnost, ... proč by to nemělo stačit na (mnohem menší) akvárium?" ... atd. atd. ...

_____Velmi škodlivé jsou z tohoto hlediska tzv. akvarijní sety (levné soupravy typu akvárium + kryt + filtr + topítko apod.). Ještě jsem neviděl set s krytem, který by umožnil dostatečně osvětlovat akvárium. (Většinou v něm bývá místo jen na jednu, maximálně dvě zářivkové trubice). Nedostatečné osvětlení v kombinaci s příliš výkonným filtrem (další klasický nedostatek setů) bývá hned od počátku zdrojem problémů (stagnující rostliny, řasy, ryby vysílené pobytem v příliš silném proudu vody atd.). Když set, tak jedině po poradě s někým, kdo tomu opravdu rozumí. (Teď nemluvím o prodavačích v takyakvaristikách).

_____I na množství světla samozřejmě existují více či méně přesná pravidla, která je dobré znát. Pro dnes nejrozšířenější trubicové zářivky platí známé 0,5W/litr. (Dlužno říci, že zrovna toto pravidlo je velmi nepřesné, protože vůbec nezohledňuje skutečné množství fotosynteticky účinného záření) ... A přesto - při použití klasických bílých třípásmových zářivek /označení 8xx/ to prostě a jednoduše funguje :o) ... Zkušenosti a letitá praxe akvaristů potvrzují, že při takovémto světle roste velice pěkně drtivá většina rostlin. (Pro některé je to ale málo - viz např. seznam rostlin nevhodných pro začátečníky).

_____Tzv. speciálním akvaristickým zářivkám, které velmi snadno poznáte podle atraktivního obalu a (naprosto spolehlivě) podle několikanásobně vyšší ceny, než za kterou se prodávají "obyčejné" zářivky, se raději vyhýbejte. Ryby pod nimi vypadají pěkně, ovšem pro rostliny to většinou není nic moc (okleštěné spektrum, menší měrný výkon, mizerná životnost).

 
     
 

■  příliš silný filtr

 
     
 

_____Velmi škodlivá móda. Pokud toužíte po prosperujících rostlinách, držte se s filtrací co nejvíc při zemi. Není náhodou, že dřív měli akvaristé v nádržích obyčejné bublifuky (molitanové filtry poháněné vzduchem) a rostliny jim rostly tak bujně, že téměř "nadzdvihovaly krycí sklo". :o) My dnes máme supervýkonné (ať už vnitřní nebo vnější) filtry, které přefiltrují objem nádrže i několikrát za hodinu ... ale rostlinám se moc nedaří - spíš řasám a ruduchám (mizerná mineralizace živin ve filtru). 

_____Na co si určitě dejte pozor, to jsou tzv. "honiče vody" - filtry s příliš velkým (bohužel, mnohdy neregulovatelným) výkonem a se směšně malým množstvím filtrační hmoty.

_____I pro nákup filtru existují různá pravidla či doporučení, např. jak velký má mít tzv. hodinový výkon nebo minimální objem filtrační hmoty (vzhledem k objemu akvária). Ale opět platí - nejsou to žádná dogmata ... Svou roli tu mají i další parametry - např. množství rostlin (rostliny mohou /za určitých podmínek/ filtr zcela nahradit!) nebo množství a druh chovaných ryb (to přímo určuje míru znečištění vody). Takže najít správný (optimální) filtr pro dané konkrétní akvárium není vůbec jednoduché. (I proto se této problematice hodlám věnovat ve zvláštním článku).

 
     
 

■  vzduchování

 
     
 

_____V dobách, kdy Šemík byl ještě hříbětem, to byl celkem problém a pěkná makačka (každé ráno se musela pumpičkou natlakovat nádoba se vzduchem), dnes těžká pohoda za pár korun (motorek, hadička, škrtítko a vzduchovací kamínek).

_____Mnoho začátečníků je z jakéhosi záhadného důvodu skálopevně přesvědčeno o tom, že vzduchování je naprosto nezbytné a hrozně důležité - bez něj se přece ryby v akváriu udusí. To ovšem platí pouze pro přerybněnou nádrž, pro rozumně zarybněnou nikoliv. S módní vlnou přidávání oxidu uhličitého se ze vzduchování naopak udělala "celkem zbytečná záležitost se sporným estetickým efektem" resp. dokonce "záležitost škodlivá" - vzduchování totiž tento uměle přidaný oxid uhličitý zase vyhání z vody :o) ...

_____Kromě okysličování vody je nezpochybnitelným přínosem vzduchování promíchávání vodního sloupce a tím například lepší distribuce tepla po akváriu. Vzduchování též dokáže zabránit tvorbě tzv. slepé hladiny (jakýsi škraloup tvořený prachem, tukem (z potravy), bakteriemi a bůhvíčímdalším, který jednak dost hnusně vypadá, jednak zhoršuje výměnu plynů s okolím). Faktem ovšem je, že i toto vše lze vyřešit vhodným filtrem, resp. umístěním vývodu vody z filtru na hladinu.

_____Na téměř Hamletovskou otázku "vzduchovat či nevzduchovat?" tedy neexistuje jednoznačná odpověď. V nepřerybněné, rostlinami bohatě osázené nádrži je to asi opravdu zbytečnost.

_____Ještě bych rád upozornil na to, že neplatí automatické "mám vzduchování = mohu přerybnit". Pokud nevěříte, delší výpadek elektrického proudu vás o tom zajisté přesvědčí ...

 
     
 

■  vytápění

 
     
 

_____Tady není celkem moc co vymýšlet. Platí, že v běžně vytápěné místnosti stačí na vytápění akvária pořídit topítko s příkonem 0,5 W na 1 litr. Určitě se v něm nešťourejte a před odkalováním či jakoukoliv jinou manipulací v nádrži ho raději vypínejte. Topítko nesmí jít "na sucho", může prasknout (!)

 
     
 

■  aplikace oxidu uhličitého

 
     
  _____Módní záležitost, pro začátečníka naprosto nevhodná - a to i přesto, že doba velí bublat.

_____Mnoha začátečníkům jaksi uniká, že CO2 není jen "zázračné hnojivo" pro rostliny, ale také pro ryby smrtelně jedovatý plyn, skterým není radno si lehkomyslně zahrávat. Webové deníky mnohých akvaristů jsou toho smutným důkazem.

_____Toto téma je natolik rozsáhlé (proč bublat, proč nebublat, jak bublat apod.), že mu chci věnovat zvláštní článek.

 
     
 

■  podceňování elektřiny

 
     
 

_____Bohužel platí, že akvaristé mají tendenci podceňovat nebezpečnost spojení elektřiny a vlhkého prostředí akvária. Arogantní mávnutí rukou nad tímto problémem může být velmi snadno též mávnutím posledním.

_____Samostatnou kapitolou jsou v tomto ohledu někteří rádobykutilové, pro které je veškerá elektroinstalace související s akváriem vynikající příležitostí, jak se v něčem pošťourat či něco "úžasně" vylepšit.

 
     
 

■  nerozumné používání chemie

 
     
 

_____ad likvidátory - Používání nejrůznějších chemických fujtajblů (na ničení šneků, řas a jánevímčehodalšího) je proti přírodě a tím i proti "filozofii" akvaristiky. Je to násilný a nepřirozený zásah do námi vytvořeného biosystému, který nefunguje tak, jak by měl. Chyba je ovšem vždy na naší straně. Kdo dává přednost těmto jednoduchým řešením a zkratkám, nikdy nepřijde na to, o čem akvaristika vlastně je. (Čímž ovšem neříkám, že zrovna já to vím :o).

_____ad léčiva - Když už léčíte, dělejte to správně. Dodržujte dávkování a dobu lěčby a vše ostatní. Znám "profesionála", který si přímo zakládá na tom, že vše dávkuje od oka. Nakape léčivo na krmení a šup s tím do akvária. Objem nádrže a tím i dosažená koncentrace léčiva v celém objemu vody ho naprosto nezajímá. Hlavně že ušetří. Ze všeho nejvíc mi připomíná Jana Wericha a Vlastu Buriana v pohádce Byl jednou jeden král, když vyráběli těsto na lívanec pro celé království. Pamatujete? Přiměřeně, přiměřeně, ... přiměřeně, přiměřeně ... :o) Jak dopadli, víme asi všichni.

_____ad hnojiva - Upřímně: Opravdu víte, co vašemu akvárku schází? Opravdu víte, co si to do něj vlastně lejete? Většinou ne. (Viz např. Ratajovy přípravky bez uvedeného složení). A proč si vlastně myslíte, že máte v akvárku málo živin? Nedaří se rostlinám? Tak tady pozor - při stagnaci rostlin nejde jen o množství živin, ale také o množství světla (jedno souvisí s druhým). Kamenem úrazu může být také nerovnoměrné zastoupení jednotlivých živin (které můžeme přidáním hnojiva ještě zhoršit !!!). Doporučení je nasnadě: opatrně, opatrně a ještě jednou opatrně! Blíže viz čl. Řasy, světlo a živiny.

 
     
 

[ zpět na začátek ]

 
     
  údržba  
 

          údržba

 
     
     
 

■  chyby při údržbě akvária

 
     
 

_____flákání údržby Už to tak chodí, že zpočátku se o akvárium staráme pečlivě a vzorně (počáteční nadšení atd.) ... Jenže člověk je tvor od přírody líný ... intervaly mezi jednotlivými čištěními se stále prodlužují ... Z pravidelné údržby se stává údržba nepravidelná. Projde vám to třeba 50x. Možná 100x.  A pak jednoho dne koukáte ... ruducha :o) ...

_____výměna příliš velkého množství vody najednou dokáže úplně rozhodit chemismus vody v akváriu (což většinou končí docela slušnou řasovou kalamitou)

_____odkalení nádrže prováděné současně s čištěním filtru dokáže velmi nepříjemně ovlivnit úroveň nitrifikace (náhlý, velký úbytek nitrifikačních bakterií), což může vést až k otravě ryb. (Důkladné) odkalení dna a údržba filtrů by se z tohoto důvodu měly provádět odděleně.

_____zanedbávání čištění filtrů Zejména externí (hrncové, kanystrové) filtry často svádí k oddalování jejich údržby. Akvárium je krásně čisté, nikde se nic neválí, nevznáší ... filtr všechno krásně "vcucnul" :o) ... Je nutné si uvědomit, že všechen ten bordel, který filtr pohltil a který už nevidíme, je vlastně stále v akváriu a stále ovlivňuje kvalitu vody. Pokud máme v akváriu hodně rostlin a mineralizace ve filtru probíhá tak jak má, tak to víceméně ničemu nevadí (rozkládající se bordel je přeměněn na živiny a ty jsou spotřebovány rostlinami). Pokud je ovšem rostlin málo a mineralizace není optimální a nebo pokud chováme citlivé druhy ryb, může se nám oddalování údržby filtru docela vymstít.

 
     
 

■  panikaření při odjezdu na dovolenou

 
     
 

_____klídek - dospělé ryby vydrží v pohodě až 3 týdny bez krmení !!!  Půst působí ozdravně - na ryby i na celé akvárium ... Snaživý soused překrmí ... zkazí se voda ... půlka ryb chcípne ... pak poběží do akvaristiky, aby dokoupil chybějící ryby ... a zavleče vám tam krupičku ... po návratu z dovolené vám zbydou jen oči pro pláč ... Než svěřit akvárium známým či sousedům, je lepší nedělat nic.

 
     
 

[ zpět na začátek ]

 
     
     
     
     
 

   |   ÚVOD   |   MOJE AKVÁRKA   |   LITERATURA   |   ODKAZY   |   ČLÁNKY   |   ATLASY   |   PORADNA   |   KNIHA NÁVŠTĚV   |   RŮZNÉ   |   NOVINKY   |  

30
 

   |   MAPA STRÁNEK   |   O WEBU   |   HOME   |   poslední aktualizace /této konkrétní stránky/ : 16.11.2021   |  

30
  1052/20 + 2x24 20