z

         

    28
              20
      Horácovo akvárium       59
     

                 aneb historie a současnost všelikého mého pinožení se v akvaristice

    20
                   |  mapa stránek  |  o webu  |  home  |        25
              20
     

© 2004-3004  Jiří Horáček  |  poslední aktualizace : 09.05.2017

      28
               
                 

|  úvod  |  moje /staré/ akvárium  |  další /staré/ nádrže  |  literatura  |  odkazy  |  články  |  atlasy  |  poradna  |  kniha návštěv  |  různé  |  novinky  |

  |  COMEBACK 2016 moje /nové/ akvárium  a  další /nové/ nádrže  | 

                 
24 40 40 546 124 222 40 40 24
24 1052/20 24
 

  |  rostliny  |  ryby (a další potvory)  | 

 
 

[  ryby   obojživelníci a plazi   šneci   korýši   brouci, ploštice a pavouci   nezvaní hosté  ]

 
     
     
     
 

Trichopodus leeri   [ zpět na atlas ]

 
     
24 86 202 24 202 24 202 24 202 86 24
            28
            96
            28
24 86 202 24 202 24 202 24 202 86 24
            28
            96
            28
                    24
24 1052/20 24
     
    co říká literatura  
     
 

česky: čichavec perleťový
synonyma:
Trichogaster leeri (starý, již neplatný název)
původ:
Malajsie, Sumatra, Borneo
velikost: až 12cm
voda: 24-28 ºC, standardní kvalita
potravní nároky: všežravec
agresivita: mírumilovný, vhodný do společenské nádrže, trochu lekavý
nika v akváriu: od středu nádrže výše
pohlavní dimorfismus: samec má mnohem větší hřbetní a řitní ploutev a je mnohem ozdobnější, spodní část těla má zbarvenou do červena (v době tření velmi intenzivně)

zajímavosti a poznámky: nejlépe vyhovuje nepříliš vysoký sloupec vody, hustě zarostlá nádrž, plovoucí rostliny. Díky labyrintu snese i teplejší, na kyslík chudou vodu. Pozor na chladný vzduch (nebezpečí nachlazení labyrintu). Staví veliké pěnové hnízdo.

 
     
    zajímavé odkazy  
     
  http://www.akvarista.cz/web/atlas/detail/?id=49  
     
    proč jsem si ho pořídil  
     
  1) považuji ho (a nejen já) za jednu z nejkrásnějších akvarijních ryb vůbec
2) je to pohodová, klidná ryba (tedy jakýsi protiklad neustále rejdící tetry konžské)
 
     
    moje zkušenosti  
     
 

11.5.2005  Dnes jsem se štěstím (už jich moc neměli) pořídil v HK 7 ks (cca 3-4cm). Prozatím jsem je umístil (spolu s pěti ampuláriemi) do druhé karanténní nádrže (30 litrů) (v první momentálně kurýruju sumečky kvůli nematodóze).  Kdybych si mohl vybrat, vzal bych samce a samice tak v poměru 6:1 nebo 5:2. Vzhledem k velikosti mláďat pochopitelně nemám ani páru o tom, co mi plave v akváriu. Pevně doufám, že jsem nekoupil samé samice :o(  Při mé smůle bych se ovšem nedivil naprosto ničemu.
27.5.2005  Dnes ráno jsem našel jednoho čichavce břichem vzhůru. Absolutně nechápu, co se děje. Stalo se to bez jakýchkoli příznaků nemoci. Celá karanténní nádrž velmi dobře prospívá, všichni obyvatelé jsou stále při chuti.
26.6.2005  Poslední dobou u nich celkem roste agresivita. Je jich šest ve třiceti litrech, takže se tomu ani moc nedivím. Doufám, že ve velké nádrži se to zase zklidní.
24.7.2005  Rozhodl jsem se izolovat 10ks neonek. Dal jsem je do karanténní nádrže čichavců, které jsem kvůli tomu musel přelovit nahoru do stopadesátky - ke zbylým devadesáti neonkám. Přišlo mi celkem legrační, jak čichavci, coby největší ryby v akváriu, ihned začali machrovat a nahánět neonky. (To jsem ale netušil, jaké to bude mít konce ...)
25.7.2005  Hned druhý den jsem v akváriu nalezl několik dost brutálně orvaných neonek. Jedna dokonce přišla o celý ocas! Jediné, co mě napadlo, bylo zvýšit frekvenci krmení až na 4x denně, což se záhy ukázalo jako správné řešení - žádné další poraněné neonky už nepřibyly. Problém byl v tom, že čichavci doposud nepřišli do styku s takhle malými rybami a považovali je nikoliv za kolegyně, ale za pouhé zpestření jídelníčku.
1.9.2005  Dnes jsem všechny ryby přelovil do čtyřstovky.
3.9.2005 Stejně jako u všech ostatních ryb, i u čichavců proběhla aklimatizace v naprostém pořádku. Také jsem si téměř na 100% jistý, že mám 3 samce a 3 samičky (!)
15.12.2005  Dnes jsem na vlastní oči viděl, jak čichavec - samec odehnal skaláru od svého rozestavěného pěnového hnízda. Zajímavé je, že byl sám - bez samičky.
4.2.2006 Nevím, jestli je to ten samý samec co minule, ale zaznamenal jsem další stavbu pěnového hnízda. A opět se vše odehrálo bez samičky. Pán si zřejmě vystačí sám :o). Nebo se snad jedná o nějaký trénink?

 
     
24 199 202 24 202 24 202 199 24
          28
          96
          28
                 
   

trocha nostalgie aneb mé první publikovatelné fotky čichavce perleťového

   
                24
     
 

15.10.2006 Všech šest ryb je v naprosté pohodě, ale z tření asi nic nebude. Tři páry skalár naprosto beze zbytku opanovaly celou nádrž a čichavcům patrně došlo, že na jejich milostné hrátky a stavění hnízd už zde není dost prostoru ani klidu.
10.2.2007  Během právě proběhnuvšího velkého generálního úklidu jsem byl svědkem vzájemného imponování nádherně vybarvených samců. Krásná podívaná. Škoda, že jsem to nevyfotil ...
7.10.2007  Vypadá to, že sexuální apetit čichavce ne a ne opustit. Dost často je vídávám, jak se před sebou naparují a při odebírání nadbytečného limnobia jsem (nechtíc) zničil nejedno pěnové hnízdo.
15.2.2008  (z deníku):
 Tak k dnešnímu dni už mám jen dva kousky. Ještě nedávno jich bylo šest, ale během posledních cca deseti dní mi čtyři umřeli. :o( Ostatní ryby jsou v pořádku. Vesele plavou, žerou a dováděj. Skaláry se dokonce vytíraj (stalo se mi, že jsem koukal na vytírající se skaláry a nad nimi jsem uviděl dodělávajícího čichavce). Takže žádná zavlečená nákaza nebo otrava vody. Nic, co by se týkalo celého akva, resp. všech ryb. Jenom čichavci. A čím se liší čichavci od ostatních ryb? Mají labyrint. A co se může stát s labyrintem? Může prochladnout. A může na to labyrintka umřít? Může. A co jsem já? Debil. A proč? Protože jsem poslední dobou (v přetopeném obýváku) vypínal topení. A nechával jsem ho vypnuté i přes noc. Ano, můžu si za to sám ... Lidská blbost je nekonečná ... :o(
15.3.2008  zašmodrchaná histórie
(z deníku): Dnes nás opět navštívili Mrakoplash s Isamikem. Mrak mi přivezl dva maličké čichavce perleťové (2 a 3cm). Jsou to potomci mých (již mrtvých) čichavců. (Tedy, pokud nejsou jejich rodiči jediný samec a samice, kteří mi zbyli). A jak se to vlastně přihodilo? Tož to bylo tak : Když mi tito pánové v prosinci loňského roku přivezli 3 ancíky, dal jsem je do karantény. A protože jsem neměl volné akvárko, použil jsem plastovou krabici s topítkem a zajetým bublifukem. Hodil jsem je tam společně s několika starými listy echinodoru a na hladinu jsem frknul trochu limnobia ze čtyřstovky. Asi po měsíci mi onemocněl thorakát. Ancíky jsem tedy přelovil k desperátům a thorákáta z desperátů do karantény. Při těchto přesunech jsem ovšem v karanténě objevil cca 20 miniaturních rybiček, ne větších než 1cm. Ihned jsem je přelovil do nedávno zařízeného krevetkária, v domnění, že se jedná o malé ancíky (co jiného by se taky mohlo narodit v krabici se třemi ancíky, že). Jenže po bližším průzkumu bylo jasné, že ancíci to nejsou. A tak jsme s Mrakem dospěli k názoru, že mi patrně společně s ancíky dovezl i pěnové hnízdo s jikrami bojovnic. Neměl jsem v úmyslu je vypiplávat, takže si je někdy kolem vánoc odvezl domů. A rybičky rostly a rostly  ... až bylo nakonec jasné, že to nejsou ani ancíci, ani betty, ale perleťáci. :o) Jenže Mrak žádné nechová, takže to pěnové hnízdo se k ancíkům nedostalo od Mraka na listech echinodoru, ale z mé čtyřstovky na mém limnobiu. Teda kdo tuhle ptákovinu vymyslel :o) ...
12.4.2008  machr ve čtyřstovce  (z deníku): Dnes už jsem to nevydržel a většího z čichavců jsem z karantény přelovil do čtyřstovky. Všiml jsem si totiž, že svého menšího (nyní již 2x menšího) brášku velmi krutě terorizuje a prakticky ho nenechá nažrat. Zkrátka je to zmetek. Tak když chce machrovat, tak  to zkusí třeba na skaláry. Hrdina ...
17.5.2008  čichavci spolu  Dnes jsem přelovil do čtyřstovky i druhého miničichavce. Už celkem povyrostl, tak ať jim tam všem ukáže, zač je toho loket. :o)
14.6.2008  nové ryby (z deníku): Dnes jsem v Trutnově u p. Mytisky koupil dalších 6 čichavců perleťových (celkem jich tedy mám deset) a dva miniaturní thorakáty. Jako karanténu pro nové ryby jsem použil jedno z nových akvárek (30 litrů).
19.7.2008  konec karantény  Dnes jsem nové čichavce přelovil do čtyřstovky a thorakáty k desperátům ...
21.3.2009  redukce  Ze čtyřstovky jsem udělal krevetkárium. Část ryb jsem přesunul do desperátů, zbytek jsem dnes odvezl do akvaristiky. Z perleťáků jsem si nechal jen dva páry (víc samců jsem bohužel neměl).
31.8.2009  nové fotky  Díky vedrům jsou samci permanentně nadrbaný a pořád se snažej udělat dojem - na sebe navzájem i na samice. Měl jsem štěstí a nasekal jsem pár (celkem slušnejch) fotek. Postupně to sem nafrkám.

 
     
    moje zkušenosti II  
     
  6.8.2016  (z deníku): Pořídil jsem 12 ks perleťáků (ZOO Braník). Načasování není úplně optimální (být to třeba o týden později, mohl jsem všechny nové ryby dát rovnou do zařízené dvoustovky nebo čtyřstovky (se zajetými filtry, samozřejmě). Takhle to bohužel mají s mezipřistáním ve starém akvárku desperátů. Aspoň tam teď thorakáti mají nějakou společnost :o) ... Bylo krásný sledovat, jak si šli zvědavě (a nesměle - což mi k nim moc nepasuje :o) okouknout vystresované čichavce schované pod bublifukama :o) ...
1.9.2016 (z deníku): Zašel jsem do akvaristiky Heidi - zeptat se, esli by mi nevyměnili a nebo alespoň nevzali zadarmo na krám pár samic (ze ZOO Braník jsem si dovezl 11 samiček a 1 /slovy jednoho/ samečka) ... (Bůh očividně zkouší, co vydržím - jiné vysvětlení mě nenapadá :o) ... Prý  to přinesu, že to dá děckám do školy.
4.9.2016  (z deníku): Všechny ryby (včetně čichavců) a většinu rostlin ze starých desperátů jsem přestěhoval do dvoustovky ...
7.9.2016  (z deníku): Včera jsem odvezl 8 samiček čichavce perleťového do akvaristiky Heidi. (Což znamená, že jsem si nechal jednoho samce a tři samičky) (blbec z toho ještě nemá rozum, ale jednou mi poděkuje :o))) ... jedenáct samic je jedenáct samic ... tady končí veškerá sranda :o) ... (co si budem povídat, i ty tři jsou až až ... )(někdy i ta jedna :o) (teď nemyslím nikoho konkrétního, no fakt :o))) ...
13.9.2016  (z deníku): Jedné samici T. leeri zachutnala Rotala wallichii a začala mi ji brutálně decimovat. Zkusil jsem jí vyhrožovat spláchnutím do hajzlu, ale dělala, že  neslyší, bestie :o) ... Tak jsem ji přestěhoval do starých desperátů (tu Rotalu :o) ...
27.10.2016  (z deníku) (fauna - resumé): Perleťáci - nic nového. Pořád mám 1 samce a 3 samice. Určitě ještě přikoupím (dvoustovka jednou bude "čichavčí akva" - perleťáci + žanérky) (nebo perleťáci + rasbory klínoskvrnné). (Jak někde vidím žanérky nebo rasbory, tak si hned vzpomenu na tátovo akvárko. Nostalagie jako prase :o) ...  Snad narazím na ryby, na kterých už bude poznat, co je co (samec nebo samice)
5.2.2017 (z deníku): Z jednoho samce a tří samic, které jsem si nechal z původních 12 ryb se nakonec vyklubali tři samci a jedna samice. Zřejmě nějaká opožděná puberta? Patrně jsem se těch osmi "samic" zbavoval předčasně (???) ...
15.2.2017  (z deníku): Opět jsem využil příležitost a stavil jsem se v akvaristice ... perleťáci zase nic (měli přijít v pátek, ale nezadařilo se). Mám se zeptat za 14 dní. Mimochodem ... čtyři kusy, které jsem si nechal, jsem včera na zkoušku přesunul z dvoustovky do šestistovky. Japoniky v pohodě, takže i další čichavci, které pořídím, půjdou do obýváku. Jinými slovy, ve dvoustovce nebudou čichavci a žanérky nebo rasbory (jak bylo původně v plánu), alébrž drápatečky, čolci a tomu podobně.
21.3.2017  (z deníku): Tak jsem se dočkal - v akvaristice Heidi konečně dostali perleťáky. Vzal jsem 6 kousků (takže teď jich mám 10). Zatím šli do dvoustovky (jednak kvůli karanténě, druhak proto, aby trochu pohnojili :-) ...
27.4.2017  (z deníku): Novým čichavcům (6ks) skončila karanténa - přelovil jsem je z dvoustovky do šestistovky.
 
     
     
     
 

[ zpět na začátek ]

 
     
     
     
     
 

|  úvod  |  moje /staré/ akvárium  |  další /staré/ nádrže  |  literatura  |  odkazy  |  články  |  atlasy  |  poradna  |  kniha návštěv  |  různé  |  novinky  |

 
 

  |  COMEBACK 2016 moje /nové/ akvárium  a  další /nové/ nádrže  |  mapa stránek  |  o webu  |  home  |

 
24 1052 24