z

         

    30
              20
      Horácovo akvárium       60
     

                 aneb historie a současnost všelikého mého pinožení se v akvaristice

    20
                    |   MAPA STRÁNEK   |   O WEBU   |   HOME   |         30
              20
     

                                    © 2004-3004  Jiří Horáček

      30
             

30

                 

   |   ÚVOD   |   MOJE AKVÁRKA   |   LITERATURA   |   ODKAZY   |   ČLÁNKY   |   ATLASY   |   PORADNA   |   KNIHA NÁVŠTĚV   |   RŮZNÉ   |   NOVINKY   |  

                 
24 40 40 546 114 232 40 40 24
     
 

Akvarijní rostliny pro začátečníky             

 
 

                                 poprvé publikováno : 21.10.2014   [ zpět na přehled článků ]

 
     
24 1052/20 24
 

■  na úvod 

 
     
     
     
 

_____Byl jsem vyzván, abych stvořil seznam rostlin, vhodných pro začátečníky. Tož, tady ho máte ... Nutno předeslat, že není ani zdaleka vyčerpávající. Důvodem jest to, že jsem vybíral pouze z rostlin, které prošly mýma rukama a tudíž je mohu doporučit na základě svých vlastních zkušeností a nikoliv skrze jakési  "jedna paní povídala" ...
_____Všechny níže uvedené rostliny jsou natolik odolné a nenáročné, že je mohu s klidným svědomím doporučit jakkoliv nezkušenému začátečníkovi. Bez obav je lze použít i k osázení čerstvě založených nádrží. A propó ... co se rostlin a nových akvárek týče ...

_____pro pohodové založení nového akvária mám 2 základní rady :

_____1) Použijte co možná nejvíc rostlin. Proč? Protože než se (ve filtru, ve dně a na jiných površích v akváriu) namnoží nitrifikační bakterie, můžeme srazit hladiny jedovatých N-látek v čerstvě založené nádrži dvěma způsoby - 1) častými výměnami vody nebo (světe div se) 2) vysazením velkého množství rostlin. Ano - maximální množství rostlin v akváriu má velký význam pro zkrácení doby záběhu a stabilizaci nádrže - rostliny totiž jako zdroj dusíku upřednostňují nikoliv dusičnany, nýbrž právě amonné ionty a dusitany.
_____2) Vybírejte především z rychle rostoucích rostlin. Proč? Samozřejmě proto, že s rychlým odbouráním zmíněných jedovatých N-látek vám nejlépe pomohou právě rychle rostoucí rostliny (čím rychlejší růst, tím vyšší spotřeba živin). S pomalu rostoucími rostlinami (anubis, hnědovka, jávský mech) je naopak lepší (alespoň zpočátku) spíše šetřit.

_____edit (29.9.2017) :

_____(logická) námitka : Když ale rostliny "žerou" nitrifikačním bakteriím jejich potravu (amonné ionty a dusitany), tak vlastně vysazením rostlin oddaluji namnožení těchto bakterií (?) ...
_____odpověď : Možná. Trochu ... Asi takhle : Nitrifikační bakterie nejsou (co se množení týče) žádní rychlíci - přímá úměra (čím více potravy, tím rychlejší množení), platí jen do určité míry, pak už ne. A s tím, co zrovna nestíhají odbourat, nám mohou pomoci právě rostliny ...

_____P.S. Podrobnější informace k daným rostlinám jsou k dispozici v atlasu - stačí kliknout na fotografii ...

 
     
     
       
 

■  vlastní přehled (aneb Horác doporučuje)

 
       
       
 

 

Hygrophila polysperma (mokřanka mnohosemenná)

_____Vděčná, nenáročná akvarijní rostlina, která přežije snad všechno (teď se samozřejmě nebavíme o jaderných katastrofách a podobných blbostech ... i když ... u téhle rostliny jeden fakt neví :o))). Nepodceňovat !!! :o) ... Nová rostlinka vyroste i z kousíčku lodyhy s jediným listem. Jinými slovy - velmi snadno se množí řízkováním. Bohatě se větví. Z akvária mi nikdy nevyrostla - lodyhy se táhnou pod hladinou a rostou a rostou ... Nikdy jsem nezkoumal kam až, ale rozhodně nekončí na (v atlasech udávaných) 45 centimetrech ... To je nějakej joke (možná přímo hoax :o) ...

 
       
       
       
 

 

Ludwigia repens (zakucelka plazivá)

_____Další nenáročný "držák" ... Z jediné zapomenuté lodyhy jsem si jí namnožil obrovské množství. Prodávají se různé barevné variety (od zelené přes růžovou až po červenou). Stejně jako H. polysperma se snadno množí řízkováním lodyh a bohatě se větví. Ani tahle rostlina mi nikdy nevyrostla nad hladinu akvária (ale viděl jsem na fotce, že to dokáže). Listy jsou poměrně tuhé, takže ji nechávají napokoji ryby i šneci. U krevetek (málo CO2) měla drobnější listy (zato však velmi husté). Měl jsem i její příbuznou Ludwigia palustris, která zpočátku rostla stejně dobře (ne-li lépe), ale pak se jí bohužel zničehož nic přestalo dařit (uhnívaly lodyhy) až úplně odešla. Pokud chcete v akváriu něco červeného (a přitom nenáročného), je tohle ideální volba.

 
       
       
       
 

 
Ceratophyllum demersum (růžkatec ponořený)

_____Nenáročná, extrémně rychle rostoucí rostlina (odhaduji tak 15 a více centimetrů za týden). Netvoří kořeny. Lze ji použít jako volně plovoucí (ovšem pozor - nedrží se pouze na hladině, spíše se tak různě "povaluje" po nádrži). Komu to nevyhovuje (jako mně), může "nacpat" několik lodyh s kouskem biomolitanu do kovové matky. Při tomto upevnění ovšem lodyhy od spodu uhnívají a tak je třeba jejich spodní část odstranit a "zasadit" zdravé vršky (zhruba každý týden až dva - je to opravdu úmorné :o) ...

 
       
       
       
 

 
Echinodorus bleherae (šípatkovec Bleherové)

_____Jedna z nejkrásnějších, nejvyhledávanějších a také nejčastěji pěstovaných akvarijních rostlin. Pozor - vhodná jen do větších nádrží (listy dorůstají až 50cm). Nutno přihnojovat železem (stačí dát něco rezavého ke kořenům). V obchodě velmi pravděpodobně pořídíte tzv. emerzní (vynořenou) formu, která po umístění pod vodu shodí listy a vytvoří si nové (submerzní - ponořené).
_____Velmi podobné (ne-li stejné) nároky na pěstování má i Echinodorus amazonicus, Echinodorus argentinensis (ty jsou přibližně stejně velké) a Echinodorus cv. Ocellot green nebo red. (ty jsou o něco menší).

 
       
       
       
 

 
Hygrophila difformis (mokřanka trojkvětá)

_____Svěže zelená rostlinka "s krásně rozřepenými listy" :-) ... Nenáročná, poněkud křehká. Při nedostatku světla vytváří listy bez rozřepených okrajů. Pokud přežije přechod z emerzní do submerzní formy (což se né vždy musí povést), získáte velmi vděčnou akvarijní rostlinku ...

 
       
       
       
 

 
Anubias coffeifolia (anubis kávolistý)

_____Vzhledem k nízkému vzrůstu (cca 10cm) ideální rostlinka do popředí. Odolná, tuholistá, nenáročná na světlo. Kořeny ani rhizom by se neměly zahrabávat do substrátu (popravdě, těm kořenům to zas až tak nevadí). Růst je velice pomalý, takže trpívá na zařasení. Pokud to nezvládne úprava parametrů (světlo/živiny) ani řasožrouti (např. okružáci), lze použít Savo (blíže viz zde). Kvete pod vodou.
_____Podobné nároky na pěstování má i (o něco robustnější a poněkud méně ozdobný) Anubias barteri.

 
       
       
       
 

 
Microsorium pteropus (hnědovka křídlatá)

_____Kapradina. Roste pomalu. Drátovité kořeny se nesmí zahrabávat do substrátu (uhnívají). Rostlina se nejčastěji přichytává (např. silonovým vlascem) ke kořenům nebo kamenům. Rhizom lze též přivázat ke kovové matce (slouží jako zátěž) a tu následně vtlačit do písku. Dceřinné rostlinky se tvoří na okrajích listů. Nechutná rybám ani šnekům. Běžně dorůstá cca 20 cm (ve velmi dobrých podmínkách i přes 30cm).
_____Byly vyšlechtěny různé ozdobné kultivary např. s dlouhými úzkými listy (Microsorium pteropus cv. Narrow) nebo s "roztřepenými" konci listů (Microsorium pteropus cv. Windelov) a další.

 
       
       
       
 

 
Taxiphyllum barbieri (měchýřka jávská)

_____Tzv. jávský mech (Java Moss) je patrně nejznámnější a nejdostupnější z akvarijních mechů. Celá desetiletí byl nesprávně označován jako Vesicularia dubyana (mnozí tak činí dodnes). Pravý Vesicularia dubyana (Singapore Moss) ovšem vypadá jinak. Vděčný, vytrvalý. Roste pomalu. Lze ho přichytit na kořeny, kameny nebo na pozadí. Ideální rostlinka pro krevetky. Pozor - příliš vysoké mechové polštáře odspodu uhnívají. Jako náhradu za kobereček nebo trávníček (to jest do předních partií akvária) nedoporučuji - drží se v něm bordel.

 
       
       
       
 

 
Cryptocoryne affinis (kryptokoryna červená)

_____Jedna z nejméně náročných kryptokoryn. Kdysi to bývala jedna z nejčastěji pěstovaných akvarijních rostlin (daří se jí i ve velmi mizerně osvětlených nádržích). Velikost do 20cm. Listy jsou svrchu zelené, ze spodu purpurově červené až fialové. Pokud se jí daří, množí se velmi rychle kořenovými oddenky a vytváří krásné, husté porosty. Relativně odolná vůči tzv. kryptokorynové chorobě.

 
       
       
       
 

 
Vallisneria asiatica (zakruticha asijská)

_____Jedna z mála typicky vodních akvarijních rostlin (nevytváří emerzní formu). Velmi rychle odnožuje a zarůstá dno. V příliš měkké vodě jí uhnívají listy.

 
       
       
       
 

 
Bacopa caroliniana (bakuma karolínská)

_____Nenáročná, středně rychle rostoucí stonkovka. Neměl jsem ji dlouho (pořídil jsem ji cca rok před zrušením akvárka), ale byla naprosto v pohodě. Při dostatku světla červená.

 
       
       
       
 

 
Limnophila sessiliflora (bahnatka bezstopečná)

_____Rychle rostoucí, plevelná (doslova) rostlina. Není tak ozdobná, jako Cabomba caroliniana, ale také naní tak náročná. Pozor, při nedostatku světla vypadá děsně (malličké listy, dlouhá internodia). (Internodium je část stonku mezi jednotlivými uzlinami - nody, ze kterých vyrůstají listy). Naopak, při dostatku světla (tedy hlavně blízko hladiny) se vrcholky rostlin krásně červenají. Sází se v trsech po cca 5-7 lodyhách. Při zkrácení se vršky zasadí do substrátu, spodky se vyhodí nebo se nechají obrazit (chceme-li rostlinu namnožit).

 
       
       
       
 

 
Heteranthera zosterifolia (kosokvět úzkolistý)

_____Další rychle rostoucí stonkovka. Lodyhy jsou velmi tenké, běžně se sází i po deseti kusech. Zaštipováním lze rostlinu donutit k silnému větvení. Světla potřebuje minimálně tolik, co Limnophila sessiliflora. Nesouhlasím s tím, že "bez CO2 pořádně neroste" (nepřidával jsem a měl jsem ho pěknej). Spodní listy při nedostatku světla uhnívají a opadávají.

 
       
       
       
 

 
Limnobium laevigatum (voďankovec vzplývavý)

_____Extrémně rychle rostoucí (a množící se) plovoucí rostlina. Listy jsou však velké (až pět centimetrů v průměru), takže regulace množství je (oproti jiným, mnohem drobnějším plovoučkám) velice jednoduchá. Kořeny mohou dorůst i několik desítek centimetrů (v menších nádržích dokáží vrůst do dna). Jsou jemně ochlupené a náramně chutnají rybám. Nedostatek živin se projevuje zakrnělým růstem, žloutnutím až uhníváním listů.

 
       
       
 

■  dodatek aneb jedna paní povídala :-) ...

 
       
       
 

NO FOTO

 

_____Dobrá tedy :-) ... Mezi nenáročné a tudíž pro začátečníky vhodné rostliny bývají dále řazeny též : Egeria densa, Najas indica, Potamogeton gayi, Ceratopteris thalictroides, Hydrocotyle leucocephala, Riccia fluitans, Sagittaria subulata, ... Jak již bylo řečeno (napsáno), osobní zkušenost nemám ... Odkazy směřují do atlasu rybicky.net.

 
       
       
 

■  a trocha černého humoru na závěr ...

 
       
       
 

 
Audouinella (černá štětičková řasa, ruducha)

_____A na úplný konec jsem si nechal tuhle krasavici :o) ... Jde o velmi nenáročnou, extrémně vděčnou a houževnatou rostlinku :o) ... K životu jí stačí opravdu málo - flákejte údržbu, mějte přerybněno, málo rostlin, mizerné světlo, mizernou filtraci, překrmujte, atd. atd. Ruducha se určitě brzy objeví ... a všude možně vám vykouzlí takovéhle krásné chlupaté koberečky ... No není to nádhera?
_____Mimochodem, pokud se vám omrzí a rozhodnete se jí zbavit, dá to trochu fušku, ale jde to - viz tento článek.

 
       
       
   

[ zpět na začátek ]

 
       
     
 

   |   ÚVOD   |   MOJE AKVÁRKA   |   LITERATURA   |   ODKAZY   |   ČLÁNKY   |   ATLASY   |   PORADNA   |   KNIHA NÁVŠTĚV   |   RŮZNÉ   |   NOVINKY   |  

30
 

   |   MAPA STRÁNEK   |   O WEBU   |   HOME   |   poslední aktualizace (této konkrétní stránky) : 16.11.2021   |  

30
  1052/20 + 2x24 20