z

 

 
 

_____květen 2007  Pět týdnů poté  Akvárium (jako většina nově založených nádrží) prochází krizí. Rostliny a vše ostatní pokryla přisedlá zelená řasa, kterou SAE bohužel nežerou. Opatření: Začal jsem dávkovat PMDD (zatím decentně - 3x týdně 10ml). Také uvažujo tom, že dočasně odstavím jednu osvětlovací rampu. No a samozřejmě ve mně hlodá malý červík pochybností, jestli jsem to s těmi filtry nepřehnal. :o)  Pokud ano (tj. pokud budou řasy zlobit dlouhodobě nebo se - nedejbože - objeví ruducha), jsem připraven zapojit filtry do série - průtok se (při zachování objemu filtrační hmoty) zase sníží na polovinu. Inspirovalo mě k tomu toto nádherné akvárium na akvarko.cz. 
_____K novým rostlinám: Emerzní Blyxa japonica prakticky okamžitě shnila, na její místo jsem posunul trs jávského mechu a na jeho místo jsem dal Anubias barteri, který mi v akváriu desperátů začal drsným způsobem likvidovat gibiceps (a nebo ancistrusi - abych mu nekřivdil). Eustralis sp. zvládá přechod na submerzní formu pomalu, ale jistě. Už začíná vyčuhovat za E. bleherae. Alternathera cv. Splendida ještě stále není vidět (schovává ji Heteranthera) a Echinodorus argentinensis navzdory svým zařaseným uhnívajícím emerzním listům vyhodil květní stonek. Pomalinku se rozrůstá i Limnobium spongia (ze začátku žloutnul, ale když jsem začal dávkovat dusičnan, vzpamatoval se).
_____Ad staré rostliny: Dost ošklivě stagnuje Hygrophyla polysperma a má oblíbená Ludwigia palustris (ta už dost dlouho). Vallisneria stále zahnívá, takže jsem zase začal přidávat jedlou sodu. Microsorium už taky vypadalo zdravějc. :o(
_____Ryby a spol.: Dle plánu jsem do akvárka vrátil kongotetry a nakonec z karantény přelovil i akary hnědé a krunýřovce. Kvůli řase jsem nasadil 3 ampulárie, mám slíbené i červené okružáky (snad toho nebudu litovat :o).

 

[ FOTO : 21.5.2007 © Jiří Horáček,  www.horacovoakvarium.cz ]