z

         

    30
              20
      Horácovo akvárium       60
     

                 aneb historie a současnost všelikého mého pinožení se v akvaristice

    20
                    |   MAPA STRÁNEK   |   O WEBU   |   HOME   |         30
              20
     

                                    © 2004-3004  Jiří Horáček

      30
             

30

                 

   |   ÚVOD   |   MOJE AKVÁRKA   |   LITERATURA   |   ODKAZY   |   ČLÁNKY   |   ATLASY   |   PORADNA   |   KNIHA NÁVŠTĚV   |   RŮZNÉ   |   NOVINKY   |  

                 
24 40 40 546 114 232 40 40 24
     
 

literatura   [  knihy   cizojazyčná literatura   časopisy   neakvaristická literatura  ]

 
     
24 1052/20 24
         
24 121 24 907/20 24
     
 

_____Následující text je jakýmsi přehledem mé malé akvaristické knihovničky. V dobách, kdy jsem neměl přístup k internetu, jsem kupoval téměř vše, co se objevilo na trhu.  Díky tomu mám doma kromě několika skvělých knížek i nějaký ten balast, kterému je lépe se vyhnout. Které knihy doporučuji k prostudování a které nikoliv, se můžete dozvědět z následujících "recenzí".
_____(poznámka : Knihy jsou řazeny podle data českého vydání. Náhledy titulních stran neodpovídají reálné velikosti knih).

_____Tato stránka byla již několikrát vykradena, tj. bez dovolení zkopírována a publikována bez zřetelně uvedeného zdroje. Případné další "milovníky literatury" bych zde rád upozornil, že na celý tento web se vztahují autorská práva a poprosil bych o /alespoň základní/ slušnost. Děkuji.

 
         
         
         
         
 

■  knihy  

 
         
         
 

 

Akvaristika začíná u rostlin  Karel Rataj, Svépomoc, Praha 1977, 1.vydání

_____Tak jsem ji nakonec získal. Vydražil ji pro mě na aukru fanoušek tohoto webu. (No není to krásný?) Recenze bude následovat - jen co vyšetřím trochu času.

 
         
         
         
 

 

Akvaristická příručka   Ivan Petrovický, SZN, Praha, 1983, 4. vydání

_____Z této knihy mám poněkud smíšené pocity. Zřejmě nejnápadnějším nedostatkem tohoto dílka je naprostá nerovnováha mezi rozsahem jednotlivých kapitol. Některá témata jsou zpracována opravdu velmi vyčerpávajícím způsobem (např. pouhé dvě kapitoly krmiva a škůdci v akváriu zabírají dohromady celou třetinu knížky), zatímco témata jako akvarijní rostliny nebo chemismus vody jsou totálně odfláknutá. Perličkou v tomto směru jsou celé 3 (slovy tři) stránky věnované mořské akvaristice. To snad bylo lepší rovnou vynechat, ne ?
_____105 černobílých fotografií ryb v obrazové příloze řadí tuto příručku neoddiskutovatelně někam do akvaristické doby kamenné. Myslím, že takovéhle hovadiny snad nebylo třeba dělat ani za bolševika (viz knihy podobného data vydání).
_____Abych jenom nekritizoval, kromě již zmíněných předimenzovaných (ale díky tomu velmi podrobných) kapitol je docela zajímavě zpracováno téma domovina tropických ryb. Kniha se každopádně svým odlišným přístupem a důrazem jen na vybrané okruhy akvaristické problematiky vymyká běžné produkci.

 
         
         
         
 

 

333x jak a proč   S.Frank, K.Rataj, R.Zukal, Svépomoc, Praha, 1983,  2. vydání

_____Jeden z největších klenotů mé akvaristické knihovny. Měl jsem velké štěstí, že tato příručka byla jedna z prvních, která se mi dostala do ruky - už jako dítěti. Stalo se tak díky tomu, že si ji (spolu s předchozí a následující publikací) pořídil otec, když začínal s akvaristikou. Ovšem tak dlouho je půjčoval, až o ně přišel. Ne nadarmo se říká, že knihy před zloději zamykat nemusíte - ty kradou jenom přátelé - když jim je půjčujete. Naštěstí jsem všechny tři tituly časem opět sehnal - tuto mi daroval spolužák (ještě jednou díky Karle! :o), zbývající dvě mám paradoxně za pár korun - z antikvariátu.
_____Jak sám název napovídá, akvaristická problematika je zde rozčleněna na 333 otázek a odpovědí. Související otázky jsou spojeny do celkem jedenácti témat. Bohužel, kvůli neuvěřitelně stručnému obsahu (zahrnuje právě jen těch zmíněných jedenáct témat) je orientace v knize (i přes poměrně rozsáhlý rejstřík) - velmi jemně řečeno - poněkud  těžkopádná. Nikdy jsem nepochopil, co autory k tomuto podivnému úspornému opatření vedlo. Stačilo začlenit jednotlivé otázky do obsahu a kniha by byla dokonalá, protože kvalita zpracování jednotlivých problémů je opravdu výborná. Všichni zahraniční autoři (do jednoho) mohou jen závistivě skřípat zubama. 
_____Pro zajímavost bych ještě zmínil, že dnes tolik diskutovaná problematika emerzně pěstovaných či dokonce terarijních rostlin v akváriu není ani zdaleka záležitostí pouze poslední doby, neboť je zde celkem podrobně řešena (všimněte si roku vydání).
_____Tato kniha by měla patřit do povinné výbavy každého akvaristy. Když už nic jiného, tak by alespoň z internetových diskusí zmizely dotazy, nad kterými někdy zůstává rozum stát. Základní neznalosti některých rádobyakvaristů jsou totiž k neuvěření. Lidé, čtěte !!!

 
         
         
         
 

 

Akvarijní ryby   Rudolf Zukal, Svépomoc, Praha, 1984, 8. vydání

_____Celkem praktická kniha katalogového charakteru. Ryby jsou řazeny abecedně dle latinského názvosloví. U každé rybky je uveden český název, čeleď, max. velikost (v akváriu), domovina, rok dovozu do Evropy, popis rybky, podmínky chovu a odchovu. Co se týče kvality informací, je vidět, že pan Zukal ví o rybách svoje.
_____Pokud chci opravdu rychle najít  informace o nějaké konkrétní rybě, sáhnu právě po této příručce. V jiných knihách se totiž nejdřív musím pracně zorientovat ve způsobu řazení jednotlivých čeledí (někdy abecedně, někdy bez systému). Pokud ovšem neznám čeleď, mám pech a musím listovat nazdařbůh.
_____Na svou dobu je to celkem výpravná publikace (128 kvalitních barevných fotografií). Bohužel, popisovaných ryb je cca 2x více, takže ne na všechny se dostalo. Ale co byste chtěli, za totáče ?

 
         
         
         
 

 

Akvaristika     Karel Polák, SZN, Praha, 1989

_____K této knize mám velmi zvláštní vztah. Jednak je to jedna z nejlepších akvaristických příruček, jakou jsem kdy četl a zároveň je to vůbec první knížka o akvaristice, kterou jsem si kdy koupil. Během těch mnoha a mnoha let, kdy jsem si o svém vlastním akváriu mohl nechat jenom zdát, jsem ji přečetl opravdu mnohokrát (znám ji skoro nazpaměť :o).
_____Dvakrát výpravná publikace to zrovna není (jenže to za komančů nebyla skoro žádná :o))), ovšem co se informační hodnoty týče, tak s přehledem strčí do kapsy všechny ty "úžasné" zahraniční překlady, které po revoluci vyšly (a stále vycházejí). 
_____Akvaristika (jako obor) je sice dnes už trochu jinde, takže popis výroby kostrové nádrže nebo vlastního topítka vyvolává spíš úsměv na rtech, ale i tak je to podle mě ideální příručka pro začátečníka. Konec konců, základní pravidla pro úspěch v akvaristice platila tenkrát, zrovna jako teď.
_____Kvalitně zpracovaná kapitola o rostlinách byla na dlouhou dobu  mým jediným zdrojem vědomostí na toto téma. Ovšem zapomeňte na barevné fotografie rostlin - k dispozici jsou pouze perokresby :o) ...
_____V rámci objektivity bych autorovi vytkl nepřehlednost kapitoly věnované rybám - vyhledat informace o konkrétním druhu není žádná legrace. Ryby jsou sice řazeny abecedně, ale pouze v rámci čeledí, jejichž přehled v knize ovšem nenajdete. I přes tento drobný nedostatek je kniha vynikajícím a komplexním úvodem do akvaristické problematiky.
_____Podtrhnuto a sečteno - kdybych si mohl z celé své akvaristické knihovny ponechat jen jednu jedinou knížku, byla by to tahle. Bravo, pane Polák !!!

 
         
         
         
 

 

Akvaristická elektrotechnika   Karel Krček, SNTL Nakladatelství technické literatury, Praha 1989, 2.vydání

_____Kniha především pro kutily, což já určitě nejsem. Přesto jsem si ji pořídil, abych byl alespoň částečně v obraze. Pokud jsem schopen posoudit, je tato příručka díky nezadržitelnému pokroku už mírně zastaralá, přesto mi pomohla alespoň trochu se zorientovat.
_____Hlavní témata : Základy elektrotechniky. Osvětlení (žárovka x zářivka, zapojení zářivky, regulace). Vytápění (topítka, termostaty, topné kabely). Vzduchování. Ozónování. Elektronický hlídač hladiny.
_____Chybí kapitola Filtrace, což souvisí s tím, že tato kniha byla původně koncipována jako první díl tzv. Akvaristické techniky. Druhý díl, který (pokud vím) už realizován nebyl, měl pojednávat o akvaristické chemii, filtraci, čerpadlech, zřizování pěstíren aj..
_____O novinkách  (elektronický předřadník,  nové druhy zářivek) se zde také mnoho nedovíte. To je ovšem dáno datem vydání.

 
         
         
         
 

 

Vaše akvárium   Dick Mills, London 1986, nakladatelství RETAAS - KORPRINT, 1993 (první české vydání)

_____Moje první knížka o akvaristice od zahraničního autora. Samozřejmě jsem byl úplně mimo z nádherných fotografií ryb a také z toho, že celá kniha je na křídovém papíře (nevídáno :o). S odstupem času jsem si ovšem uvědomil i některé nedostatky tohoto dílka. Všimněte si například názvů a řazení jednotlivých kapitol : anatomie ryb - výběr ryb - průvodce druhy - akvarijní technika - budujeme akvárium - krmení - nemoci ryb - rozmnožování ryb - vystavujeme ryby - fotografujeme ryby.
_____Jak vidíte, rybám je zde věnováno opravdu maximum prostoru, zatímco rostliny jsou v této knize jednoznačně  popelkou. Jsou probrány na několika stránkách v rámci kapitoly "budujeme akvárium"  (žádné fotografie, jen několik neumělých kreseb). Akvarijní technika je zpracována celkem obstojně (pomineme-li ovšem fakt, že autor do každého akvária cpe půdní filtr (v 80. letech velmi módní záležitost).
_____I na základě  toho mála, co vím o mořské akvaristice, mohu zodpovědně prohlásit, že návod pana Millse na zařízení (mimochodem neuvěřitelně kýčovitého) mořského akvária je spíše nepovedeným vtipem.
_____Kapitola o fotografování ryb je na druhou stranu asi nejpodrobnější text na toto téma, jaký jsem kdy četl. Bohužel, fotografování podle pana Millse je (co se vybavení týče) celkem náročná záležitost. Navíc si nejsem jist, zda se něco z toho dá využít pro focení digitálním fotoaparátem za účelem prezentace akvária na internetu (což mě zajímalo především).

 
         
         
         
 

 

Akvárium   Dick Mills, London 1984, nakladatelství Slovart, Praha 1995 (první české vydání)

_____Stejný autor, stejné nedostatky. Podtitul knihy zní : "Ilustrovaná příručka pro začínající akvaristy". Ovšem to, že je kniha určena začátečníkům, ještě apriori neznamená, že musí být tak stručná, až je to na škodu věci. A právě to se stalo.
_____Snad jediným kladem této knížky jsou pěkné obrázky a fotografie. Ale jen o tom přece akvaristická literatura není a nemůže být.
_____Rostlinám je věnováno úžasných 8 stran. Pan Mills zřejmě ani po těch dvaceti letech, co se věnuje akvaristice, nepochopil, že krásné a prosperující akvárium je především o krásných a prosperujících rostlinách. A pokud se začátečníkovi neřekne o rostlinách skoro nic, tak je už dopředu odsouzen k nezdaru (pokud ovšem nechce začít se specialitou typu Malawi, o čemž ale silně pochybuji).
_____Co se ryb týče, je zde k dispozici pouze obrazová část, čítající asi padesát fotografií. Ty mají /cituji/ "umožnit předběžný výběr ryb podle vašeho vkusu". Nějak jsem nepochopil, co v tomto úzkém výběru "ryb vhodných pro začátečníky" dělá Pterophyllum scalare, Cheirodon axelrodi nebo Carnegiella strigata. Takové ryby může začátečníkovi doporučit snad jen srandista.

 
         
         
         
 

 

333 zajímavostí pro akvaristy   Karel Krček, nakladatelství VIK, Vimperk, 1995

_____První polistopadová knížka o akvaristice od českého autora. A celkem slušná. Jak sám název napovídá, jedná se o jakousi obdobu knihy 333x jak a proč, ale v mnohem výpravnější úpravě (křídový papír, formát A4, spousta krásných barevných fotografií). Kdybych si ale mezi nimi musel vybrat, zvolil bych tu starší. Tím ovšem nechci říct, že tato kniha není dobrá. Ještě pořád strčí do kapsy drtivou většinu těch prapodivností, co sem putují ze zahraničí. Pochválil bych zejména velmi slušně zpracovanou techniku. A samozřejmě (již tradičně) si zareptám ohledně rostlin, které by si podle mého názoru určitě zasloužily více prostoru. Díky této knize jsem se úplně poprvé seznámil s dokonale vymakanýma hračičkama firem EHEIM a JUWEL. Samozřejmě, že jsem byl naprosto unešen a pevně odhodlán něco takového pořídit (až budu konečně vydělávat :o))) ...

 
         
         
         
 

 

Abeceda akvaristiky   Peter Beck, Stuttgart 1992, nakladatelství Granit, Praha, 1996 (první české vydání)

_____Velmi útlá příručka (70 stran) pro úplné začátečníky. I přesto z ní mám mnohem lepší pocit než z knížky Akvárium od Dicka Millse. Akvarista-začátečník je zde postupně seznámen se zařizováním nádrže, se základní technikou, s významem rostlin, s chemismem vody a se základními pravidly chovu ryb. Následují kapitoly "oblíbené akvarijní ryby" a "oblíbené akvarijní rostliny". Nakonec je uveden přehled nejčastějších problémů a jejich řešení. Téměř žádné fotografie, pouze (velmi pěkné) perokresby.
_____Knížečka je to opravdu velmi stručná (žádná omáčka, jen holá fakta), ale srozumitelná a čtivá. Podle mého názoru velmi zdařilý úvod do akvaristiky.

 
         
         
         
 

 

Akvárium   Peter Stadelmann, München 1989, nakl. Svojtka a Vašut, Praha 1996 (1. české vydání)

_____Další velmi útlý úvod do akvaristiky (60 str.). Tato knížka je tak stručná, že je dost obtížné ji nějak hodnotit. Pokud s akvaristikou právě začínáte, zřejmě ji na chvilku upotřebíte, ale pak si asi stejně pořídíte něco poněkud výživnějšího.
_____Očekávejte tedy pouze stručné seznámení se s akvaristickou technikou, popis zařízování akvária, doporučené ryby pro začátečníky (proboha, co tam dělá Botia macracantha !?!), druhy krmení, základní péče o akvárium a nemoci.
_____A na závěr samozřejmě nesmí chybět jedno zcela zásadní doporučení: "Nejezte vodní rostliny !!!" :o)

 
         
         
         
 

 

Akvarijní ryby   Dick Mills, London 1993, vydavateľstvo Osveta, Martin, 1996 (první české vydání)

_____Popravdě řečeno, vlastně nevím, proč jsem si tuhle knihu koupil. Možná z hladu po informacích - tenkrát jsem ještě neměl přístup k internetu a kupoval jsem v podstatě vše, co se objevilo na trhu. Že od pana Millese nemohu čekat nic kvalitního, jsem už věděl. Ale stejně jsem si nedal říct.
_____Jedná se vlastně o atlas sladkovodních i mořských ryb. Jediná další věc, která mě v souvislosti s tímto dílkem napadá, je to, že je jakýmsi opakem knihy Akvarijní ryby od Rudolfa Zukala. Téměř žádné informace, ale zato spousta fotografií. Bohužel, fotografie jsou tak podivně vyblité i jinak zprasené, že kolikrát vůbec nejde rybu poznat (!). Zkrátka vyhozené peníze.

 
         
         
         
 

 

Akvárium   Peter W. Scott, London, 1991, naklad. Ikar, Praha, 1997, 2. vydání

_____Další poněkud netradičně pojaté dílko o akvaristice od zahraničního autora. Zhruba polovina této knihy je  věnována zřizování tzv. biotopních nádrží (namátkou: amazonský deštný prales, bystřiny Konga, řeky  jihovýchodní Asie, skalnatá jezera střední Ameriky nebo východní Afriky, mangrovové bažiny východní Afriky, korálové útesy Havaje atd.).
_____Popravdě řečeno, biotopní akvária - to zrovna není můj šálek kávy. U těchto nádrží je totiž výběr rostlin, ryb i dekorací podřízen co nejvěrnějšímu zachycení reálného biotopu, čímž ovšem trpí estetika. (I když, dokázal bych si představit krásné biotopní akvárium - jenže to by si s ním musel pohrát někdo jako Takashi Amano. Pan Scott na to bohužel nemá.) Z celé knihy mě vlastně zaujala jen jedna jediná nádrž (paradoxně to bylo jezero Malawi, tedy akvárium bez rostlin - pro které mám slabost). Zřejmě máme s autorem dosti rozdílný vkus.
_____Pro začátečníka může být velmi zavádějící autorova obliba půdního filtru (cpe ho úplně všude). Také nechápu, co má autor proti pozadí u akvária (skrz všechny nádrže je vidět bílá stěna, což vypadá opravdu "úžasně"). Podle mě i sebenádherněji zařízené akvárium vypadá bez pozadí minimálně podivně.
_____Obecné kapitoly (chemismus vody, technika, krmení, nemoci ryb, rozmnožování) jsou zpracovány podprůměrně až průměrně. A rostliny - ty jsou odfláknuté asi ze všeho nejvíc. Je mi líto, pane Scotte, ale tohle nezachrání ani křídový papír ...

 
         
         
         
 

 

Velký průvodce akváriem   Thierry Maître-Allain, Losagne 1997, Perfekt, Bratislava, 1997 (1. české vydání)

_____Co se týče zahraničních publikací, patří tato kniha rozhodně k tomu lepšímu, co u nás vyšlo. Je pojatá opravdu ve velkém stylu (formát A4, 285 stran, mnoho informací a spousty nádherných fotek).
_____Jako obvykle, nejvíc prostoru je věnováno rybám (cca 120 stran). Docela příjemným překvapením pro mě bylo celých 26 stran věnovaných bezobratlým (nevídáno) a celkem slušných 27 stran o rostlinách. V kapitole "Praktické rady pro akvaristy" najdete několik velmi zajímavých vychytávek ohledně filtrace, výroby pozadí apod., což u zahraničních publikací (propagujích spíš konkrétního výrobce - sponzora (?) než sebelepší kutilův nápad) nebývá zvykem. Celkem obstojně zpracovaná technika a chemie.

 
         
         
         
 

 

Akvárium a rostliny   Karel Rataj, otec a syn, Šumperk, 1998

_____Zřejmě nejrozsáhlejší a nejvýpravnější (formát A4, křídový papír, barev. fotografie) publikace českých autorů věnovaná rostlinám. Knihu lze rozdělit na dvě části: úvod a speciální část.
_____Úvod se zabývá základními faktory ovlivňujícími růst rostlin a faktory podmiňujícími rozvoj řas. Dodnes je mi trochu stydno, že jsem při svém vzdělání nejen uvěřil obskurním teoriím pana Rataje (mladšího?), ale dokonce jsem je i šířil dál. Naštěstí to netrvalo dlouho a neměl jsem internet, takže to odskákali "jen" 3 lidi (mezi nimi můj bratr a otec)(takže to vlastně zůstalo v rodině :o))) ...
_____Speciální část je vlastně katalog zahrnující cca 260 abecedně řazených druhů a kultivarů rostlin. Bohužel, zdaleka se nejedná jen o rostliny akvarijní, ale též terarijní či dokonce pokojové (!) - což je ovšem v mnoha případech taktně zamlčeno.
_____Je s podivem, že někdo, kdo provozuje 30 let pěstírnu akvarijních rostlin, nemá dostatek fotomateriálu a musí si vypomáhat kreslenými obrázky (citelné je to hlavně u kryptokoryn a echinodorů). Také nechápu, proč je v knížce pro akvaristy tolik fotografií emerzních forem rostlin. Jako zajímavost (k porovnání se submerzní formou) bych to bral, ale na co je mi taková fotografie samotná? Jako akvarista chci přece vědět, jak daná rostlina vypadá pěstovaná pod vodou (???) To mi hlava nebere ...

 
         
         
         
 

 

Akvarijní ryby   Jaroslav Eliáš, nakl. Aventinum, Praha, 1998

_____Celkem šikovná knížečka, zpracovaná podobným způsobem jako knihy "333x jak a proč" nebo "333 zajímavostí pro akvaristy". Jen s tím rozdílem, že akvaristická problematika je zde probrána pouze v 88 bodech (otázkách). (Což asi souvisí s tím, že vyšla v edici 88 rad pro chovatele a pěstitele :o). (Všimněte si, jak jsem úžasně důvtipnej :o))) ... Jedná se o velmi slušný úvod do akvaristiky s dobře zpracovanou chemií a technikou. Spíše než jednotlivými druhy rostlin se zabývá celými čeleděmi, takže žádné katalogy s přehršlí fotografií nečekejte. Na své si přijdou zejména chovatelé ryb.

 
         
         
         
 

 

Exotické akvarijní ryby   Brian Ward, London 1996, Ottovo nakladatelství, Praha, 1998 (1. české vydání)

_____Kdo tuto knihu nečetl, může klidně spát, opravdu o nic nepřišel. Jediným kladem této publikace jsou totiž krásné fotografie ryb. Kniha je rozdělena na 3 části : obecné poznatky, sladkovodní a mořské akvárium.
_____Obecná část obsahuje základní informace o rybách, akvarijní techniku a nejčastější problémy. Autor nadšeně doporučuje používat speciální "akvarijní" zářivky a nemůže si vynachválit půdní filtr. Schémata všech typů filtrů jsou naprosto úděsná.
_____Část o sladkovodním akváriu zahrnuje zřízení akvária, rostliny, krmení, nemoci ryb a seznam ryb. Co se rostlin týče, je tahle knížka to nejhorší, co mám v knihovně. Na devíti stranách je zde prezentován jakýsi seznam rostlin, na jehož fotografiích jsou čerstvě zasazené rostliny, pomačkané a zkroucené, často se shnilými listy - zkrátka hrůza. Komu se tenhle děs dostane do ruky, ten musí zákonitě zatoužit po akváriu bez rostlin (a nelze se mu divit). Krmení ryb a nemoci jsou naprosto neuvěřitelně odfláknuté. Pochválit můžu pouze krásné fotografie v seznamu ryb (což už jsem vlastně udělal hned na začátku :o).
_____Část o mořském akváriu je podle mého názoru až příliš stručná a rozhodně neposkytuje dostatek informací k úspěšnému zařízení a provozování mořského akvária.

 
         
         
         
 

 

Sladkovodní akvárium   Hans J. Mayland, Germany, 1995, Knižní klub, Praha 1998 (první české vydání)

_____Jeden z lepších zahraničních překladů. Docela slušně zpracovaná akvaristická technika i chemie. Ovšem dost těžko lze přehlédnout autorovu propagaci firmy TUNZE. Že by skrytá (avšak dobře zaplacená) reklama? Spousta krásných a velkých fotografií ryb i rostlin. Rostlinám bych věnoval poněkud více prostoru, ale budiž. Autor je (velmi nadšeným) zastáncem hnojení oxidem uhličitým.
_____Kniha má cca 300 stran, z toho polovina je věnována rybám. Jednotlivé čeledi jsou ovšem řazeny bez jakéhokoliv systému, takže vyhledat v téhle knize něco o konkrétní rybě, to je tedy lahůdka.

 
         
         
         
 

 

Sladkovodní akvárium   Hans J. Mayland, Germany, 1997, vyd. ART AREA s.r.o., 1999 (1. české vydání)

_____Dvěma slovy : nic moc. Jde jen o jakýsi stručný "výcuc" z předchozí knihy. Takže, pokud ji už máte v knihovničce, nemusíte zbytečně vyhazovat peníze. Stejné obrázky, stejné fotografie, stejné pasáže. Zřejmě nějaký marketingový trik, jak si za jednu práci nechat zaplatit dvakrát.
_____Zestručnění ze všeho nejvíc odnesly rostliny - co se týče textu i fotografií. Ty zmizely a byly nahrazeny několika neumělými kresbičkami. Škoda.

 
         
         
         
 

 

Akvarijní ryby   Mary Bailey, Gina Sandford, 1999, Václav Svojtka & Co., Praha, 1999 (1. české vydání)

_____Obrazová encyklopedie na křídovém papíru, plná fantastických fotografií. Škoda přeškoda, že rozměry fotografií jsou přizpůsobeny sloupcové sazbě, takže většina jich je velice malá (cca 4,5x3cm). Kvůli neuvěřitelně stručnému obsahu (zahrnuje kapitoly cichlidy - sumci - máloostní - halančíci - characidy - labyrintky - další sladkovodní ryby - ryby brakických vod - mořské ryby) bývá celkem problém rychle najít informace o konkrétní rybce. Publikace seznamuje čtenáře i s méně známými druhy ryb, které v akvaristickém obchodě nepotkáte. Kniha je čtivá, informace o chovu i odchovu jsou seriózní a fundované. Dámy zkrátka vědí, vo čem to je :o).

 
         
         
         
 

 

Akvárium sladkovodní a mořské   Jaroslav Hofmann, Jindřich Novák, nakl. Brázda, Praha, 1999, 1.vydání

_____Další, poměrně zdařilé dílko z českých luhů a hájů, i když s poněkud zmatečným uspořádáním kapitol: Zakládáme akvárium (obsahuje kapitoly akvaristická technika, akvárium jako ekosystém), Ryby (původ, anatomie, rozmnožování, systém a názvosloví), SLADKOVODNÍ AKVÁRIUM (krmení ryb, nemoci ryb, bezobratlí, konkrétní čeledi ryb, rostliny), MOŘSKÉ AKVÁRIUM (odlišnosti, ryby). Jak vidno, je to opravdu prazvláštně poskládané, nicméně text je natolik kvalitní, že to lze odpustit.
_____Největším plusem této knihy je perfektně zpracovaná akvaristická technika a chemismus vody. V tomto ohledu jsem doposud nic lepšího nečetl. Také mě potěšil velmi střízlivý pohled na hnojení oxidem uhličitým, které je dnes považováno (dokonce i naprostými začátečníky s ubohými pěti rostlinkami v akváriu) za téměř zázračný všelék. S tím tak trochu souvisí vpravdě kacířské doporučení velmi výkonné filtrace (objem akvária 3x za hodinu) - tomu říkám slovo do pranice! Také je skvělé, že Čechům konečně někdo definoval a vysvětlil pojem holandské akvárium :o). Po přečtení téhle publikace se asi dost českých akvaristů podiví, že jejich "holandské akvárium" není ani trochu holandské :o). V poslední kapitole je velmi solidně zpracován úvod do problematiky mořských akvárií - pan Milles (a nejen on) by se mohl učit ...

 
         
         
         
 

 

Akvarijní rostliny   Ines Scheurmannová, München 1992, nakl. Jan Vašut, 1999 (první české vydání)

_____No konečně! Je to sice poměrně útlá knížečka, ale díky Bohu za ni. Největším kladem tohoto dílka jsou nádherné, ba přímo skvostné fotografie rostlin, nad nimiž musí zaplesat srdce každého akvaristy, zejména pak milovníka akvarijních rostlin (mezi které se počítám i já). Samozřejmě se dozvíte to nejdůležitější o chemii z hlediska úspěšného pěstování rostlin, probráno je i rozmnožování rostlin a nejdůležitější chyby a jejich manifestace.
_____Zhruba polovinu knihy tvoří přehled rostlin. Popsáno je cca 45 nejběžnějších druhů, včetně požadavků na vodu, světlo příp. speciální nároky. Velmi kvituji to, že většina zde zmíněných druhů je reálně dostupná na trhu a hlavně jsou to všechno opravdové akvarijní rostliny, které pod vodou skutečně žijí a rostou, nikoliv rostliny terarijní či pokojové, které v ní jen živoří a posléze chcípou a které (bohužel) dnes akvaristické obchody nabízejí především.
_____Poněkud menší vadou na kráse je, že u několika fotografií nesedí popisky, ale to se vstřebá. Mnohem důležitější je, že mě konečně někdo důrazně upozornil na to, že nemám jíst akvarijní rostliny :o). Danke schön, Frau Scheurmann !!! :o)

 
         
         
         
 

 

Akvaristika pro mírně pokročilé   Ivan Petrovický, Granit s.r.o., Praha, 1999, 1.vydání

_____Proč tahle kniha vyšla ... nechápu. Autor v doslovu na konci knihy konstatuje, že "tato publikace vznikla na základě jeho (již 30 let staré) Akvaristické příručky". Od  doby se prý mnohé změnilo (souhlas) takže "řadu informací bylo nutné aktualizovat, doplnit nebo naopak vypustit". To se ovšem jaksi nezdařilo. 
_____Tato kniha má bohužel úplně stejné nedostatky, jako její starší předloha. Opět stejné disproporce v množství stránek věnovaných jednotlivým tématům. Opět odfláknutý chemismus vody i technika. Rostliny jsou na tom trochu lépe, jenže kdo dnes potřebuje stručné přehledy rostlin s černobílými kresbami, když vycházejí mnohem výpravnější publikace plné nádherných barevných fotografií ? Aspoň že zmizely černobílé fotografie ryb - ty už by dnes rozdýchal jen málokdo.

 
         
         
         
 

 

Akvarijní rybky  Ines Scheurmanová, München 1989, nakl. Jan Vašut, Praha 1999, 1. české vydání  

 
         
         
         
 

 

Sladkovodní akvaristika   Stanislav Frank , Ottovo nakladatelství a vydavatelství, Praha, 2000, 1. vydání

_____Tato kniha  zcela jistě není určena začátečníkům - kapitoly jako akvarijní technika, zakládáme akvárium, údržba akvária atd. zde nehledejte. Kniha je spíše atlasem ryb a rostlin (a původců nemocí ryb).
_____Ryby i rostliny jsou řazeny podle čeledí (viz podrobný obsah). Vedle spousty kvalitních barevných fotografií je zde i značné množství fotografií černobílých (něpanimajem). Rostlinám je věnován relativně slušný prostor, bohužel autora u nich ze všeho nejvíc zajímají květy, plody, semena a podobné "blbůstky", takže fotografií vlastních rostlin tu zrovna moc není. Naštěstí už dnes máme internet, kde se dají fotografie konkrétních druhů rostlin snadno dohledat. O nemocech platí to samé - obrázky různých bakterií, prvoků, parazitů a jiného svinstva škodícího rybám jsou sice zajímavé, ale myslím, že akvarista-praktik by spíše ocenil názorné fotografie postižených ryb (kvůli rychlému určení diagnózy).

 
         
         
         
 

 

Sladkovodní akvárium   Ines Scheurmannová, München, 1994, nakl. Jan Vašut, 2001 (1. české vydání)

_____Jeden z nejkvalitnějších zahraničních titulů, který u nás vyšel. Na to, jak je knížka útlá (a tím pádem i stručná), obsahuje všechno, o čem by se začínající akvarista měl dozvědět. Nenapadá mě nic, co bych mohl vytknout. Takto si představuji komplexní příručku pro začátečníky. Mohu jen doporučit.
_____Kapitoly: Správné akvárium - Voda jako životní prostředí - Zařízení akvária - Akvarijní rostliny - Potrava a krmení - Vpuštění ryb, péče o akvárium - Nemoci ryb - Chování a rozmnožovací biologie ryb - Ryby a jejich chov.

 
         
         
         
 

  Akvaristika - Biologie a chov vodních živočichů I a II  Lubomír Hanel, Karolinum, Praha 2002, 2.vydání

_____Učební text pro posluchače Přírodovědecké fakulty University Karlovy. Jde o dvoudílná skripta - obecná část má 226 stran, speciální (systematická) 259 stran.
_____Já to nechápu. Máme 21.století. Máme internet. A stejně se najdou lidi (s vysokoškolským titulem!), který se nestyděj opisovat (do vysokoškolských skript!) hovadiny a dávno vyvrácené nesmysly z dvacet - třicet let starých akvaristických příruček. Všichni vědí, že autoři těch příruček od sebe opisují už od doby, kdy se tahle literatura začala psát a vydávat. A pak přijde pan doktor Hanel a k dovršení všeho sestaví ze všech těch sraček vysokoškolskou učebnici. To by jeden zvracel ...
_____Konečně měl někdo šanci vytvořit pro akvaristy odborný text na úrovni. Konečně měl někdo šanci očistit akvaristiku od všeho toho hnoje. A on udělá tohle! A recenzenti? S.Frank, J.Novák a M.Švátora. Samej RNDr. ... a oni ten škvár klidně pustěj do světa. Aby se z toho učila další generace "odborníků" ...
_____Každej debil, kterej umí aspoň trochu s internetem, si dnes během chvilky může najít, že ampulárie není hermafrodit. Ne tak doktor Hanel ... ten bude raději opisovat krávoviny ze starých příruček ...
_____Vždyť to je tragédie. Na internetu najdeme kvalitnější informace, než ve vysokoškolských skriptech! Mělo by to být naopak - vždyť na internet si může psát kdo chce a co chce (klidně i anonymně). Oproti tomu VŠ literatura musí být garantem správnosti a korektnosti informací. Měla by obsahovat jen ověřitelná fakta a reflektovat nejnovější vědecké poznatky.

 
         
         
         
 

 

Akvarijní rostliny   Barry James, United Kingdom, 2002, nakladatelství Slovart, 2003 (první české vydání)

_____Konečně další knížka věnovaná hlavně rostlinám. Haleluja !!! První polovinu knihy tvoří jakýsi obecný úvod do problematiky pěstování akvarijních rostlin. Autor je zastánce hnojení a aplikace CO2. Je rozebrán význam filtrace, vytápění, správného osvětlení (docela slušné) a substrátu. Následuje několik příkladů osázení biotopních nádrží (nic moc). Poté přicházejí na řadu kapitoly "potíže s řasami" (odfláknuto) a "rozmnožování rostlin". Druhou polovinu knihy tvoří abecední přehled rostlin. Krásné fotografie.
_____Do přehledu jsou začleněny i některé terarijní rostliny (naštěstí jich není mnoho - Acorus gramineus, Aglaonema simplex, Alternathera rosaefolia, Gymnocoronis spilanthoides). Nenechte se zmást používáním zastaralého a neplatného názvosloví.

 
         
         
         
 

 

Akvárium  Gina Sandford, London 1999, Ottovo nakladatelství, Praha 2003, první české vydání  

_____Nic moc. Kvalitativně tak na úrovni publikace Vaše akvárium od Dick Millse (nebo spíš ještě horší). Kniha je rozdělana na pět částí: ÚVOD - SLADKOVODNÍ A BRAKICKÉ AKVÁRIUM (= atlas ryb a rostlin, 80 stran) - MOŘSKÉ AKVÁRIUM (= atlas ryb, bezobratlých a řas, 48 str.) - ZŘÍZENÍ BYTOVÉHO AKVÁRIA (technika, dekorace, založení akvária, 42 stran) - PÉČE O RYBY (nákup ryb, údržba, krmení, nemoce, rozmnožování, 47 stran).
_____Hlavní nedostaky : odfláknuté rostliny (je jim věnováno ubohých šest stránek a ještě je to o ničem), odfláknutý chemismus vody (1 strana!), kapitola o zakládání akvária je téměř celá věnována biotopním nádržím. Nechápu, jaký má smysl cpát do úvodu pro začátečníky mořské ryby. Vždyť to je do nebe volající hovadina. (A popsat založení mořské nádrže na dvou stránkách je hovadina non plus ultra).

 
         
         
         
 

 

Cichlidy   Georg Zurlo, München1990, nakl. Jan Vašut, Praha 2003, první české vydání 

 
         
         
         
 

 

Akvaristika  Zdeněk Drahotušský, Jindřich Novák, nakl. Jota, Brno 2004, první vydání 

_____Kniha zaměřená především na ryby a jejich úspěšný odchov (včetně fíglů, které chovatelé raději tají) Obsahuje část obecnou (historie akvaristiky, akvárium a ryby, akvarijní ekosystém, voda, druhy nádrží, přírodní ekosystémy, přehled a charakteristika jednotlivých čeledí resp. skupin ryb, krmiva, nemoci) a část speciální (ryby a jejich odchov, vodní rostliny, budování a provoz pěstírny).
_____U rostlin nečekejte žádný přehled ani fotografie, jen takové obecné povídání o jejich významu pro akvárium. Zcela chybí cokoliv o akvarijní technice a vlastně i o chemii (když nepočítám přehled různých druhů vod a pár slov o rostlinných výluzích a N-látkách).
_____Jinak vydat 15 let po revoluci knížku o akvaristice plnou černobílých fotografií a nic moc perokreseb, to považuju za totální úlet.

 
         
         
         
 

 

Akvarijní ryby encyklopedie  Esther Verhoef, Lisse (Holandsko) 1997, Rebo, Praha 2005, 2. vydání  

_____Moc pěkná knížka, která obsahuje velmi (ale opravdu velmi) stručný úvod do akvaristiky (26 stran) a atlas ryb (211 stran). Ten popisuje celkem 212 (sladkovodních) druhů. Ryby jsou řazeny abecedně. Každý článek obsahuje fotografii ryby a tyto údaje: čeleď, původ, rozdíl v pohlaví, délka, chov, sociální vlastnosti, teplota a složení vody, potrava, rozmnožování.
_____Celkem slušná konkurence pro Zukalovy Akvarijní ryby (aspoň podle mého názoru). Netroufám si říct, která z těchto dvou publikací je lepší, každopádně Zukalovým neoddiskutovatelným handicapem je malé množství fotek a rozvláčné popisy vzhledu rybek, které měly fotografie patrně nahradit (?!) Fotky jsou celkem pěkné, ale malé (přizpůsobené sloupcové sazbě) a občas poněkud přepálené.

 
         
         
         
 

 

Akvarijní a jezírkové ryby  David Alderton, London 2005, Knižní klub, Praha 2006, 1. vydání   

_____Jedním slovem nádhera. Velký formát (o něco větší než A4), 400 stran, křídový papír, úžasné fotky. (Podtrhuji slovo úžasné). Kniha je rozdělena na 3 části: sladkovodní ryby (176 stran) - mořské ryby (98 stran) - jezírkové ryby (82 stran). Všechny tři oddíly mají v podstatě stejnou strukturu: založení nádrže, péče, nemoci a léčba, rozmnožování + přehled druhů ryb, bezobratlých a rostlin.
_____Akvarijním rostlinám je věnováno jen několik stran, ale budiž - jak sám název napovídá, tahle kniha je především o rybách. Založení sladkovodního akvária (obsahuje kapitoly o výběru nádrže, o technice a chemii) je popsáno velmi stručně. (Na můj vkus až příliš). Na druhou stranu mě potěšilo, že zde není do začátečníků huštěna "nutnost" hnojit oxidem uhličitým (V dnešní době téměř kacířství :o). Celkem slušně je zde popsán i tzv. "syndrom nově založené nádrže" (kéž by si to nastudovalo co nejvíc nováčků).

 
         
         
         
 

 

Akvaristika: 100+1 záludných otázek  Stanislav Frank, Aventinum, Praha 2007, 1.vydání

 
         
         
         
 

 

Akvarijní ryby, bezobratlí a rostliny  Claus Schaefer, Christel Kasselmann, 2005, Granit, Praha 2007

_____V podstatě se jedná o kapesní atlas. Popsáno je 240 druhů (sladkovodních) ryb, 13 druhů korýšů, 2 druhy měkkýšů a 200 druhů a kultivarů rostlin. Co živočich (rostlina), to jedna (velmi pěkná) fotografie.
_____U živočichů je uveden výskyt, rozdíly mezi pohlavími, péče a chov, rozmnožování, zvláštnosti. U rostlin zase výskyt, popis, pěstování, rozmnožování, použití v akváriu a kde je možno ji pořídit. Samozřejmě nechybí informace o velikosti rostliny a požadavky na kvalitu vody (piktogram).
_____Informace jsou stručné, nicméně věcné. Živočichové i rostliny jsou řazeny abecedně podle latinských názvů, podle českých jmen lze hledat v rejstříku.
_____Zatímco bezobratlí mě velmi zklamali (jen "pár korýšů a dva šneci" - to mi přijde strašně málo), část věnovaná rostlinám příjemně překvapila (krásné fotky, druhy a kultivary, které jsem dosud neznal).

 
         
         
         
 

 

Nemoci sladkovodních a akvarijních ryb  Zdeňka Svobodová a kol., Informatorium, Praha 2007, 4.vydání 

_____Učebnice pro střední rybářské školy a veterinární fakulty. Je rozdělena na část obecnou a speciální.
_____OBECNÁ ČÁST: Charakteristika zdraví a nemoci - Příčiny a průběh onemocnění, vyšetřování ryb - Zoohygiena - Základy prevence (prevence, dezinfekce, karanténa, anestezie ryb) - Základy léčby (léčebné koupele, medikovaná krmiva, injekce).
_____SPECIÁLNÍ ČÁST: Neinfekční nemoci (mechanické poškození, otravy, hypovitaminózy) - Nemoci jiker a váčkového plůdku - Infekční nemoci (virózy, bakteriální onemocnění, mykózy, parazitární nemoci) - Škůdci a nepřátelé ryb - Veterinární předpisy. (bude dokončeno)

 
         
         
         
 

 

Chováme sladkovodní raky  Jiří Patoka, Grada, Praha 2008, první vydání 

 
         
         
         
 

 

Akvárium doma  V.Plecitý, B.Ždichynec, P.Nácovský, Aesculapus KS, Praha 2008, 1.vydání 

 
         
         
         
 

 

Sladkovodní krevety  Chris Lukhaup, Reinhard Pekny, nakl. Jan Vašut, Praha 2008, 1.vydání 

 
         
         
         
 

  Nanoakvária   Jacob Geck, Ulrich Schliewen, nakl. Jan Vašut, Praha 2009, 1.vydání  
         
         
         
 

  Akvárium - příručka pro začátečníky   Miloš Kroupa, nakl. Robimaus, Rudná u Prahy 2010, 1.vydání  
         
         
         
 

  Krevety sladkovodní   Jiří Patoka, nakl. Robimaus, Rudná u Prahy 2010, 1.vydání  
         
         
         
 

  Akvarijní plži   Alexandra Behrendt, Chris Lukhaup, nakl. Jan Vašut, Praha 2011, 1.vydání  
         
         
     

    [ zpět na začátek ]

 
         
 

■  cizojazyčná literatura  

 
         
         
         
 

       

 
         
 

Nature Aquarium World Book 2 - Takashi Amano, T.F.H. Publications, Inc., 1994

 
 

Nature Aquarium World Book 3 - Takashi Amano, T.F.H. Publications, Inc., 1994

 
 

Amanos Naturaquarien - Takashi Amano, bede-Verlag, 1998, 2.vydání

 
 

Ihr Hobby: Naturaquarien - Takashi Amano, bede-Verlag, 1999, 2.vydání

 
 

Aquarium Plant Paradise - Takashi Amano, T.F.H. Publications, Inc., /pouze pdf/

 
         
         
         
     

 [ zpět na začátek ]

 
         
 

■  časopisy 

 
         
         
 

 

AKVÁRIUM TERÁRIUM  

_____Časopis s velmi dlouhou tradicí (vychází od r. 1957). Odebíral jsem ho jen několik let (a ještě s přestávkami). Mám ročníky 1990, 1991, 1997, 1998 a 2003. Popravdě řečeno, to spojení s teraristikou mi nikdy moc nevyhovovalo. Připadá mi, že úroveň časopisu šla poslední dobou dolů. Samá reklama a fotoreportáž (opět reklama, ale skrytá), zaměření především na ryby, resp. na jejich odchov (což mě nikdy moc nebralo). O rostlinách se člověk nedočte téměř nic.
_____V současné době (leden 2007) vychází jako dvouměsíčník na formátu větším než A4. Neodebírám.
_____leden 2010: vydávání časopisu bylo z finančních důvodů pozastaveno

 
         
         
         
 

 

AKVA FÓRUM

_____Původně AKVA TERA FÓRUM, vychází od r. 2005. Vede ho bývalý šéfredaktor časopisu AT, který při odchodu z tohoto časopisu (údajně) ukradl databázi předplatitelů. Byl jsem docela překvapený, když mi v době, kdy jsem už AT neodebíral, přišlo několik prvních čísel tohoto časopisu - vždy s dopisem, který vyjadřoval nesmírný údiv nad tím, že jsem si jejich úžasný a skvělý časopis stále ještě nepředplatil. U čehož samozřejmě zůstalo. Nemám rád, když se mi někdo vnucuje. Nemluvě o tom, že kontakt na mě získali velmi podezřelým způsobem, který je rozhodně v rozporu se zákonem na ochranu osobních údajů.
_____Edit : A šmitec. Časopis po šestnácti měsících existence zkrachoval. S vrácením svého předplatného samozřejmě nepočítejte - nežijeme v bájné Utopii, alébrž v České republice :o) ...

 
         
         
         
 

 

AKVÁRIUM ŽIVĚ

_____Dvouměsíčník, vycházející od roku 2002. Česká (prý horší) verze německého AKVARIUM LIVE. Vypadá krásně (kvalitní papír, pěkné fotografie), ale to je asi tak všechno. Vadí mi nekvalitně přeložené texty (mnohdy bez jakékoliv informační hodnoty). Mnohastránkové cestopisné reportáže mě moc neberou. Postrádám zejména články domácích autorů (himlhergot, vždyť jsme akvaristická velmoc, nebo ne?), nějaký seriál pro začátečníky, něco o chemismu vody, o rostlinách, testy srovnávájící výrobky různých firem, poradnu atd. Tohle všechno by podle mě měl kvalitní akvaristický časopis obsahovat. Ne jenom reklamy (vím, že bez nich to dneska už nejde).
_____Edit : Pro případné zájemce - obsah jednotlivých čísel : http://www.akvarko.cz/az.php

 
         
         
         
 

  AKVARISTIK (bude dokončeno)  
         
         
         
 

 

AKVÁRIUM

_____Časopis občanského sdružení klub.akva.sk, vycházející od září 2006 jako dvouměsíčník v elektronické podobě (formát pdf nebo on-line verze). Stáhnou ho lze (zdarma) na adrese www.klub.akva.sk .
_____Jedná se o vůbec první elektronický časopis o akvaristice u nás.  Moc přeji celému redakčnímu týmu, aby jim nadšení vydrželo co nejdéle. Už jen samotný fakt, že autoři jednotlivých článků píší vše bez nároku na honorář si zaslouží upřímný obdiv. O kvalitě a významu článků (pro praxi) ani nemluvě. Bez urážky, ale články v Akvárium živě jsou v porovnání s těmito jak z jiného světa.

_____číslo_1_: Calliichthyidae, Megalechis thoracata, plovoucí rostliny, bezobratlí, sinice, aquascaping (Lukáš Podhola), biotopní akvária, živorodky
_____číslo_2_: šnekáči, oxid uhličitý - mýty, bezobratlí v akváriu II, založení akvária, aquascaping II, Poecilia reticulata, CO2 set: bomba vs. kvasnice
_____číslo_3_: miniakvária, ryby a rostliny do miniakvárií, bezobratlí III, topný kabel v mini
_____číslo_4_: Dario dario, kryptokoryny, bezobratlí IV (výživa), dusík v akváriu, přírodní akvárium (Lukáš Podhola), zkušenosti z cest
_____číslo_5  : velké cichlidy, sumci, halančíci, labyrintky, rod Rotala, pozadí akvária, založení ADA-akva, období dešťů a sucha v akváriu, focení v moři, živorodost, Scheurmannová: Akvarijní rostliny - chyby
_____číslo_6_: halančíci, řízkování, Micranthemum, prznění ryb, focení s mikroskopem, slepá hladina
_____číslo_7_: betty - rozmnožování, bezobratlí v akváriu V. (význam listí a šišek), plži v akváriu - mýty, klíč k určování, okružáci, piskořka, ampulárie (můj článek :o), Marisa, plovatka, neritina, iwagumi
_____číslo_8_: blackwater (Khanhovo biotopní akva), bojovnice, Patrox - portrét
_____číslo_9_: ryby do miniakvárií II, mikropropagace, soutěž miniakvárií, J.Ščobák - portrét
_____číslo10_: Betta splendes, Ceratopteris thalictroides, zastříhávání rostlin, kardinálka čínská, soutěž rostlinných akvárií, nej foto
_____číslo11_: hrbohlavec, Betta splendens, substráty, mechové království (Pet), fotky (Roman Holba)
_____číslo12_: americké cichlidy, nové echinodory, Crystal red, Okinawa: odchov mant, rostlinné akva
_____číslo13_: přírodní aquascaping, kyslík v akváriu, ničení řas pomocí peroxidu, Caridina cf. cantonensis
_____číslo14_: Crystal Red II, reportáže z výstav (hafo :o)
_____číslo15_: hlavačky, kryptokoryny emerzně, mikrofotografie, Crystal Red III, Khanh Ta - akvárka
_____číslo16_: mikrorasbory, alelopatie, plži v akváriu II (Paludomus, Taia, Tylomelania, Thiara, ...)
_____číslo17_: velké akvárium (mig07, HifiX), velké ryby, proč (ne)začít s akvaristikou, stěhování ryb
_____číslo18_: raci v akváriu I, kam na akvavýlet I, umístění akvária, vybíráme nádrž, bublifuk - výroba
_____číslo19_: kam na akvavýlet II, největší akvárium na světě, Procambrus clarkii, Sulawesi, Sagittaria, kompozice v aquadesignu
_____číslo20_: Hypancistrus sp. L270, rejnoci v akváriu I, Aegagropila, Khanh Ta - akvária, krevetky ze Sulawesi, životní prostředí v akváriu - filtrace
_____číslo21_: soutěž miniakvárií, Khanh Ta - rozhovor, rejnoci v akváriu II, hlavačky I, Aegagrophila II, krevetky rodu Macrobrachium, studenovodní akvárium

 
         
         
     

 [ zpět na začátek ]

 
24 24 24 1004/20 24
 

■  neakvaristická literatura  

 
         
         
         
 

_____Zařazení učebnice Hydrobiologie a knihy Rostliny vod a pobřeží od Slavomila Hejného mezi akvaristickou literaturu se mi zrovna moc nepozdávalo, tak jsem vytvořil sekci "neakvaristická literatura". No a když už se tak stalo, vrazil jsem sem vše (nebo téměř vše), co mi dnes umožňuje chápat akvaristiku (při vší skromnosti :o) v poněkud širších souvislostech, než bývá obvyklé. Marná sláva, akvaristická literatura vám všechno nevysvětlí (a nebo to vysvětlí špatně :o). Zkrátka, máte tu přehled většiny literatury, která v průběhu času formovala můj pohled na akvárium jako takové.

 
         
         
         
         
         
      chemie  
         
      Obecná a anorganická chemie  J.Klikorka, B.Hájek, J.Votinský, SNTL - učebnice pro VŠChT, Praha 1989, 2.vydání  
      Anorganická chemie  Catherine E. Housecroft, Alan G. Sharpe, Pearson 2012, 4. vydání, VŠCHT Praha 2014, 1.české vydání  
      Anorganická chemie kovů   František Jursík, VŠCHT Praha, Praha 2011, 1.vydání  
      Anorganická chemie nekovů   František Jursík, VŠCHT Praha, Praha 2012, 1.vydání  
      Všeobecná a anorganická chémia - Učebnica pre farmaceutické fakulty  J.Krätsmár-Šmogrovič, Osveta, 1994  
      Analytická chemie pro farmaceuty   Rolf Karlíček, Karolinum, Praha 1997 (dotisk)  
      Cvičení z analytické chemie  J.Fogl, M.Suchánek, VŠCHT Praha, Praha 1989  
      Anorganická chemie I a II  Heinrich Remy, SNTL, Praha 1971, 12.vydání (2.české)  
      Chemické a fyzikální metody analýzy vod   M.Horáková, P.Lischke, A.Grünwald, SNTL a Alfa, Praha 1989, 2.vydání  
      Základy úpravy a čištění vod   Jan Bindzar a kol., VŠCHT Praha, Praha 2009, 1.vydání  
      Desalinační a separační metody v úpravě vody  Luděk Jelínek a kol., VŠCHT Praha, Praha 2012, 1.vydání  
      Hydrochemie  Pavel Pitter, VŠCHT Praha, Praha 2015, 5.vydání  
      Úvod do fyzikální chemie   R.Brdička, M.Kalousek, A.Schütz, SNTL a SVTL, Praha 1963,  1.vydání  
      Fyzikální chemie pro posluchače farmacie II  A.Lázníčková, S.Ďoubal, J.Gasparič, M.Dittrich, Karolinum, Praha 1997, 1.vydání  
      Vybrané kapitoly z fyzikální chemie pro posluchče farmacie   J.Gasparič, Karolinum, Praha 1993, 1.vydání  
      Fyzikální chemie I  J.Novák a kol., VŠChT Praha, 1996, 1.vydání  
      Fyzikální chemie II  M.Bureš, Č.Černý, P.Chuchvalec, VŠChT Praha 1994, 1.vydání  
      Organická chemie   O.Červinka, V.Dědek, M.Ferles, Informatorium, Praha 1991, 4.vydání  
      Reaktivita organických sloučenin   Karel Waisser, Karolinum, Praha 1996, 1.vydání  
      Bioorganická chemie - text pro posluchače farmaceutické fakulty UK  Karel Waisser, Karolinum, Praha 1998, 1.vydání  
      Bioorganická chemie   Z.Vodrážka, J.Krechl, SNTL, Praha 1991, 1.vydání  
      Biochemie   Z.Šípal, P.Anzenbacher, P.Peč, J.Pospíšil, I.Růžička, SPN, Praha1992, 1.vydání  
      Základy biochemie   Peter Karlson, Academia, Praha 1981, 3.vydání  
         
      biologie  
         
      Obecná biologie   Alexej Romanovský a kol., SPN, Praha 1988, 2.vydání  
      Všeobecná biológia pre farmaceutov   A.Bózner, F.Bartoš, K.Smetana, Osveta, 1982  
      Fyziologie rostlin   Dieter Hess, Academia, Praha 1983, 1. vydání  
      Základy ekologie sinic a řas   A.Poulíčková, Universita Palackého v Olomouci, Olomouc 2011, 1.vydání  
      Základy fyziologie rostlin   M.Kincl, L.Faustus, SPN, Praha 1978, 1. vydání  
      Vybrané kapitoly z fyziologie rostlin pro farmaceuty   L.Jahodář, Karolinum, Praha 1995, 1.vydání  
      Vybrané kapitoly z anatomie rostlin pro farmaceuty   J.Dušková, Karolinum, Praha 1995, 1. vydání  
      Rostliny vod a pobřeží   Slavomil Hejný a kol., East West Publishing Company, Praha 2000  
      Hydrobiologie  P.Hartman, I.Přikryl, E.Štědronský, Informatorium, Praha 1998, 2. vydání  
      Sinice, řasy, houby, mechorosty a podobné organismy v současné biologii   T.Kalina, J.Váňa, Universita Karlova, Praha 2010, 1.vydání  
      Růst a vývoj rostlin   L.Pavlová, L.Fischer, Karolinum, Praha 2011, 1.vydání  
      Základy ekologie   Jiří Stonawski, Karolinum, Praha 1997  
      Ohrožená příroda   Jean Dorst, Panorama, Praha 1985, 2.vydání  
      Fytotoxikologie pro farmaceuty   L.Jahodář, Karolinum, Praha 1995, 1.vydání  
      Farmakognosie I - Obecná část a primární látky   J.Hubík a kol., Universita Karlova, Praha 1989, 1.vydání  
      Obecná farmakognosie II - Sekundární látky   J.Hubík a kol., Universita Karlova, Praha 1989, 3.vydání  
      Mikrobiologie   M.Bednář, V.Fraňková, J.Schindler, A.Souček, J.Vávra, Marvil, Praha 1996, 1.vydání  
      Základy mikrobiologie a parazitologie pro farmaceuty   V.Buchta, P.Jílek, J.Horáček, V.Horák, Karolinum, Praha 1996, 1.vydání  
      Buněčný cyklus mikroorganismů   O.Nečas, E.Streiblová, V.Vondrejs, Academia, Praha 1981, 1.vydání  
      Veterinární farmakologie pro farmaceuty   B.Ševčík, J.Lamka, Karolinum, Praha 1993, 3.vydání  
      Obecná bakteriologie   S.Rosypal a kol., SPN, Praha 1981, 1.vydání  
      Paraziti a jejich biologie   Petr Wolf, Petr Horák a kol., Triton, Praha 2007, 1.vydání  
      Je život záhadou?  Jacob Segal, Academia, Praha 1982, 1.vydání  
      Fytochemické základy botaniky   F. Nováček, nakl. Fontána, Olomouc 1990, 2.vydání  
      Fyziologie rostlin   Václav Hejnák a kol., Česká zemědělská universita v Praze, Praha 2008, 1.vydání  
      Kód života   Harald Jockusch, Orbis, Praha 1977, 1.vydání  
      Chemie života   Jiří Fiala, Orbis, Praha 1957, 1.vydání  
      Biologie rostlin pro gymnázia   L.Kincl, M.Kincl, J.Jakrlová, nakl. učebnic Fortuna, Praha 1993, 1.vydání (dotisk)  
      Zoologie   Vladimír Zicháček, FIN, Olomouc 1995, 1.vydání  
      Zoologie   M.Papáček, V.Matěnová, J.Matěna, T.Soldán, Scientia s.r.o., Praha 1994, 1.vydání  
      Život rybníků a jezer  J.Jeník, V.Větvička, Albatros, Praha 1982, 1. vydání  
      V pralesích Amazonie   Karel Rataj, Státní zemědělské nakladatelství, Praha 1983  
      Rostliny   Frits W. Went,  Mladá fronta, Praha 1979, 1.vydání  
         
      fyzika  
         
      Fyzika   Bohuš Urgošík, SNTL, Praha 1987, 2.vydání  
      Vybrané kapitoly z fyziky a biofyziky pro farmaceuty  S.Ďoubal, D.Kučová, Karolinum, Praha 1994, 1.vydání  
      Technická fyzika I a II  S.Valenta, O.Hálová, V.Kotrba, SNTL, VŠCHT Praha 1983, 3.vydání  
      Biofyzika pro lékařské fakulty   Ivo Hrazdira a kol., Avicenum, Praha 1990, 2.vydání  
      Technická Fysika  Z.Horák, F.Krupka, V.Šindelář, SNTL, Praha 1961, 3.vydání  
      Nová soustava jednotek SI   V.Šindelář, L.Smrž, SPN, Praha 1968, 3.vydání  
         
      počítače  
         
      Začínáme na PC   Pavel Ludvík, fa. Ludvík, 1992  
      Osobní počítač - učebnice pro každého   F.Bělohlávek, I.Anderle, Votobia, Olomouc 1992, 1.vydání  
      Přítel počítač - všechno, co potřebujete vědět pro práci s PC  Dan Gookin, Baronet, Praha 1993  
      Přítel počítač 2 - všechno, co potřebujete vědět pro práci s programy   Dan Gookin, Baronet, Praha 1995  
      Windows 95 podrobný průvodce začínajícího uživatele   Michal Osif, Grada Publishing, Praha 1995  
      Tvorba webových stránek   Nick Vandome, SoftPress s.r.o., Praha 2003, 1.české vydání  
      Tvorba www stránek pro úplné začátečníky   Petr Broža, Computer Press, Brno 2004, 5.vydání  
      Programování www stránek pro úplné začátečníky   P.Broža, I.Buranský, Computer Press, Brno 2003, 3.vydání  
      Dokonalý webdesign   Robert Mindžák, Computer Press, Brno 2003, 2.vydání  
      Microsoft FrontPage verze 2002 krok za krokem   Mobil Media a.s., 1.vydání  
      Český Corel Photo-Paint 9 /podrobný průvodce/   Miroslav Čulík, Grada Publishing, Praha 2000, 1.vydání  
      Upravujeme digitální fotografie   Roman Soukup, Grada Publishing, Praha 2005, 1.vydání  
         
         
         
 

[ zpět na začátek ]

 
         
     
 

   |   ÚVOD   |   MOJE AKVÁRKA   |   LITERATURA   |   ODKAZY   |   ČLÁNKY   |   ATLASY   |   PORADNA   |   KNIHA NÁVŠTĚV   |   RŮZNÉ   |   NOVINKY   |  

30
 

   |   MAPA STRÁNEK   |   O WEBU   |   HOME   |   poslední aktualizace (této konkrétní stránky) : 10.11.2021   |  

30
  1052/20 + 2x24 20